Fizessen elő a Magyar Jogra!
ElőfizetésA Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Karán immáron hagyományosan minden évben bemutatásra kerülnek a kar oktatói által írt monográfiák, illetőleg tankönyvek. Örömteli módon a korábban, 2014 novemberében a debreceni egyetemi jogi oktatás 100. évfordulójának alkalmából megrendezett könyvbemutatóhoz képest közel 30 bemutatásra érdemes - 2014-ben megjelent - könyvet publikáltak a kar szerzői, így 2015-ben a debreceni jogi kar történetében először két könyvbemutató megszervezésére is sor kerül majd. A mostani ismertetés a 2015. május 20-i rendezvényen bemutatott műveket tekinti át.
Árva Zsuzsanna egyetemi docens A közigazgatási quasi bíráskodási tevékenysége című, a Debreceni Egyetemi Kiadó gondozásában megjelent monográfiáját Papp OlgaPhD-hallgató mutatta be. Az elmúlt évek jogszabályi változásai a közigazgatás quasi bíráskodási tevékenységére is hatással voltak, hiszen két klasszikus területének jogszabályi alapjai is radikálisan kicserélődtek. A kötet kilenc fejezetben ismerteti a közigazgatási szervek quasi bíráskodási tevékenységét, a közigazgatási büntetőbíráskodás alapjait, a helyi önkormányzati igazgatás átalakulását, valamint a törvényességi ellenőrzés és felügyelet egyes elméleti kérdéseit. Ahogyan a könyvet bemutató Papp Olga is kiemelte, a könyv inspirálóan hathat mindazokra, akik a közigazgatással, és különösen a közigazgatás quasi bíráskodási tevékenységével foglalkoznak vagy az iránt érdeklődnek. A műből elsősorban az elmélet számára lehet igazán hasznos a quasi bíráskodás fogalmának a meghatározása, valamint azon szempontok kimunkálása, amelyek alapján a közigazgatási és az igazságszolgáltatási tevékenység elválasztható egymástól.
A Közigazgatási Jogi Tanszék szerzői kollektívája, Árva Zsuzsanna, Balázs István, Barta Attila és Veszprémi Bernadett által írt, és a Debreceni Egyetemi Kiadó gondozásában megjelent Helyi önkormányzatok című könyvet Vasas Lászlóné, a Hajdú-Bihar Megyei Kormányhivatal főigazgatója mutatta be. A kiadvány, miként azt a recenzens is kiemelte, nem csak az egyetemi hallgatók, hanem a gyakorlat számára is fontos megállapításokat tartalmaz, ami figyelemmel az önkormányzati rendszerben az elmúlt években bekövetkezett változásokra, egyértelműen hiánypótló jellegű munka. A mű igyekszik az önkormányzati szervezetrendszer szinte minden aspektusával foglalkozni, és nem csupán az önkormányzati feladatokat mutatja be: külön fejezetek foglalkoznak a történeti előzményekkel, éppúgy, mint a nemzetközi vonatkozásokkal (Helyi Önkormányzatok Európai Chartája), sőt az önkormányzati képviselők és polgármesterek választásának szabályaival is. A könyv egyik újítása az ún. "hasznos linkek" elnevezésű fejezetek beiktatása, amelyek a téma iránt komolyabban érdeklődők számára további kutatások kiindulópontjául is szolgálhatnak.
Ugyancsak Vasas Lászlóné mutatta be a Közigazgatási Jogi Tanszék szerzőinek (Árva Zsuzsanna, Balázs István, Barta Attila és Veszprémi Bernadett) másik művét, mely Magyar Közigazgatási Jog. Általános Rész 1-2.címmel jelent meg ugyancsak a Debreceni Egyetemi Kiadónál. A tankönyv nem egyszerűen a korábbi kiadás hatályosítása, hanem számos új fejezettel is bővült, például a kormányablakok rendszerének, vagy az elektronikus közigazgatásnak a bemutatásával. Miként az ismertetőben is elhangzott, külön értéke a tankönyvnek, hogy a közigazgatási jog más jogterületekkel való kapcsolódási pontjainak a jogi normatan keretei között önálló részt szentel. Mindez folyamatosan aktuális és izgalmas kérdéseket vet fel, hiszen például a közelmúltban történt a közigazgatási büntetőjog, azaz a szabálysértési jog újrakodifikálása is.
Bányai Orsolya Energiajog az ökológiai fenntarthatóság szolgálatában című, a DELA Könyvkiadónál megjelent könyvét Fodor László, az Agrárjogi, Környezetjogi és Munkajogi Tanszék tanszékvezető egyetemi tanára mutatta be. A mű, mely 7 éves kutatómunka eredménye, nemzetközi szempontból is kiemelkedő, hiszen a fenntarthatóság egy modelljét ismerheti meg az olvasó. A könyv alapjául a szerző 2013-ban megvédett doktori értekezése szolgált, mely azonban időközben több ponton is kiegészítésre került. A kötet két érdemi fejezetből áll, az első az elméleti kereteket teremti meg, a második pedig a fenntartható fejlődést szolgáló energetikai szabályozást mutatja be. A mű talán legnagyobb erénye annak interdiszciplináris jellege, így nem csupán a jogászok számára forgatható haszonnal.
Fodor László Környezetjog című, a Debreceni Egyetemi Kiadónál megjelent tankönyvét Kerényi Attila a Debreceni Egyetem Tájvédelmi és Környezetföldrajzi Tanszékének vezetője mutatta be. A mű lényegében három nagyobb szerkezeti egységből áll: a környezetjog elméleti alapjainak tisztázása után a környezetjog általános, majd annak különös részével foglalkozik. Bár a mű tankönyv jellegű, azonban az nem csupán a jogász és igazgatásszervező szakos hallgatók számára lehet hasznos, hanem önálló szakkönyvként is megállja a helyét.
A Debreceni Ítélőtábla elnöke, Balla Lajos mutatta be a Kardos Sándor, karunk korábbi oktatójának 65. születésnapjára készült, Igazság, ideál és valóság című
- 738/739 -
kari kiadásban megjelent ünnepi kötetét. Kardos Sándor a debreceni jogászképzés 1996-ban történt újraindításától kezdődően a debreceni jogi oktatás elismert alakja (nyugdíjba vonulásáig a Büntető eljárásjogi tanszék vezetője is volt), ugyanakkor kiváló gyakorlati szakember, hosszú időn keresztül a Hajdú-Bihar megyei Bíróság elnökhelyettese, majd a Debreceni Ítélőtábla tanácselnöke volt. Az ünnepi kötetben barátok, kollégák, tanítványok büntető anyagi és eljárásjogi, valamint kriminológiai jellegű írásait olvashatjuk. Miként Balla Lajos is kiemelte ismertetőjében, a műnek különös aktualitást ad a közelmúltban hatályba lépett új Büntető Törvénykönyv is.
Az MTA-DE Közszolgáltatási Kutatócsoport egyike a Magyar Tudományos Akadémia támogatott kutatócsoportjainak, mely 2012. január 1-je óta működik Horváth M. Tamás egyetemi tanár vezetésével. A Kutatócsoport aktivitását jól mutatja, hogy 2014-ben két újabb kiadványt jelentettek meg, mindkettőt a Dialóg Campus Kiadó gondozásában, Külön utak - Közfeladatok megoldásai, valamint Gyűrűk és sugarak - Mit nyújt egy magyar város? címekkel, melyeket Pénzes Ferenc egyetemi adjunktus mutatott be. Előbbi Horváth M. Tamás kutatásvezető szerkesztésében három részben (ágazati modellek, uniós politikák és empirikus modellek) tartalmaz közszektor-olvasmányokat, melyekben közös a közigazgatástudomány nemzetközi összehasonlító szemléletének és módszerének alkalmazása. A másik kötetet szintén Horváth M. Tamás, valamint Bartha Ildikó szerkesztette. Az érdekes cím a városszerkezetre utal, a kötet pedig a Hajdúböszörményben végzett kutatások eredményeit, a város működéséről írt ténymegállapító, empirikus tanulmányokat tartalmaz. A könyv középpontjában a helyi önkormányzatok szerepeinek változása állt, az egyes helyi, illetve helyi kihatású szervezési, szabályozási funkciók tekintetében.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás