Megrendelés

Szalayné Sándor Erzsébet[1]: A Pécsi Jogi Kar 2006-2007. tanévét megnyitom...* (JURA, 2006/2., 123-125. o.)

Tisztelt Vendégeink, Tisztelt Kollegák, Kedves Hallgatók és mindenekelőtt Kedves elsőszemeszteres Hallgatóink!

1. Alma Mater Historica

Pécsett a jogi felsőoktatás gyökerei 1367-ig, az első magyar egyetem alapításáig nyúlnak vissza. Ahogy a béke és a háború korszakai váltakoztak a magyar történelemben, úgy folyt, illetve nem folyt jogászképzés Pécsett. A reformkorszakban, báró Négyesy Szepesi Ignácz által Pécsre hozott joglíceumban tanulhattak jurátusgenerációk, majd az 1848/49. évi szabadságharcot követően - a kiegyezés idején - Pécsi Akadémia néven újult meg az intézmény. 1921-ben a Pozsonyból menekült Magyar Királyi Erzsébet Tudományegyetem kapott új otthont Pécsett és kezdte meg két év múlva, 1923-ban működését. A Jog- és Államtudományi Kar az ötvenes években Állam- és Jogtudományi Kar lett. 1982-től a Janus Pannonius Tudományegyetem, majd a felsőoktatási integrációt követően 2000-től a Pécsi Tudományegyetem keretein belül folytatja működését. Az Egyetem ma tíz karral működik, ezzel Magyarország legnagyobb felsőoktatási intézménye.

2. Szervezeti struktúra

A tanszéki struktúra többször is változott az elmúlt évtizedekben és ennek módosítása követte a felsőoktatási politika mindenkori intencióit. Ugyanakkor a Kar autonóm törekvései is gyakorta eredményeztek tanszéklétesítéseket, összevonásokat és szétválásokat. A XX. század első felében a hagyományos szervezet a tárgy előadó professzorához kapcsolódott, illetve az ő személyéhez kötődő szemináriumok szerint szerveződött. A Kar jelenlegi szervezete 17 tanszékből, illetve tanszéki csoportból, valamint számos szolgáltató egységből: pl. tanulmányi osztályból, informatikai csoportból áll. A 2003-ban befejeződött épületrekonstrukció méltó környezetet teremtett a minőségi oktatás és tanulás, valamint a kutatás számára egyaránt, így kellemes atmoszférát biztosítva többek között a korszerű könyvtárat, vagy éppen az Európai Unió Dokumentációs Központot látogató egyetemi polgároknak.

A Magyar Akkreditációs Bizottság 2005. évi vizsgálata nyomán 2006-ban a PTE Állam-és Jogtudományi Karát feljogosította arra, hogy öt éven keresztül a "Kiválósági hely" minősítést viselje, értékelve mindazokat a személyi és tárgyi feltételeket, amelyek Karunkat a magyarországi jogászképzésben kiemelkedővé teszik.

3. Szakok és képzések

Az egyetemi szintű jogászképzés, másképpen: osztatlan jogász mesterképzés nappali és levelező oktatási formában történik. A nappali jogászképzés tíz féléves, immáron kreditrendszerben zajlik. A jogászképzésben legnagyobb súlya és jelentősége a kötelező tantárgyaknak van. Ezeket minden joghallgatónak fel kell vennie és különböző szintű vizsgákat (kollokvium, szigorlat, záróvizsga) kell teljesítenie. Emellett a hallgatók egyéni érdeklődésüknek megfelelően különböző tantárgyi blokkokból kötelezően és szabadon választható tárgyakat vehetnek fel. A képzési idő magában foglalja a kötelező szaknyelvi képzés és szakmai gyakorlat idejét is.

A levelező tagozatos egyetemi szintű jogászképzés jelenleg három, költségtérítéses tagozaton folyik: Diplomás Levelező Tagozat, Államigazgatási Főiskolát végzettek Levelező Tagozata, valamint Rendőrtiszti Főiskolát végzettek Levelező Tagozata.

BA-szintű, régi szóhasználat szerint főiskolai szintű igazságügyi igazgatási képzés 6 szemeszteres képzésként Kaposváron és Pécsett zajlik, magas hallgatói létszámmal.

Akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzésként az ún. jogiasszisztens-képzés nappali és levelező tagozaton, 4 féléves oktatás keretében zajlik.

A Kar számos szakirányú továbbképzést is indít: jelenleg többek között az Európa-tanulmányok, Európa-politika szakirányú továbbképzési szak mellett a jogi szakokleveles közgazdász, mérnök, orvos, családvédelmi tanácsadó, szakokleveles politológus-képzés 5 féléves, levelező rendszerben folyik. Ugyanez vonatkozik a szakjogászképzésekre, melyek számos tárgykörben (pl. infokommunikáció, munkajog, gazdasági büntetőjog, Európa-jog) vonzanak már gyakorló jogászokat újabb ismeretek elsajátítására. Karunk az aktuális tanévtől elindítja a jogi szakvizsgára felkészítő kurzusait is.

- 123/124 -

A rendszerváltozás miatt a szervezett tudományos továbbképzés, a doktorképzés is a Kar feladata lett. PhD-programunk: "A magyar jogrendszer megújítása a jogállamiság és az európai integráció jegyében" címmel indult és azt a jogszabályi változásoknak megfelelően felállított Doktori Iskola folytatja immár tizenegy alprogrammal és jóval több mint száz hallgatóval, akik közé egyre nagyobb számban a szomszédos országok magyar ajkú jogászai is jelentkeznek.

4. A Kar további tevékenysége

A Kar könyvtára a Pécsi Tudományegyetem könyvtári hálózatának része. A könyvtár gyűjtőköre az állam- és jogtudományokra, politológiai és európai tudományokra, valamint az ezekhez kapcsolódó társadalomtudományi ágak szakirodalmára terjed ki. Az összesen közel 90 ezer kötetből 77 ezer a tanszéki könyvtárakban található. A Karra mintegy 160 különböző - köztük kb. 70 külföldi - folyóirat jár, emellett féltucat CD-ROM érhető el.

1994 áprilisában indult a JURA, mint a Kar tudományos lapja. Az önálló könyvkiadást tankönyvek és JEGYZETEK sora fémjelzi, amelyek közül különösen a sorozatban megjelenő Studia Juridica Auctoritate Universitatis Pécs Publicata és az Institutiones Juris dicséri szerkesztőinek munkáját.

Az Európai Dokumentációs Központban az Európai Unió hivatalos kiadójától (EurOp), Luxemburgból 1992-től kapott dokumentumokat, valamint egyre bővülő kézikönyvtárat lehet elérni. Az ENSZ Letéti Gyűjtemény pedig az ENSZ francia nyelvű dokumentumait tartalmazza.

A Karra beiratkozott hallgatók együttesen alkotják a Hallgatói Önkormányzati Testületet (HÖT). A hallgatók maguk közül évente egyszer, 1996 óta közvetlen szavazással megválasztják a Hallgatói Önkormányzat Elnökségét. A HÖT három fő feladatot lát el: hallgatói képviseletet és ügyintézést, szolgáltatói irodai szerepet, valamint programszervezői funkciókat.

5. Nemzetközi kapcsolatok

A kilencvenes évek elejétől hazánknak az Európai Unióhoz való csatlakozási folyamata erősítette az uniós tagállamok egyetemeihez fűződő kapcsolatokat. Az ERASMUS- és CEEPUS-program pedig elsősorban a hallgatói mobilitást szolgálja. A nagy európai közösségi programok mellett Karunk - hagyományos, esetenként több évtizedre visszatekintő kapcsolatai mellett - további bilaterális és multilaterális együttműködési szerződést létesített az utóbbi években (pl. a Toursi, Grazi, Wroclawi, Regensburgi, Norwichi, Trieri, Rijekai, Újvidéki, Kolozsvári, Eszéki Egyetemmel). A Kar tagja az ERA és az ELFA európai szervezeteknek, az utóbbi időben pedig az egyes tanszékek külföldi kapcsolatai is egyre erősödnek. Különösen szoros a kapcsolat a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem Jogi Karával, mellyel az előző tanévben indítottunk magyar nyelvű mesterképzést kolozsvári képzési helyszínnel.

A joghallgatók európai szervezetének (ELSA) pécsi tagozata számos kiemelkedő szakmai rendez-

- 124/125 -

vény (nyári egyetemek, nemzetközi perbeszédversenyek) szervezője.

A Kar idén szervezte meg nagy sikerrel második angol nyelvű nyári egyetemét, amely magyar joghallgatók mellett több mint 15 országból vonzott Pécsre joghallgatókat, lehetőséget adva speciális szakismeretek elsajátítása mellett a legalább olyan fontos személyes ismeretségek kialakítására.

6. Pécsi jogászélet

A Pécsi Állam- és Jogtudományi Kar méltán híres hallgatói és oktatói közötti jó kapcsolatáról, az egyetemi évek alatti és utáni összetartásról. A HÖT által szervezett gólyatábor, gólyabál, jogász szilveszter, farsang, jogásznapok mellett kiemelkedően fontosak a hallgatók alkalmi és folyamatos önszerveződései (pl. Óriás Nándor Szakkollégium, Pécsi Boregylet). A HÖT infrastrukturális támogatásával jelenik meg az Expressis Verbis című kari lap, amelyet hallgatók írnak és szerkesztenek.

A Kar végzett hallgatóival is ápolja kapcsolatait. 2001 folyamán a HÖT közreműködésével együttműködési megállapodás jött létre a Kar és a Pécsi Jogászok Budapesti Egyesülete között, amelynek célja a Karon végzett hallgatók egymás közötti, valamint az alma materrel való kapcsolatainak fenntartása.

7. Számadatok

A Kar különböző szakokra és képzésekre beiratkozott hallgatóinak összlétszáma az elmúlt tanévben megközelítette a hatezer főt. A jelek szerint a 2006-2007. évi tanév első félévét mintegy 5500 hallgatóval kezdjük meg, akiknek munkáját és tanulását a Kar közel 140 alkalmazottja: oktatók és nem oktatók együttesen segítik.

Kedves Jelenlévők!

A Pécsi Jogi Kar külön örömmel köszönti új polgárait, az első szemeszterre beiratkozó joghallgatókat! Mindazokat a fiatalokat, akik úgy döntöttek, hogy Magyarországon, és azon belül is Pécsett kívánják jogi tanulmányaikat megkezdeni és diplomájukat megszerezni. Szokatlan lehet az iménti - országunkra vonatkozó - utalás, de hozzá kell szoknunk lassan ahhoz, hogy több dimenzióban létezünk: hazaiban és nemzetköziben, még akkor is, ha olyan szakmát választottunk, illetve egyetemi hallgatóként olyan diploma felé vezető útra léptünk, amely erősen kötődik a mindenkori állam működési rendjéhez.

Önök olyan fiatalok, akikben van némi érdeklődés a társadalmi kérdések iránt, akik szeretnek kérdezni, és a kapott válaszokat nyersanyagnak tekintik a gondolkodáshoz. Önök legyenek olyan fiatalok, akik semmit sem fogadnak el a tekintélyelv alapján, de akik előtt tekintélye van az igazságnak, a világos gondolatnak! Önök olyan fiatalok tehát, akik nem a kételkedésért kételkednek, hanem a bizonyosságért.

Nem volt túlzottan régen, de nem is csupán egykét éve történt, saját fiatalkoromban, amikor barátokkal, ismerősökkel, joghallgató kollegáimmal beszélgettünk, vitatkoztunk általános kérdésekről. Demokráciáról, emberiségről, istenről, jogról és igazságosságról, az igazságszolgáltatás és jogszolgáltatás dilemmájáról, és természetesen az élet kézzelfoghatóbb dolgairól is esett szó közöttünk. A tudásunk sokkal kisebb volt, mint a vágyunk a tudásra. Ezt gyakran túlzott magabiztossággal lepleztük. Mindenről volt véleményünk, mert úgy éreztük, hogy mindenhez közünk van, ami a világban történik. Hiszen a világ nem tőlünk független valami. Ha mégoly kicsit is, de alakíthatunk, formálhatunk rajta. Dolgunk van benne, úgy éreztük, és ha túlontúl szabadjára engedtük önbizalmunkat, még azt is megkockáztattuk, hogy a világ számít ránk. Ezért volt olyan fontos nekünk, hogy meggyőzzük egymást. Ezért volt olyan fontos, hogy eligazodjunk a bonyolult társadalmi jelenségekben.

Nem hinném, hogy ez ma kevésbé volna fontos egy fiatal ember számára. A társadalmi jelenségek szövete nem lett sem egyszínűbb, sem áttetszőbb. És a világnak ma sincs kevésbé szüksége olyan fiatalokra, akik nemcsak magyarázgatni vagy megszólítani akarják, hanem szolgálni. Az ehhez szükséges ismeretek zöme a Pécsi Jogi Karon olyan feltételek mellett sajátítható el, amelyeket kevés magyarországi jogi kar tud biztosítani. Éljenek a Pécsi Tudományegyetem Állam-és Jogtudományi Kara által kínált lehetőségekkel: kívánom, hogy egyetemi éveik alatt ismerjék fel és ismerjék meg a működő jog tulajdonságait annak érdekében, hogy később ismereteiket mindenki előnyére hasznosítani tudják!

Szeretném azonban felhívni a figyelmüket arra, hogy a tudomány - főképpen pedig a jog tudományának - elsajátítása fölöttébb fáradságos munka, amelyet szigorú számonkérések egész sora kísér. Éppen ezért melegen ajánlom, sajátítsák el az egyetemi polgári léttel együttjáró szórakozás művészetét is - Pécs különösen alkalmas helyszín -, hiszen sem a tudomány, sem pedig a szórakozás sokat nem ér önmagában! Mielőtt pedig a jog tudományának rejtelmeibe mélyebben belevetnék magukat: gratulálok a Pécsi Jogi Kar gólyáinak felvételükhöz, sok sikert és kitartást kívánok Önöknek az elkövetkezendő évekre!

A PTE Állam- és Jogtudományi Kar 2006-2007. évi tanévét ezennel megnyitom! ■

JEGYZETEK

* A tanévnyitó beszéd elhangzott 2006. szeptember 4-én a PTE Állam- és Jogtudományi Karának Molnár Kálmán előadótermében.

Lábjegyzetek:

[1] A szerző tanszékvezető egyetemi docens, dékán.

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére