Megrendelés

Dr. Szabados János: Cégjogi változások (CH, 2012/3., 6-7. o.)

A csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény, a gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény, a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény, továbbá az ezekkel összefüggő egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXCVII. törvény (a továbbiakban: Mód. tv.) célja a gyors, rugalmas elektronikus cégeljárás és ugyanakkor a hatékony hitelezővédelem biztosítása volt.

A változások egy részét már 2012. január 1-jétől alkalmazni kellett. Az új szabályok alkalmazására történő felkészülést hátráltatta, hogy a törvény kihirdetésére csak 2011. december 30-án, az esti órákban került sor.

2012. január 1. napjával alkalmazandó a Ctv. újonnan beiktatott 36. § (4a) bekezdése. Ezen bekezdés előírja, hogy az állami adóhatóság és a cégnyilvántartás közötti, az adóregisztrációs eljáráshoz kapcsolódó adatszolgáltatás érdekében a bejegyzési (változásbejegyzési) kérelemben fel kell tüntetni a cégjegyzékbe bejegyzett (bejegyezni kívánt) tagok (részvényesek) - külföldi esetében a magyar állami adóhatósághoz történt bejelentkezés hiányában a külföldinek az illetősége szerinti állam hatósága által megállapított - adóazonosító számát. A tagok adóazonosító száma nem szerepel a cégjegyzékben.

A változások bejegyzését a 163. számú 2011. december 29-én megjelent Magyar Közlönyben közzétett "a cégbejegyzési eljárás és a cégnyilvántartás egyes kérdéseiről szóló 21/2006. (V. 18.) IM rendelet és a számviteli törvény szerinti beszámoló elektronikus úton történő letétbe helyezéséről és közzétételéről szóló 11/2009. (IV. 28.) IRM-MeHVM-PM együttes rendelet" módosításáról szóló 38/2011. (XII. 29.) KIM rendeletben fellelhető nyomtatvánnyal lehet megtenni. Ezen a nyomtatványon lehetőség van a tagok adóazonosító jelének feltüntetésére is.

Az év elején a Ctv.-ben életbe lépett módosítások után következzenek azok, amelyek 2012. március 1. napjától lesznek hatályosak.

Az ügyvédi székhelyszolgáltatás megszűnéséhez szorosan kapcsolódnak a Ctv. 7. § (2) és (4) bekezdései, valamint a 129. § (3) bekezdés módosítása. A cég a székhely, telephely és fióktelep használat jogszerűségét igazolni köteles. Ez egyrészt azt jelenti, hogy a használat jogszerűségét igazoló irat a Ctv. módosított 1. és 3. számú melléklete szerint is a bejegyzés kötelező kelléke. Másrészt azt jelenti, hogy az átmeneti rendelkezések alapján a cégek adataik első változásakor, ennek hiányában legkésőbb 2013. február 1. napjáig kötelesek a cégbíróságnak benyújtani a cég székhely, telephely és fióktelep használat jogszerűségét igazoló iratokat. Ezt illeték és közzétételi költségtérítés megfizetése nélkül tehetik meg a Ctv. 129. §-a alapján.

Az új Gt. 23. §-ában foglalt összeférhetetlenségi okok ellenőrzéséhez a Mód. tv. beiktatta a Ctv. 22/A. §-át, amely lehetővé teszi, hogy a cégbíróság a bűnügyi nyilvántartási rendszer adataival való összevetést kezdeményezzen. Amennyiben a bűnügyi nyilvántartást vezető szerv a cégbíróság által rendelkezésére bocsátott adatok alapján megállapítja, hogy a cég vezető tisztségviselője a Gt. 23. § (1) és (2) bekezdésében foglalt bármely kizáró ok hatálya alatt áll, értesíti a cégbíróságot, a cégbíróság pedig törvényességi felügyeleti eljárást folytat le.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére