Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!
Előfizetés1992 nyarán özönlöttek a sükösdi polgármesteri hivatalba a lakosok a legkülönbözőbb és adminisztratív segítségre szoruló kérésekkel. Fiatal és kezdő jegyzőként nem értettem, a kötelező feladatok mellett miért "kell" ezekkel az ügyekkel foglalkozni a hivatalban, amikor semmilyen jogszabály nem írja azt elő? Az akkori polgármester magyarázta meg a helyzetet: "Szokj hozzá, hogy faluhelyen elvárják a lakosok, hogy minden ügyes-bajos dolgukkal a helyi hivatalhoz fordulhatnak."
Néhány hónap alatt megértettem mit jelent ez, s azt, milyen tágan kell értelmeznem a szót: KÖZSZOLGÁLAT. A hatásköri törvényt letettük, nem azt néztük, kit és hogyan küldhetünk el dolgavégezetlen, hanem kerestük a megoldásokat. Feladataink azóta fejünkre nőttek, az emberi agy kapacitása is véges. Kell a reform a helyi önkormányzati igazgatásban, nem is tagadjuk!
A polgármesteri hivatalok eddig ellátott feladatait a kettősség jellemezte. Ennek feloldására felállítja a jogalkotó a járási hivatalokat, s odatelepíti az eddig helyben ellátott államigazgatási feladatokat. (Jegyzői hatáskörben hagynám a birtokvédelmi, környezetvédelmi, hulladékgazdálkodási feladatot a hatékony, gyors ügyintézés biztosítására.) A Kormány által elfogadott új Ötv. tervezetet lapozgatom. A helyi önkormányzatoknak szánt feladatokat nézve elgondolkodom: a jogalkotó tud-e felelősen dönteni a helyi önkormányzatok jövőjéről úgy, hogy a hatásköröket és feladatokat nem határozza meg konkrétabban? Nem feltétlenül az új Ötv.-ben, hiszen ez kerettörvény, de mindenképpen azzal együtt tárgyalva. Bizonytalanságot okoz az új Ötv. 10. § (1) bekezdése: "A községnek, a városnak, a járásszékhely városnak, a megyei városnak, a fővárosnak és kerületeinek, valamint a megyei önkormányzatnak egymástól eltérő feladat- és hatáskörei lehetnek." Üdvözlendő, hogy figyelemmel kell lenni a hatáskör telepítésnél az adott önkormányzat adottságaira, de azt mely szerv és milyen mutatók alapján fogja megállapítani? Mikor minősíthető gazdaságilag teljesítőképesnek a helyi önkormányzat? Mely ügyekben mondhatjuk ki, hogy az "x" lakosságszámú településnek feladata, az alatta lévőnek nem? A tervezet 10. § (2) bekezdésben ugyanis így ír: "Törvény a kötelező feladat- és hatáskör megállapításánál differenciálni köteles, figyelembe véve a feladat és hatáskör jellegét, a helyi önkormányzatok eltérő adottságait, különösen
a) gazdasági teljesítőképességet;
b) a lakosságszámot."
Elképzelhető, hogy eladósodott önkormányzat nem fog ellátni egy feladatot, mert gazdaságilag rosszul teljesít, s ezért valamely környező település látja el lakosainak adott közszolgáltatását? Megtiszteltetés ez, vagy átok? Ha így lenne, egyes önkormányzatok robotokká, mások robotolókká válnak.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás