Megrendelés

(Könyvbemutató) Horváth E. Írisz: Gáspárdy László professzor úrra emlékeztünk - egy kicsit másképp (IAS, 2008/1., 182-184. o.)

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karán szeretett tanárunk, Gáspárdy László halála után több mint másfél évvel, 2007. december 11-12-én a professzor úrra emlékezett nemcsak a Polgári Eljárásjogi Tanszék, de a Kar és a jogág hazai képviselőinek zöme is.

- 182/183 -

A kétnapos ünnepi program a professzor úr 70. születésnapjára tervezett, azonban sajnos már csak emlékkötet formájában testet öltő könyv ünnepélyes átadásával kezdődött 2007. december 11-én délután. Az emlékkötet az Igazságszolgáltatás kihívásai a XXI. században - Tanulmánykötet Gáspárdy László emlékére címet viseli, s 39 külföldi és magyar szerző (Bérces László, Bohátka Zsófia Ráhel, Bókai Judit, Burián László, Federico Carpi, Cserba Lajos, Farkas Ákos, Gyekiczky Tamás, Harsági Viktória, Horváth E. Írisz, Imregh Géza, Juhászné Zvolenszki Anikó, Kapa Mátyás, Király Lilla, Nikolaos Klamaris, Kormos Erzsébet, Köblös Adél, Könyvesné Orosz Ibolya, Lábady Tamás, Roberto Martino, Molnár Judit, Nagy Adrienn, Nagy Andrea, Németh János, Osztovits András, Petrik Ferenc, Nicola Picardi, Prugberger Tamás, Radnay József, Walter H. Rechberger, Mieczyslaw Sawezuk, Rolf A. Schütze, Ansgar Staudinger, Szabó Imre, Szuromi Szabolcs Anzelm, Vida Sándor, Wellmann György, Wopera Zsuzsa és Zlinszky János) tanulmányát tartalmazza, melyek mindegyike olyan témában született, ami kapcsolódik a professzor úr - igen szerteágazó - munkásságához. A kötet ünnepélyes átadásán - a szerzők többségén kívül - részt vettek Gáspárdy László családtagjai is.

A könyvbemutató a professzor úr két szeretett egyeteme vezetőinek beszédeivel kezdődött: így először Fodor György főtisztelendő úr, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem rektora, majd Schanda Balázs, a Jog- és Államtudomány Kar dékánja, aztán Szabó Miklós, a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának dékánja méltatták Gáspárdy László személyét és munkásságát.

Az emlékkötet átadására egyetemünkre látogatott Marcel Storme professzor, a Polgári Eljárásjogászok Világszövetségének (International Association of Procedural Law - IAPL) tiszteletbeli elnöke is, aki rövid beszédében Gáspárdy Lászlóra, mint barátjára emlékezett, felidézve néhány közös emléket.

Storme professzor úr után az emlékkötet szerkesztői, Gáspárdy László két tanítványa, később kolleganője: először Wopera Zsuzsa, majd Harsági Viktória szólt a megjelentekhez. A szerkesztőktől a könyv keletkezési körülményeiről és a benne található tanulmányokról hallhattunk részletesebben.

Az átadási ünnepség végén a Gáspárdy-család képviseletében néhai professzorunk fia, ifj. Gáspárdy László köszönte meg a szerkesztőknek és a szerzőknek munkájukat.

A könyvbemutató ünnepély zárásaként Schanda Balázs dékán úr bejelentette, hogy - Koltay András adjunktus úr közreműködése révén - Gáspárdy Lászlóról termet neveztek el a Karon. A 28-as épület első emeletén, a korábbi 6. gyakorló ajtaja mellett ezentúl egy kis fényképes emléktábláról értesülhet minden arra járó, hogy Egyetemünkön tevékenykedett a kiváló jogtudós, Gáspárdy László.

A kétnapos ünnepi program második napján, 2007. december 12-én délelőtt a polgári eljárásjog-tudomány jeles képviselője, Marcel Storme professzor úr tartott előadást "Rechtszeitigkeit und Rechtspflege" címmel a Doktori Iskola szervezésében. A témaválasztás nem volt véletlen: a Gáspárdy-névvel az idők folyamán összeforrt témáról, a polgári perek időtényezőjének szerepéről beszélt, utalva az ezzel kapcsolatos nehézségekre, de egyszersmind megoldási lehetőségeket is javasolva.

A német nyelvű előadást nagy érdeklődés kísérte: a kari Tanácsterem megtelt a Doktori Iskola hallgatóival, Egyetemünk és más jogi karok oktatóival és az érdeklődőkkel.

- 183/184 -

Így emlékeztünk meg tehát kiváló jogtudósunk, kedves oktatónk, "a reneszánsz emberének" (ahogyan Marcel Storme nevezte) munkásságáról. S hogy miért kicsit másként? Mert jóllehet a két nap folyamán megannyiszor emlegettük őt, de mind a tanulmánykötet, mind pedig az előadás sokkal inkább a professzor úr munkásságának továbbvitelét, a tudományt szolgálja, szolgálta, mint az emlékezést.■

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére