Megrendelés
Alkotmánybírósági Szemle

Fizessen elő az Alkotmánybírósági Szemlére!

Előfizetés

Pozsár-Szentmiklósy Zoltán: Az arányossági teszt a jogalkalmazásban (ABSz, 2016/2., 97-107. o.)

1. Az arányossági teszt sajátosságai

1.1. Strukturális és funkcionális sajátosságok[1]

Az alapjogkorlátozás megengedhetőségének vizsgálata során alkalmazott, általánosan elterjedt módszer, az arányossági teszt[2] két okból is meghatározó jelentőségű az európai alkotmányjogi térben: egyrészt elméletileg igazolt[3], másrészt általánosan elterjedt[4] az alkotmánybíróságok, felsőbíróságok gyakorlatában, ilyen módon a közös európai alkotmányos örökség részének tekinthető.

Természetesen egyik bírói fórum gyakorlata sem feleltethető meg maradéktalanul a teszt elméleti, tankönyvi leírásának: az egyes vizsgálati lépések sorrendje, azok hangsúlyai, tipikus érvelési struktúrái változhatnak. A teszt, mint vizsgálati módszer és érvelési keretrendszer ugyanakkor abban az esetben tudja betölteni formális és szubsztantív rendeltetését[5], ha az adott bírói fórum saját gyakorlatában azt következetesen alkalmazza.

A teszt klasszikus felépítése szerint a következő vizsgálati lépések szerint tagolható: (a) a jogkorlátozás alapjául szolgáló célkitűzés (tipikusan: jogalkotói célkitűzés) vizsgálata, (b) a jogkorlátozás eszközének alkalmassága a célkitűzés támogatására, (c) a jogkorlátozási eszköz választásának szükségessége, (d) a jogalkotói célkitűzés fontosságának és a jogkorlátozás súlyának összevetése, az arányosságának vizsgálata.

Az egyes vizsgálati lépések önálló funkcióval is bírnak - ezeket érdemes szem előtt tartani, hogy a bírói fórum megfelelő érvelési struktúrákat alkalmazhasson.

Az alapjogkorlátozás alapjául szolgáló legitim célkitűzés tipikusan kétféle lehet: másik alapvető jog érvényesülésének biztosítása, vagy valamilyen közérdekű megfontolás. Lényeges, hogy ez utóbbi vonatkozásában általában alkotmányos korlátok kötik a közhatalmat gyakorló szerveket, a közérdekű megfontolásnak rendszerint valamilyen alkotmányos értéket kell kifejeznie, ahogyan a magyar Alkotmánybíróság gyakorlatában is. A célvizsgálat funkciója az önkényes jogkorlátozás kizárása.

A jogkorlátozás eszközének alkalmassága a célkitűzés támogatására előfeltétele annak, hogy a korlátozás egyáltalán vizsgálható legyen: ha egy eszköz nem áll összefüggésben a célkitűzés támogatásával, úgy a jogalkotó rossz megoldást választott, amelynek minősítésére nincs is szükség. Ennek megfelelően az alkalmasság vizsgálata elsősorban a jogalkotó ténybeli tévedéseinek kiszűrésére szolgál.

A szükségesség vizsgálata arról a kérdésről szól, hogy indokolt-e az adott jogkorlátozási eszköz választása. Az arányossági teszt klasszikus felépítése szerint ebben a vizsgálati szakaszban azt a kérdést kell megválaszolni, hogy a célkitűzés elérésére egyaránt alkalmas, alternatív eszközökkel összehasonlítva a vizsgálat tárgyát képező jogkorlátozási eszköz minősül-e a legkevésbé korlátozó választásnak. Néhány bírói fórum (így jellemzően a magyar Alkotmánybíróság is) ebben a szakaszban az adott jogkorlátozási eszköz választásának kizárólagosságát, elkerülhetetlenségét vizsgálja. A szükségesség vizsgálatának funkciója a túlzó korlátozások kiszűrése.

Az arányossági vizsgálatra abban az esetben kerül sor, ha a megelőző vizsgálati lépések megfelelő eredménnyel zárultak, azaz a jogkorlátozó intézkedés minden szempontból kiállta a próbát. E vizsgálati szakaszban a bírói fórumnak a jogalkotói célkitűzés fontosságával kell összevetnie a jogkorlátozás súlyát. A művelet leírására gyakran használják a mérlegelés vagy súlyozás kifejezést. A jogkorlátozás csak abban az esetben fogadható el, ha arányban áll az alapul fekvő célkitűzés fontosságával. Az arányossági vizsgálat funkciója a jogkorlátozás hatásának átfogó értékelése, ezen belül a konkuráló alkotmányos értékek egyidejű, egymásra tekintettel történő értékelése, végső soron pedig az alapjogi konfliktus feloldása, fair egyensúly kialakítása a konfliktushelyzetben.

1.2. Az arányossági teszt alkalmazásának tere

A vizsgálati módszer sajátosságai mellett természetesen az is lényeges kérdés, hogy az elméleti igazolások és a nemzetközi gyakorlat alapján meghatározható-e az arányossági teszt alkalmazási köre? Melyek azok az alapjogi konfliktusok, amelyek feloldása az arányossági teszt alkalmazása útján lehetséges? Meghatározható-e, hogy mi a jogalkotó és a jogalkalmazó ezzel kapcsolatos feladata, utóbbi esetében pedig kö-

- 97/98 -

rülhatárolható-e, hogy melyek azok az állami szervek, amelyeknek alkalmazniuk kell a vizsgálati módszert a gyakorlatukban? Bár a legtöbb jogirodalmi munka szerzője határozott állásponttal rendelkezik a fenti kérdésekben, meglehet, az ezeket megalapozó érvek explicit kifejtése mindeddig elmaradt.

Az izraeli Legfelső Bíróság korábbi elnöke, Aharon Barak az arányossági teszt alkalmazásával összefüggésben megkülönbözteti a jogalkotó és a bíró szempontját. Míg a jogalkotót a szabályozási célkitűzések és megoldások megválasztása során köti az arányosság követelménye, amelyre figyelemmel kell lennie, a bíró szerepe (általános értelemben) abban nyilvánul meg, hogy számon kérje az arányosságot ezeken a szabályozási megoldásokon, fellépjen azokkal szemben, amennyiben nem felelnek meg az arányosság követelményének.[6] Magam korábban az arányossági teszt értelmezési keretével összefüggésben azt rögzítettem, hogy az alapjogok korlátozása jogalkotás és jogalkalmazás útján is elképzelhető, a teszt alkalmazásával összefüggésben pedig azt, hogy arra normakontroll és alapjogi bíráskodás keretében is sor kerülhet.[7]

Hasonlóképpen - a nemzetközi tapasztalatok alapján - abban a kérdésben sem feltétlenül könnyű eligazodni, hogy a jogalkotó milyen módon tud eleget tenni az arányosság követelményének. Ígéretes példaként a kanadai gyakorlatban szervesült gyakorlat emelhető ki, amely szerint az Alapvető Jogok és Szabadságok Chartájával való összhang előzetes biztosítása érdekében gyakran már jogalkotás kormányzati szakmai előkészítése során alávetik formális arányossági vizsgálatnak a jogszabálytervezeteket, megelőzendő az esetleges későbbi, kedvezőtlen bírósági ítéleteket.[8]

A magyar Alkotmánybíróság újabb döntéseiben szintén felmerültek a fenti kérdések. Elsősorban azzal összefüggésben alakult ki vita, hogy az Alaptörvény I. cikk (3) bekezdésében foglalt arányossági mérce csak a jogalkotót köti-e, vagy arra általában az alapjogokat érintő jogalkalmazás (a bírósági gyakorlat) során is tekintettel kell-e lenni. (Mindeközben a vizsgálati módszer Alkotmánybíróság általi alkalmazásának megalapozottságát egyik álláspont sem vitatja.) Időszerű tehát közelebbről elemezni a kérdéskört, megvizsgálni az egyes megközelítéseket alátámasztó érvek megalapozottságát és a gyakorlat számára is hasznosítható megoldásokra javaslatot tenni.

2. Az arányossági teszt az Alkotmánybíróság újabb gyakorlatában

Bár az azzal kapcsolatos viták sokáig folytathatók, hogy az Alaptörvény hatálybalépése előtt meghozott alkotmánybírósági határozatok hatályon kívül helyezése a negyedik Alaptörvény-módosítással egyáltalán jár-e bármiféle joghatással[9], módszertani szempontból mindenképpen indokolt az arányossági teszt alkalmazását az Alaptörvény hatálybalépése utáni időszaktól elkülönítetten vizsgálni az Alkotmánybíróság gyakorlatában. Emellett szól egyrészt, hogy (a) az 1989-es Alkotmánnyal ellentétben a 2011-es Alaptörvény - új normatív alapként - az I. cikk (3) bekezdésében tételesen tartalmazza az alapjogkorlátozás alkotmányos kereteire (és ezzel a vizsgálat módszerére) vonatkozó szempontokat, másrészt (b) a hatásköri változások eredményeként - a jogszabályok mellett - megjelent az alapjogokat esetlegesen korlátozó bírói ítéletek vizsgálatának feladata is, amelynek során szintén az arányossági teszt alkalmazására van szükség.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére