Megrendelés
Sportjog

Fizessen elő a Sportjogra!

Előfizetés

Tóth Nikolett Ágnes - Mátrai Gábor: A magyar sport finanszírozásának rendszere, különös tekintettel a sport és egészségmegőrzés kapcsolatára[1] (SPO, 2023/4., 32-41. o.)

The financing system of Hungarian sport, with special regard to the relationship between sport and health promotion

Das Finanzierungssystem des ungarischen Sports unter besonderer Berücksichtigung der Beziehung zwischen Sport und Gesundheitsförderung

A sportnak, mint nemzetstratégia ágazatnak kiemelt szerepe van Magyarország gazdasági, társadalmi fejlődésében, nemzetgazdasági, nemzetpolitikai céljainak sikeres megvalósításában. A sport, a sporttevékenységek támogatása, a sportolás feltételeinek megteremtése, biztosítása - többek között - állami, közfeladat is, ami egyben állami finanszírozást, közpénzekkel való gazdálkodást is feltételez. A sportra, a sportágazatra fordított költések, invesztíciók, a sport ökoszisztémájának további tudatos, átgondolt fejlesztése sokszorosan megtérülő befektetéseknek értékelhetők, amelyek jelentős mértékben járulnak hozzá az egyének, a közösségek, a vállalkozások versenyképességének erősödéséhez, a gazdaság gyarapodásához, a társadalmi jólét növeléséhez. A szerzőknek ebben a témában már megjelent egy publikációja, a jelenlegi tanulmány azonban inkább a sport egészségmegőrző funkcióira helyezi a fókuszt.

Sport, as a sector of national strategy, has a key role in the economic and social development of Hungary and in the successful achievement of its national economic and national policy goals. Sport, the promotion of sporting activities, the creation and provision of conditions for sporting activities are - among other things - a public task of the state, which also implies state funding and the management of public funds. Spending and investment in sport and the sport sector, and the further conscious and well-considered development of the sport ecosystem, can be seen as investments that pay off many times over, and make a significant contribution to strengthening the competitiveness of individuals, communities and businesses, to economic growth and to increasing social well-being. The authors have already published a paper on this topic, but the current study focuses on the health-promoting functions of sport.

Der Sport als ein Sektor der nationalen Strategie spielt eine Schlüsselrolle für die wirtschaftliche und soziale Entwicklung Ungarns und für die erfolgreiche Verwirklichung der nationalen wirtschaftlichen und politischen Ziele. Der Sport, die Förderung von sportlichen Aktivitäten, die Schaffung und Bereitstellung von Bedingungen für sportliche Aktivitäten sind - unter anderem - eine öffentliche Aufgabe des Staates, was auch die staatliche Finanzierung und die Verwaltung öffentlicher Mittel impliziert. Ausgaben und Investitionen in den Sport und den Sportsektor sowie die weitere bewusste und wohlüberlegte Entwicklung des Ökosystems Sport können als Investitionen angesehen werden, die sich um ein Vielfaches auszahlen und einen wesentlichen Beitrag zur Stärkung der Wettbewerbsfähigkeit von Individuen, Gemeinden und Unternehmen, zum Wirtschaftswachstum und zur Steigerung des sozialen Wohlstands leisten. Die Autoren haben bereits eine Arbeit zu diesem Thema veröffentlicht, die aktuelle Studie konzentriert sich jedoch auf die gesundheitsfördernden Funktionen des Sports.

1. A sport meghatározása, a sportjog mint sajátos szakjog

A sport a 20. század végére kiemelkedő jelentőségű területté, nemzetstratégiai ágazattá vált. A sport egy rendkívül komplex jelenség, érinti a testkultúrát, az oktatáspolitikát, az egészségügyet, gazdasági és szociálpolitikai jelentősége is egyre nő. Ma már megalapozottan beszélhetünk "sportiparról". A sport egyre nagyobb bel- és külpolitikai jelentőségre tesz szert, az országimázs növelésének is igen fontos eszközévé vált.[2]

Az Országgyűlés a sporttörvény elfogadásával az egyetemes kultúra részeként ismerte el a sportot, deklarálta kiemelkedő jelentőségét az egészségmegőrzésben, a személyiség formálásában, és a közösségi magatartás kialakítása területén, valamint különleges szerepét az ifjúság fizikai és erkölcsi nevelésében.

- 32/33 -

A sport nemzetstratégiai ágazatként való kiemelése szolgálta és szolgálja a közjót, a közérdeket, áttételesen erősíti az oktatást és az egészségügyet is.

Sárközy Tamás professzor, a sportjog atyja és legmagasabb szintű művelője számba vette egy tudományos írásában, hogy miért is vált a sport 2010-ben nemzetstratégiai ágazattá.[3] A sport belső átalakulása, illetve kiterjedése lezajlott, ezáltal pedig a bel- és külpolitikai felértékelődése is. Valamikor a sport amatőr élsport volt, tisztán civil, az önszabályozás és önvitarendezés világa. Az állam legfeljebb a testneveléssel foglalkozott, és nem a sporttal. Ez a helyzet az 1930-as évektől kezdődően kezdett megváltozni, az 1970-es évektől pedig radikálisan átalakult a sport, leegyszerűsítve: megszűnt az amatőr élsport, illetve a kizárólagos civil jelleg. A főbb tényezők e körben a következők:

A sport elvesztette élversenysport, elitsport jellegét, az emberek jelentős része mindennapi életének részévé, tömegsporttá vált. Ebben az értelemben a népegészségügy része, mozgáskultúrát jelent, az életminőség javításának, illetve az élet meghosszabbításának tényezője. Különleges szerepet tölt be a sport a fiatalság, a diákok, egyetemi-főiskolai hallgatók életében, oktatásában, nevelésében, de az idős emberek aktivitásának megőrzésében is. Lassan szinte minden ember valamilyen mértékben érintett.

Természetesen kiemelt szerepe van a sportoláshoz szükséges infrastrukturális háttér megteremtésének is, így különösen a sportlétesítmények, sportterek - tornatermek, uszodák, sportcsarnokok, jégpályák, sportpályák, stadionok - építésének és korszerűsítésének, fenntartható üzemeltetésének, valamint a humán háttér biztosításának is. A sport a beruházások, az építőipar-technológiai szerelés egyik célterülete, a sportlétesítmények üzemeltetése, fenntartása, biztonsági infrastruktúrája[4] is igen széles körben munkahelyteremtő jellegű. Az élsport gigantikus sportrendezvények ihletője, kialakult a belföldi és a nemzetközi sportturizmus. A sportipar a szórakoztatóipar egyik vezető ágává vált; a sportlétesítmények multifunkcionálisak. A sportrendezvények az emberi élvezet forrásai, a társas érintkezés aktív formái, előre kiszámíthatatlan élményt adnak, amelyet a sportfogadás még inkább felerősít. A sport a technológiai fejlesztés, az innováció terepévé is vált, és a digitalizáció is jelentősen fejlődik a sportvilágban.[5]

A sport már több mint száz éve nemzetközi (nyári-téli olimpia, világbajnokságok, kontinentális bajnokságok, világkupák). A nemzetközi kontinens- és világbajnokságok özöne zúdul a lakosságra a helyszíneken, illetve a televízión, interneten keresztül. Ezek a rendezvények mozgósítják a lakosságot. A nemzetközi sportsikerek egyszerre képesek szolgálni a nemzeti büszkeséget is.

2. A sport alapvető funkciói és finanszírozási háttere, forrásai[6]

A sport társadalmi és gazdasági jelentőségének megismeréséhez, megértéséhez fontos kiemelni a sport, a sporttevékenység alapvető funkcióit, amelyeket az alábbiakban összegezhetünk:[7]

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére