Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Dr. Kiss Pált, Balatonföldvár, Bálványos, Kereki, Pusztaszemes, Szántód, Szólád és Teleki Önkormányzatainak címzetes főjegyzőjét mutatjuk be (Jegyző, 2015/3., 40-41. o.)

2015 szeptemberében kezdi a 42. évét Dr. Kiss Pál, címzetes főjegyző a közigazgatásban. Diplomamunkáját birtokvédelemből írta, azóta is kedvenc jogterülete. Megkeresésünkre Dr. Kiss Pál a pályafutásáról, munkásságáról és jövőbeni elképzeléseiről beszélt a Jegyző és Közigazgatás című szaklapban.

1. Elmondása szerint annak idején bevett gyakorlat volt, hogy előbb elhelyezkedtek egy szakmában és azután tanultak tovább. Hogyan valósult ez meg az Ön pályafutása során és miért pont a közigazgatást választotta pályakezdőként?

Vidéken fontosnak tartották az anyagi biztonságot, így az elhelyezkedés volt az elsődleges, és mivel én a közigazgatásba kerültem (véletlenül), ezért innen már egyenes út vezetett a jog irányába.

Dédapám és nagyapám is községi bíró volt, édesapám szintén közéleti ember, így "érvényesült a papírforma" - meg a véletlen.

Végigjártam a ranglétrát; építésügy, igazgatás, adó, 1980-tól már öt kis település közös hivatalát vezettem Somogyban a legifjabbként, majd nagyobbakra cseréltem őket. 1990-től természetesen körjegyzőségben gondolkodtam. Mindig vonzott a települések együttműködésének kérdése. Abban az évtizedben úgy felfejlődtünk, hogy akkor az elsők között voltunk méretben. Hét település körjegyzősége, egyben városi-körzetközponti, majd kistérségi (13 település) székhely, ez akkor kiemelkedőnek számított.

2. Közszférában dolgozó tisztségviselőként több közigazgatási reformot is megélt, beleértve a rendszerváltozás időszakát is. Visszatekintve az eltelt negyven évre, hogyan látja a közigazgatás jelenleg zajló átalakítását? Miként tud aktív részvevője lenni a helyi önkormányzat jegyzője ennek a folyamatnak?

A hetvenes évek elején megszűntek a járások, mint testületek, és kialakultak a járások, mint hivatalok. A hetvenes években fokozatosan átkerültek a járásoktól a községekhez a bonyolultabb elsőfokú hatáskörök is. Ehhez az is kellett, hogy közös tanácsok alakultak, így a nagyobb közös hivatalok erre alkalmassá váltak.

1981 áprilisában kihirdetésre került a megújult eljárási törvény, az 1981. évi I. törvény által átfogóan módosított, az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény. 1984. január 1-jétől megszűntek a járási hivatalok, kialakult a városkörnyéki igazgatás. Az 1980-as évek második felében, Somogyban kiváló önkormányzati műhelymunka kezdődött.

1989/1990 a rendszerváltás kezdete, hatályba lépett a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény, amely új irányt szabott a körjegyzőségeknek. 1992-ben nyilvánították várossá Balaton-földvárt. (1974-ben, a kezdésemkor még község, 1977-ben községi közös tanács, 1984-ben nagyközségi közös, 1990-től körjegyzőség, 1992-től városi polgármesteri hivatal, egyben quasi-körjegyzőség, 1998-tól pedig körzetközpont-okmányiroda-építésügy-gyámhivatal.) 1998-ban az országban másodikként "Papírmentes hivatal" lettünk, 2004-től kistérségi központ.

2012-ben, az új típusú járási rendszer kiépítésekor nem lettünk járási székhely, pedig mások kevesebb lakosságszámmal és kevesebb településszámmal is azok lettek. Jó hír, hogy kaptunk helyette egy méretes kirendeltséget és jó a kapcsolat a járásiakkal. "Bánatunkban" a járási székhely helyett a 2004-től működő pénzügyi végrehajtási társulást továbbfejlesztettük, melynek működése ma már három járásra terjed ki. (Számtalan más társulásunk is van/volt. Kistérségi, iskolai, óvodai, zeneiskolai, főépítészi, revizori, orvosi, gyermekorvosi, fogorvosi, ügyeleti, védőnői.) Mivel mi picik vagyunk, társulnunk kellett, ezért az osztrák jelszót alkalmaztuk: "Mások csak háborúzzanak, Te meg házasodj Boldog Ausztria" ......

- 40/41 -

Kell-e bizonyítanom, hogy a jegyző nem unatkozott?

3. A különböző jogterületek közül egyik kedvenc témája a birtokvédelem. Mint tudjuk, 2015. március 1-jén lépett hatályba a jegyző hatáskörébe tartozó birtokvédelmi eljárásról szóló 17/2015. (II. 16.) Korm. rendelet, amely a korábbi, a 228/2009. (X. 16.) Korm. rendeletet váltotta fel. Mit tart az új szabályozás legnagyobb pozitívumának és mi az, ami még esetleg átgondolást igényel jogalkotói oldalról?

Szerintem kiváló a jegyző oldaláról nézve: pattogó, feszes "Pépésített" (Pp.) szabályozórendszerrel, de lehetetlen határidőkkel. Így igazából ösztönöz az elutasításra, és nem kedvez az "elesett" embereken való segítésben. Az az ügyfél, aki ezen a szabályozási ösvényen el akar érni valamit, eleve ügyvéddel érkezik. Főleg a Balaton-parton.

4. A Jegyző és Közigazgatás című folyóirat hasábjai között mind a tavalyi, mind pedig az idei évben nagy hangsúlyt kapott a jegyzőhöz delegált egyik új hatáskör, a társasházak törvényességi felügyelete. Miként valósul meg ez a gyakorlatban Balatonföldváron?

Földváron sem tökéletes, a hatáskör telepítéséhez nem is kaptunk anyagi segítséget, szerintem hirtelen ötlettől vezérelve kaptuk a hatáskört. De sebaj, megbirkóztunk mi annak idején az építésügy-gyámhivatal és okmányiroda feladattal is. Az építésügyet meredeken alulfinanszírozták, a gyámhivatal kicsit jobb volt, az okmányiroda eleinte pénzügyileg rendezett volt, később csökkentették a finanszírozást.

5. A járások kialakítása a közigazgatás átfogó átalakításának egyik eleme volt, amelyről 2011 őszén határozott a Kormány és az Ország-gyűlés 2012. június 25-én fogadta el a járási törvényt. Két és fél év elteltével mit tart ma a járásokkal való együttműködés során a leginkább fejlesztendőnek, illetve követendő példának más önkormányzatok számára?

Mint említettem, sajnáljuk, hogy nem lettünk székhely, pedig kevesebb lakosságszámmal és településszámmal is alakítottak járást. Az arányosítás még várat magára. Szerintem most a vezetés lázasan számol, hogy mi lenne az ideális megoldás. Vagy nagyméretű járás és több kirendeltség, vagy fordítva. El kell dönteni, hogy a járás-városkörnyék-község viszonylatban mi lesz a hosszú távú koncepció. Ez kölcsönhatásban van ugyanis az önkormányzatokkal, tehát a méretváltozások egymást feltételezik, csak nehéz összehangolni tudományos alapon több minisztérium érdekkörét.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére