Az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény (a továbbiakban: Ectv.) újraszabályozta a civil szervezetek közhasznú jogállásának - korábban a közhasznú szervezetekről szóló 1997. évi CLVI. törvényben rögzített - feltételeit. Az Ectv.-hez fűzött indokolás szerint a közhasznúság fogalmának, törvényi feltételeinek újragondolása szükségessé vált az elmúlt évek során, ezért a közhasznúsági kategóriák pontos lehatárolása, új tartalommal való feltöltése időszerű. Az egységes jogértelmezés és jogalkalmazás érdekében a törvény meghatározza a közhasznú tevékenység céljának fogalmát, valamint a közhasznú jogállás megszerzéséhez szükséges feltételeket. Amennyiben az említett feltételek nem teljesülnek, úgy a közhiteles nyilvántartást vezető szerv a közhasznú jogállást hivatalból, azonnali hatállyal megszünteti.
Az új szabályozásra tekintettel a törvényalkotó a már nyilvántartásban szereplő közhasznú szervezetekre vonatkozóan átmeneti szabályokat határozott meg az Ectv. 75. §-ának (5) bekezdésében, meghatározott naphoz kötött határidőt szabott a már nyilvántartásba vett közhasznú szervezet részére az új törvényi követelmények szerinti közhasznúságnak való megfelelésre és a nyilvántartásba vétel kérelmezésére. Az Ectv. 75. §-ának (1) bekezdése értelmében 2012. január 1. napját követően csak olyan civil szervezet kaphat költségvetési támogatást, amely a 30. § szerint letétbe helyezte beszámolóját. Ugyanezen törvény 75. §-ának (5) bekezdése úgy rendelkezik, hogy az e törvény hatálybalépése előtt nyilvántartásba vett közhasznú, illetve kiemelkedően közhasznú jogállás esetében a számviteli beszámolót letétbe helyezett szervezet 2014. május 31. napjáig továbbra is igénybe veheti az e törvény hatálybalépése előtt megszerzett, valamint a jogszabályok által számára biztosított kedvezményeket, jogállása közhasznú. Az e törvény hatályba lépése előtt nyilvántartásba vett közhasznú, illetve kiemelkedően közhasznú jogállású szervezet az e törvény szerinti feltételeknek való megfelelése esetén 2014. május 31. napjáig kezdeményezheti az e törvénynek megfelelő közhasznúsági nyilvántartásba vételét. 2014. június 1. napjától csak az e törvény szerint közhasznúsági nyilvántartásba vett szervezet jogosult a közhasznú megjelölés használatára és a közhasznú jogálláshoz kapcsolódó kedvezmények igénybevételére. 2014. június 1. napjától a szervezet nyilvántartására illetékes szerv törli az e törvény hatályba lépése előtt nyilvántartásba vett közhasznú, illetve kiemelkedően közhasznú jogállású szervezetek közhasznú jogállását, kivéve, ha a szervezet igazolja, hogy az e törvény szerinti közhasznúsági nyilvántartásba vétel iránt kérelmét benyújtotta, és a bíróság megállapítja, hogy a szervezet a törvényi feltételeknek megfelel.
Ahogy azt dr. Homolya Szilvia, az Országos Bírósági Hivatalba beosztott bíró is kiemelte a Civilisztikai Kollégiumvezetők 2014. május 21-24. napján tartott Országos Tanácskozásán, a civil szervezetekkel kapcsolatos egységes jogalkalmazás érdekében rendkívül fontos az egységes jogértelmezés, különösen az
- 5/6 -
Ectv. 75. §-ának (5) bekezdésében szabályozott kérelem benyújtására nyitva álló jogvesztő határidő jogi minősítése során.[1] A tanácskozás résztvevői e tekintetben azt az álláspontot fogadták el, hogy a kérelemnek 2014. május 31. napjáig be kell érkeznie a nyilvántartást vezető bírósághoz, figyelemmel arra, hogy a kérdéses határidő anyagi jogi határidőnek minősül. A Debreceni és a Fővárosi Ítélőtábla gyakorlata azonban eltérő maradt a kérdéses határidő számítása tekintetében.
Abban nincs ellentmondás az eljáró bíróságok jogértelmezésében, hogy a közhasznú jogállás nyilvántartásba vétele iránti kérelem előterjesztése a civil szervezet olyan alanyi joga gyakorlását jelenti, amely az alanyi (anyagi) joghoz kötődik, és mint ilyen, szükségképpen anyagi jogi igény, azaz - a 4/2003. PJE jogegységi határozatban foglaltakkal összhangban - az Ectv. 75. §-ának (5) bekezdése szerinti határidőre a Polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: Pp.) 105. §-ának (4) bekezdése nem alkalmazható. A kérelem előterjesztésére biztosított határidő nem a bírósági eljárás része, a határidő tehát elmulasztottnak minősül abban az esetben is, ha az Ectv.-nek megfelelő közhasznú jogállás iránti kérelmet legkésőbb a határidő utolsó napján ajánlott küldeményként postára adták. Azonban a kérdéses határidő utolsó napjának meghatározása körében nem egységes a gyakorlat.
A Debreceni Ítélőtábla a Pkf. II. 20.438/2014/2. számú határozatában kifejtette, hogy az Ectv.-nek megfelelő közhasznú jogállás megszerzése iránti kérelemről a nyilvántartást vezető bíróság a civil szervezetek bírósági nyilvántartásáról és az ezzel összefüggő eljárási szabályokról szóló 2011. évi CLXXXI. törvény (a továbbiakban: Cet.) rendelkezései szerint dönt. A Cet. 5. §-ának (1) bekezdése kimondja, hogy az e törvényben szabályozott polgári nemperes eljárásokban azokra az eljárási kérdésekre, amelyeket ez a törvény nem szabályoz, a Pp. szabályai - a polgári nemperes eljárás sajátosságaiból eredő eltérésekkel - megfelelően irányadók. A Pp. 103. §-ának (4) bekezdése szerint, ha a határidő utolsó napja munkaszüneti napra esik, a határidő csak az azt követő legközelebbi munkanapon jár le. Az Ectv.-ben megállapított 2014. május 31-ei nap szombati nap volt, az azt követő nap is munkaszüneti nap volt, ezért a Debreceni Ítélőtábla álláspontja szerint a Pp. 103. §-ának (4) bekezdésére tekintettel a törvényi határidő 2014. június 2. napján járt le. Ez alapján tehát a civil szervezet közhasznú jogállásának megszerzése iránti kérelemnek 2014. június 2. napján a bíróságon megállapított munkaidő végéig a törvényszékre meg kell érkeznie.
A Debreceni Ítélőtábla II. tanácsa egy további határozatában[2] a fentiek mellett hivatkozik a 4/2003. PJE jogegységi határozat VI. pontjára is. Ebben a legfelsőbb bírói fórum kifejtette, hogy "hatályos jogunkban az anyagi jogi határidő számítására vonatkozó rendelkezések értelmében a határidő elmulasztásának vagy a késedelemnek a jogkövetkezményei a határidő utolsó napjának elteltével állnak be, azzal, hogy ha a határidő utolsó napja munkaszüneti nap, a határidő a következő munkanapon jár le." A Legfelsőbb Bíróság ezen 2003-as jogegységi határozata tehát a Debreceni Ítélőtábla álláspontját látszik alátámasztani.
Ezzel szemben a Fővárosi Ítélőtábla jogértelmezése és joggyakorlata szerint nem osztható az az álláspont, amely szerint a jelen nemperes eljárásban is alkalmazandó a határidők számítására irányadó szabály miszerint: amennyiben a határidő utolsó napja munkaszüneti napra esik, úgy a határidő csak az azt követő legközelebbi munkanapon - a jelen esetben 2014. június 2. napján - jár le. A Fővárosi Ítélőtábla kifejtette, hogy bár ilyen rendelkezést tartalmaz a Pp. 103. §-ának (4) bekezdése és a 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: új Ptk.) 8:3. §-ának (3) bekezdése a napokban, hetekben és hónapokban megállapított határidők tekintetében, ez azonban jelen esetben nem alkalmazható, figyelemmel arra, hogy az Ectv. 75. §-ának (5) bekezdésében előírt határidő konkrét naptári nap szerint van meghatározva, így 2014. május 31-e az a nap, amely időpontig a törvény hatályba lépése előtt nyilvántartásba vett közhasznú, illetve kiemelkedően közhasznú jogállású szervezet kezdeményezheti az Ectv.-nek megfelelő közhasznúsági nyilvántartásba vételét.[3]
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás