Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Dr. Gyergyák Ferenc: Elindult a TÖOSZ Idősügyi Hálózata (Jegyző, 2020/5., 14-15. o.)

A demográfiai idősödés sokrétű társadalmi változással és számos következménnyel jár minden érintett számára. A települési önkormányzatok számára is kiemelten fontos kérdés, hogyan tudnak reagálni az egyre gyorsuló kihívásokra. Az idősek gondozásának ügye számos kérdést, problémát vet fel, ezek megválaszolása nagymértékben igényli az állam szerepét is. Ugyanakkor tény, hogy az állami feladatfinanszírozás az időskori gondoskodási szükségletekhez képest alulfinanszírozza a gondozási feladatokat ellátó intézményrendszert. Az idős emberek életminőségének megváltozása terén, helyi szinten a települési önkormányzatok tehetik a legtöbbet, nagyban hozzájárulhatnak az egyes szolgáltatások minőségének javításával, a kommunikáció hatékonyságával, a helyi közösségépítő tevékenységeikkel az idősek társadalmi elismeréséhez.

A D-Care Labs projekt

A települési önkormányzatoknak kiemelt szerepe van a megnövekedett gondozási szükségletek kielégítésében. A szükségletek növekedését nem követte az állami szolgáltatások kapacitásbővítése, sőt ez egyre inkább stagnál. Így egyre nagyobb szerep hárul a gondozásban a családtagokra. Ahol ez nem lehetséges, ott jelentősen megnő az ellátatlan idősek aránya. Erősödnek a társadalmi egyenlőtlenségek azáltal, hogy az állam nem látja el megfelelően a gondozási szükségleteket. Leginkább azok az ellátásra szoruló idősek maradnak ellátatlanul, akik nem tudják megvásárolni a piaci alapon működő egyes szolgáltatásokat.

A Duna Interreg uniós programban sikerrel pályázott az a széles körű nemzetközi konzorcium - Ausztria, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Horvátország, Magyarország, Moldova, Németország, Románia, Szerbia és Szlovénia -, amelynek a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) a magyar vezető partnere, és a Belügyminisztériummal, az Emberi Erőforrások Minisztériumával és a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatósággal közösen dolgozik az otthonápolás innovatív megoldásaiért.

A projekt 2020. július 1-jén indult és 2022. december 31-ig a Duna menti államok közötti társadalmi innovációs struktúra felépítése lesz a fókuszban. A projekt célja: új termékek és szolgáltatások kifejlesztése az otthonápolás minőségi fejlesztésére, melyhez létrehozzuk a magyar D-Care LAB-ot. További célunk partnereinkkel közösen transznacionális stratégiát alkotni, amely a partnerek országjelentésein alapulnak és a projekt végén gyakorlatorientált ajánlásokat fogalmazunk meg minden politikai szint számára. A TÖOSZ az online platform kifejlesztését a projektből finanszírozza.

Eddig minden ország saját nemzeti megoldásait fejlesztette ki. A COVID-19 koronavírus-járvány tapasztalatai - rávilágítva a jól működő ellátás fontosságára is - azt mutatják, hogy az európai együttműködésre is szükség van a nemzeti felelősségi területeken, és rávilágít a jól működő ellátás fontosságára is. Az idős embereknek, a fogyatékkal élőknek és a rászoruló gyermekeknek növekvő gondozási igényeik vannak. Sürgősen szükség van új, innovatív, digitálisan is támogató és megfizethető megoldásokra.

A D-Care Labs projekt partnerei együttműködési kapcsolatokat létesítenek különféle befektetőkkel (állami intézményekkel, egészségbiztosító társaságokkal, alapítványokkal vagy magánszemélyekkel). Cél, az új innovációk és struktúrák fenntartható finanszírozásának biztosítása. A transznacionális innovációs struktúra lehetővé teszi az innovatív megoldások terjesztését a Duna régióban és más társadalmi, gazdasági környezethez történő adaptálását.

A projektet az Interreg Duna Transznacionális Program társfinanszírozza. A TÖOSZ Idősügyi Hálózata szerves része ennek a programnak.

Jogszabályi háttér

Az Idősügyi Nemzeti Stratégiát a 2009-2034-ig terjedő időszakra az Országgyűlés a 81/2009. (X. 2.) OGY határozatával fogadta el, amely meghatározza a fejlesztendő területeket, a benne foglaltak komplex gyakorlati végrehajtásának megvalósítását. A Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény (Mötv.) 13. § (1) bekezdése szabályozza a helyi önkormányzatok szociális alapellátási kötelezettségét. A szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (Szoctv.) foglalja magában az időskorúak által is az önkormányzattól igénybe vehető pénzbeli és természetbeni ellátásokat, valamint a számukra nyújtható szociális szolgáltatásokat (alapszolgáltatásokat, valamint szakosított ellátási formákat).

Az idős emberek számára minőségi szolgáltatásokat kell nyújtani az idősgondozásban. Az önkormányzati szolgáltatásoknak követniük kell a társadalmi szerkezet változásait, az életmód, az információs technológiák villámgyors fejlődését. Innovatív megoldásokra van szükség az aktív és egészséges idősödés támogatásához, az idős emberek életvitelének, életminőségének javításához, az infokommunikációs fejlesztések megvalósításához. A tevékeny időskor egyik alapeleme az intézményi korlátok lebontása, az idősek képessé tétele az öngondoskodásra. Az időskorral kapcsolatban folyamatosan egy szemléletváltás következményeit látjuk, folyamatban van az idősekről alkotott társadalomkép újraértelmezése. Megjelenik a tevékeny és aktív időskort élő ember alakja, aki a nyugdíjba vonulása után is a társadalom integráns része lesz.

Kérdőíves felmérés a településen működő szociális szolgáltatásokról

A TÖOSZ folyamatosan az önkormányzati szolgáltatások fejlesztéséért dolgozik. 2019-ben kérdőíves felmérést végeztünk a települési önkormányzat által a személyes gondoskodást nyújtó szociális szolgáltatá-

- 14/15 -

sok, különös tekintettel az idősellátásra és az otthonápolási szolgáltatásokra vonatkozóan.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére