Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Dr. Nagy Csilla: A "kóbor állat-rendelet" SWOT elemzése (Jegyző, 2022/6., 15-21. o.)

2022 októberében az Állatorvosi Egyetem "A kutyakiképzés és a szolgálati kutyatartás állatvédelmi vonatkozásai, állatvédelem a bűnmegelőzés szolgálatában" elnevezésű rendezvényén a 2022. január 1-jén hatályba lépett, a kóbor állat befogásával, tulajdonjogának átruházásával és elhelyezésével kapcsolatos feladatok ellátásának részletes szabályairól szóló 785/2021. (XII. 27.) Korm. rendeletet, ismertebb nevén az úgynevezett "kóbor állat-rendeletet" (a továbbiakban: rendelet) mutattam be.

Ezen esszé az előadás megszövegezett formája.

Előszó

Az előadásra a paragrafusok monoton citálásán túl elkészítettem a rendelet SWOT elemzését, úgy, hogy a rendeletet részekre osztottam, s így vizsgáltam az egyes részletek belső tényezőit - ezekre van ráhatásunk, ide tartoznak az erősségek (S) és a gyengeségek (W), valamint külső tényezőit - ezekre nincs közvetlen ráhatásunk, ilyenek a lehetőségek (O) és a veszélyek (T).

Az előadást a teljes rendelet SWOT analízisével zártam.

Az előadást - s ezzel a rendelet elemzését - az alábbi címekre tagoltam:

1. A rendelet pontosítja az egyes állatvédelmi jogi fogalmakat;

2. A rendelet részletesen meghatározza az önkormányzat, a jegyző eljárását a kóbor állatok befogásával kapcsolatosan;

3. A rendelet részletesen szabályozza az ebrendész eljárását a kóbor állatok befogásával és elhelyezésével kapcsolatosan;

4. A rendelet részletesen szabályozza az ebrendészeti telepek létesítését, bejelentését, működését, működésének hatósági ellenőrzését, nyitottabbá és átláthatóbbá teszi a működésüket, szigorítja nyilvántartási kötelezettségeiket;

5. A rendelet szabályozza az állatok leadását a telepre, a hatósági eljárás eredményeképpen bekerülő kutyák sorsát, és a telepről történő örökbefogadást;

6. A rendelet részletes szabályozást hoz az ebek kikötésével kapcsolatosan;

7. A rendelet maximalizálja lóféle esetében az istállón kívüli kikötés időtartamát.

1. A rendelet pontosítja az egyes állatvédelmi jogi fogalmakat,[1]

mint például a kóbor állat fogalmát: "a háziasított állatfajok közül a házi kutya (Canis lupus familiaris) és a házi macska (Felis silvestris catus) olyan egyede, amely állattartó felügyelete nélkül, tartási helyétől eltérő területen tartózkodik".

Előzmény

A fogalmak kidolgozásának nem volt jogszabályi előzménye, a jogalkalmazó gyakorlatán múlt, hogy kóbor állatnak sorolja-e be például a chippel ellátott, de közterületen kóborló kutyát, vagy csak azt a kutyát nevezte kóbornak, amelynek tulajdonosa egyáltalán nem volt megállapítható.

SWOT analízis

Strengths - erősségek:

Megszűntek a fogalmak körüli jogalkalmazói bizonytalanságok.

Weaknesses - gyengeségek:

Bár egyre inkább felmerül a macskák zárt ingatlanon való tartásának igénye, még mindig elterjedt a kinti tartás gyakorlata, ugyanakkor a jogszabály továbbra sem írja elő a macskák kötelező chippelését. Figyelemmel ezen körülményekre, aggályos volt a chip nélküli macskák kóbor állattá történő minősítése.

Opportunities - lehetőségek:

A fogalmak tisztázása nagy előrelépés az országosan egységes gyakorlat kialakítása felé.

Threats - veszélyek:

Szintén a macskák kóbor állatok közé sorolásában látunk veszélyt, annak veszélyét, hogy az önkormányzat az egyébként gazdás állatok elvitetése iránt jogszerűen intézkedhet. A kinti macskatartás főként az idősebb generáció sajátja, a társadalmat pedig erősen megosztja a macskák zárt, illetve "kijárós" tartásának kérdése.

Javaslat

Álláspontom szerint időszerű a macskák chippel történő ellátásának jogszabályba vétele. Így a befogott macskák hazakerülhetnek, és kizárólag a chip nélküli macskák jutnak el az ebrendészetre.

2. A rendelet részletesen meghatározza az önkormányzat, a jegyző eljárását a kóbor állatok befogása során.[2]

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére