Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Nagy lendületet vett a Magyar Ingatlan Tanács az ingatlanszakma megtisztításában! (Jegyző, 2012/3., 51. o.)

2012. június 11-én a Magyar Ingatlan Tanács (MIT) kerekasztal megbeszélésre hívta a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségét, a Magyar Önkormányzatok Szövetségét és a Jegyzők Országos Szövetségét. Az összejövetel témája a MIT által létrehozott Magyar Ingatlanszakmai Minősítő Rendszer (MIMIR - www.mimir.hu) és az ingatlanszakma kóklerektől történő megtisztítása volt szorosabb együttműködés keretében.

A MIT elnöke, Sztranyák József pozícionálta a hazai ingatlanszakmát, benne a Magyar Ingatlan Tanács szerepét, iparágon belüli meghatározó helyét és széles körű kapcsolatrendszerét, míg Osadcow Gergely, a MIMIR főtitkára, egyben a Magyar Ingatlanközvetítők Országos Szövetségének (MIOSZ) elnöke beszédében kiemelte, hogy az országban tevékenykedő ingatlanközvetítők körülbelül csak 30%-a végzi legálisan a munkáját. Az illegálisan ingatlant közvetítők hatalmas kiesést okoznak az államkasszának (nem fizetnek járulékot, áfát, iparűzési adót stb.), valamint a munkájukat legálisan végző szakembereket hátrányba hozzák.

Sajnos az ingatlanukat bérbeadó/eladó magánszemélyek nem gondolják át, hogy az illegálisan dolgozó, magukat ingatlanközvetítőként megjelölő személyek/cégek mekkora kárt okozhatnak számukra. Nem is kell nagyon beleásni magunkat a témába, gondoljunk csak egyszerűen a lakásmaffiára vagy arra, hogy akár egy jogszabály nem-ismeretével milyen nagyságú anyagi kár keletkezhet egy adásvételi vagy bérleti ügylet során, hiszen millió forintos tételekről beszélünk, ráadásul problémák felmerülésekor nagyon sokszor bottal üthetik a nyomát egy ilyen "közvetítőnek"!

Magánszemélyek részére egy-egy ingatlanközvetítő, vagy ingatlanszakmában dolgozó személy leellenőrzése nehézkes, nem mindig tudják melyik az illetékes szerv, milyen segítséget tud nyújtani. A MIT által kifejlesztett MIMIR erre ad megoldást. Egyrészt a magánszemélyek az ingatlanszakmában dolgozó ELLENŐRZÖTT szakemberekre tudnak rákeresni, akár földrajzi terület szerint, illetve szakmák szerint is (ingatlanközvetítőtől, értékbecslőtől kezdve társasházkezelőn, ingatlan gazdálkodón, banki hiteltanácsadókon keresztül ügyvédig, vagy akár energetikusig is). Másrészt az ingatlan iparágban dolgozó szakemberek tudnak ELLENŐRZÉS után regisztrálni a rendszerbe, büszkén vállalva szakképzettségüket, szakmájukat.

A regisztrált szakembereknek a változó szakmai környezet miatt az újdonságokból, legyen szó pl. jogszabályváltozásról vagy technikai újdonságokról, állandóan naprakésznek kell lenniük, ebben segít a MIMIR, mely kötelező képzéseket ír elő, vagy akár képzéseket tart saját szakembereivel egy kreditrendszert felépítve.

A MIMIR rendszer nyilvános, hozzáférhető magánszemélyek részére is, akiknek napjainkban finanszírozási és energetikai ügyekben is sokszor segítségre van szükségük. Ezen a fórumon éppen ezért bemutatkoztak a MIMIR-hez csatlakozott Banki Hitelkihelyezők és Tanácsadók és az Energiatanúsítók is, illetékes kompetencia bizottságaik vezetői meggyőzően érveltek, bizonyítva hozzáértésüket.

Láthatjuk, hogy mind a szakma, mind a magánszemélyek felé milyen fontos egy ilyen jól működő rendszer kiépítése.

A MIMIR 6 Kompetencia Bizottságában a szakmák kiváló szakemberei ellenőrzik és felügyelik a rendszer naprakész és etikus működését.

Vágner Adrienn, a Közvetítő Kompetencia Bizottság vezetője elmondta, fontos, hogy a magánszemélyek is megértsék, az ingatlanközvetítés is egy tanult szakma, ne bízzanak kóklerekben. Gondoljunk csak bele, senki se menne egy mandulaműtétre egy vajákoshoz. Az ingatlanközvetítők büszkék szeretnének lenni a szakmájukra, ehhez szükség lenne a jegyzői kötelező regisztrációk és a nyilvános Ingatlanszakmai Minősítő Rendszer összekapcsolására, az ellenőrizhetőségre és a folyamatos oktatásokra is.

Rajcz József, az Értékbecslő Kompetencia Bizottság nevében kifejtette, hogy az önkormányzatok nagy segítségüket vennék a MIT tapasztalt szakembereinek például területfejlesztés, helyi építési szabályok kidolgozásában, hiszen sokszor ezekben az ügyekben az igencsak leterhelt és nem biztos, hogy ezen a területen tapasztalatot szerzett munkatársaknak kell kidolgozni anyagokat.

Két kompetencia bizottság-vezető ez idő tájt ugyan máshol látta el fontos feladatait, annak okán, hogy a létesítmény- és ingatlangazdálkodási, illetve társasházi, lakásszövetkezeti szférában dolgozó kollégák tevékenységét hazánk polgárai valamennyi településünkön közvetlenül érzik, kompetencia bizottságaikat dr. Sztranyák József elnök úr mutatta be távollétükben.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére