Megrendelés
Családi Jog

Fizessen elő a Családi Jogra!

Előfizetés

Csordás Ágnes: Védőnői ellátás a családok szolgálatában - Tradíció és új kihívások (CSJ, 2012/2., 8-17. o.)

I. Gyermekek helye a családban, társadalomban, nevelési irányok a századfordulón

A gyermekkor történetét leírók a XIX. és XX. század fordulójától kezdődően kiemelten a XX. századot a "Gyermek évszázada "-nak jelölik.[1] A XIX. sz. második fele a haladás a fejlődés az emberi küzdelmek, kiteljesedések időszaka.

Az 1870-80-as években új életérzés, életstílus kezd kibontakozni, sőt új embertípus születésének lehetünk tanúi. Ennek megalapozója a robbanásszerű ipari termelés növekedése.

Előtérbe kerül az evilági életben való boldogulás igénye. Az emberek egyre inkább kifejezik saját igényeiket, szükségleteiket, valamint a külső természetet is kezdik saját életterüknek tekinteni. A gyermekek társadalmi szerepe növekszik, a szülők egyre fontosabbnak tartják neveltetésüket. (Ezzel egyidejűleg megnő az egészség iránti igénye az embereknek és a társadalomnak. Erről bővebben a későbbiekben). Az új típusú nevelés is megjelenik, amely felfedezi a testkultúrát, a sportot és újra felhívja a figyelmet a lélek fejlődését jótékonyan befolyásoló fizikai munkára.[2]

Igen nagy erővel hatnak ebben az időben a kísérleti és gyermeklélektan friss eredményei, kialakul az "új gyermek" típusról alkotott elképzelés.

E szemléletben jelenik meg, hogy a gyermek "minőségileg más, mint a felnőtt, s ez a lényeges különbség személyiségének pszichés struktúrájának, életkori és egyéni sajátosságaiban is megnyilvánul." Az új felfogás szerint "a gyermeknek önálló világa van, sajátos szemléletmóddal, nézőpontokkal, problémákkal, értékekkel és tapasztalatszerzési formákkal."[3]

A XX. század végén készült tanulmányok megállapítják, hogy a század "sokkal ellentmondásosabb volt annál, hogysem egyértelműen a diadalmaskodó gyermekkultusz időszakának nevezhetnénk." (Pukanszky, 2001, 169.)

A XX. század elején tehát olyan kezdeményezések indultak útjukra, amelyek a gyermek sajátosságaira figyelő nevelés, oktatás megvalósulását tűzte ki célul.(Ekkor lendül fel a gyermekgyógyászat, gyermekpszichológia tudománya is!)

Az új irányzatok azonban többnyire a magániskolák falain belül maradtak, a hétköznapi életben és a családi keretek között nem érvényesültek. (Felvetődött a családok otthonában való nevelés megvalósulásának szükségessége[4].)

A 19-20. század fordulóját megelőzően jelentős születésszám csökkenés volt megfigyelhető, egyes történészkutatók ennek következményeként írják le, hogy a felső- és középosztálybeli családok a korábbinál nagyobb hangsúlyt fektettek a gyermekekre, - mind érzelmi, mind anyagi vonatkozásban - így egyre fontosabb szerepet kezdenek betölteni a gyerekek a családok életében.[5]

A gyermekek bizonyos körökben való felértékelődésnek azonban sok összetevője van, egyik lehetett a fertilitás csökkenését előidéző magas csecsemőhalandóság, a várandósok megerőltető munkavégzése, a századforduló/századelő járványügyi helyzete, de fontos szerepet játszhattak a mentalitásbeli változások is.

A gyermekek féltése révén, egyik oldalon egyre jobban meghonosodtak a széltől is védő szülői praktikák, másfelől a szegény, paraszti családokban pedig, a rossz szociális körülmények miatt, igen nagy volt a csecsemőhalandóság.

Ez is mutatja, hogy a gyermeket "piedesztára emelő" mítoszok valójában szöges ellentétben álltak a hétköznapi élet valós történéseivel.

A természettudományokon alapuló egzakt vizsgálódások számos mítoszt döntöttek le a 20. század elején, így bebizonyosodott, hogy a gyermek sajátosságai biológiai, fiziológiai és pszichológiai szempontok szerint kutathatók, mérhetők.

Az 1910-es évek elején már használják az 1905-ben a francia oktatási minisztérium megbízásából kidolgozott intelligencia tesztet (Alferd Binet, Theophile Simon)

A gyermekekhez kapcsolódó kutatások megindulása John Broadus Watson (1887-1958) amerikai pszichológus nevéhez főződik. 1915-ben kezdte el csecsemők viselkedésének kutatását. Meggyőződése volt, hogy a szülőknek csak akkor lenne jó a gyermeknemzéshez látniuk, ha már megfelelő ismeret és tapasztalatot szereztek a gyermekneveléshez.

Watson gyermeknevelési irányzata a mértéktartó szülői attitűd, azaz ne légy túl babusgató, hanem józan, érzelemmentes, távolságtartó, mivel a túlzott szeretgetés a gyerek emócionális fejlődésének megrekedéséhez, az anyától való túlzott érzelmi függőség kialakulásához vezethet.

Wathsoni behaviorizmus alapelveket a csecsemőgondozás terén a praktikus tanácsok egész rendszerévé fejlesztette Frederick Truby King aki Új-Zélandon pszichológusképzéssel foglalkozott. Az Ő nevéhez fűződik a higiéniai hatások felismerése a csecsemőhalandóság terén, - kiemelten népszerűsítette a szoptatást -, valamint az első csecsemőtápszerek megjelenése.

Nevelési elveik a mai napig nyomon követhetőek.

II. A gyermekek fejlődését befolyásoló szociális támogató rendszerek

1. Az állami beavatkozás kezdetei a szociálpolitikába Magyarországon

1856-ban a kórház és szegényház különválása megtörténik.

A tudomány fejlődése az alábbi területeken jelentős:

- statisztika - tényfeltárás (Keleti Károly)[6]

- közgazdaságtan - munkáskérdés, szociálpolitika kérdései

- orvostudomány - testközelből ismerik a nép nyomorát - reformgondolatok![7]

Megjelenik 1876-ban a közegészségügyről szóló törvény, melyben a közegészségügy állami feladattá nyilvánítása megtörténik és a helyi hatóságok illetékességi körébe kerül.

1871. községi törvény és 1872. fővárosi törvény kimondja, hogy az illetőségi hely kötelessége a szegények kórházi ápolási költségeinek megtérítése.

1898. az Országos Betegápolási Alap felállítása. Ennek feladta a szegények ápolási költségeinek felvállalása, a fertőző betegségek ellenei védelem állami támogatása (védőnői rendszer), kórházak alapítása, lelencgondozás államosítása - állami menhelyek létesítése.

A szociális "háló" Magyarországon a századfordulón indul fejlődésnek és egymást érik a rendelkezések.

A védőnői hivatás "bölcsője" az Országos Anya Csecsemővédő Egyesület, mely 1908-ban alakul, célja a szegény nők támogatása a terhesség, szülés, gyermekágy és szoptatás ideje alatt. Működéséről és megítéléséről álljon itt egy 1911-ből való írás[8]:

"GLOSSZÁK

Az irgalmasok. A lapunk januári számában ilyen cím alatt közölt glosszára két teljesen egybehangzó rektifíkáló levelet kaptunk. Elég tehát az egyiknek közreadása: "Tekintetes Szerkesztőség! Engedelmet kérek, hogy b. lapjuk utolsó számában "Az irgalmasok" című croquisra, amely az Országos Anya- és Csecsemővédő-Egyesületet, illetőleg ennek működését persziflálja, néhány szóval reflektáljak. Egyesületünk fennállása óta, élveihez híven, minden hozzáforduló szegény anyának segítségére volt. Amennyire azt anyagi eszközei megengedték, tekintet nélkül a segélyt kérő vallására vagy családi állapotára s így menedékhelyünkbe is, amennyire ezt az ágyaknak, sajnos, még csekély száma (18) megengedte, minden hajléktalan anyát felvettünk, úgy hajadont, mint férjezettet, özvegyet, elváltat. Sőt tekintve azt a körülményt, hogy természetszerűen az anyaság idejében inkább a leányok hajléktalanok és foglalkozásnélküliek, mint a férjezett nők, intézetünkbe is előbbiekből többet veszünk fel. Így a mai napig felvett 215 nő közül csak 30 (= 14%) volt férjezett, a 163 csecsemő közül pedig 139 (= 84%) törvénytelen. Az igazsághoz híven bátorkodom még azt is megjegyezni, hogy éppen magas védnöknőnk, Ő Fensége Stefánia királyi hercegnő, gróf Lónyay Elemérné volt az, aki, amidőn először volt alkalmunk vele az Egyesület létesítésének tervét megbeszélni, hangoztatta, hogy az Egyesületnek a legliberálisabb szellemben kell működni s eszközeihez mérten minden szegény anyát támogatni, tekintet nélkül vallásara és családi állapotára. S hogy céljaink elérésére hangversenyeket és teákat rendezünk, ennék az oka azon általánosan ismert sajnálatos körülményben keresendő, hogy közönségünk még a legszebb, legnemesebb célokért is csak akkor szokott áldozni, ha erre valami ünnepség, ha csak egy szerény tea alakjában is, szolgál alkalmi okul. Hogy pedig az évenkint így befolyó 6-8 ezer koronából hány anyának ínség- és fájdalom okozta könnyét változtattuk öröm- és hálakönnyé, csak az Úristen a megmondhatója. Mi örülnénk legjobban, ha tea és hangverseny nélkül nyújthatnánk hajlékot, táplálékot, fűtőanyagot minden szegény anyának, anyatejet minden szegény csecsemőnek.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére