Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Kocsis József: Egy tanár szemével az oktatási reformról (Jegyző, 2011/6., 12. o.)

Nálunk a labdarúgásban és a pedagógiában az a közös vonás, mindenki ért hozzá, véleménye van róla és az esetek többségében szapulja az ott folyó munkát és kevesli az eredményeket. A fociban nehéz lenne vitatni a kritika jogosságát, az eredmények önmagukért beszélnek.

A pedagógia azonban nem sport, nem játék. Az iskolában dől el a holnapunk, ott vérteződik fel a jövő nemzedéke, hogy megfelelő kondíciókkal, felkészülten lépjen a munkaerőpiacra.

Az önkormányzati és köznevelési törvény kapcsán megint sokat hallunk az iskoláról, sokszor egymásnak ellentmondó híreket vagy azok cáfolatát.

A Pintér Sándor belügyminiszter úr által beterjesztett önkormányzati törvény szerint az óvodák működtetése marad a települések kezében, az oktatás többi szintje az állam irányítása alá kerül. Meghatározott esetekben a helyi önkormányzat visszaveheti az államtól 1-1 oktatási intézmény felügyeletét. Ez az alaphelyzet, egy átlagember ennyi információhoz juthatott az elmúlt napokban a médiából.

30 éve gyakorló pedagógusként veszem a bátorságot és papírra vetem, hogyan látja a helyzetét az átlagtanár. Véleményem egy a sok közül, vitatható. Észak-kelet magyarországi kisvárosi gimnáziumban tanítok, 32 tanulócsoportban 1020 diákunk van. Intézményünk felszereltsége a térségünk adottságaival éles ellentétben az országos átlagot messze felülmúló, hencegés lenne a felsorolás. Városunk viszont hatalmas adósságállományt cipelve a csőd szélén billeg. Most is 90 milliós állami támogatás nyújtott menedéket néhány hétre. Ebből a szempontból tehát megnyugtató lenne az állami fenntartás. Nem fordulhat elő olyan helyzet, hogy a szolgáltató által elzárt gázcsapok miatt nincs tanítás a hideg tantermekben. Működik a menza, a beszállítók nem több hónapos késéssel jutnak jogos járandóságukhoz. A telefon nem egyirányú, a fénymásoló szervizelésére is futja és nem kérdéses a fizetés napja. Csak néhány kiragadott példa az elmúlt hetek kedélyeket borzoló híreiből az iskolák világából. Szerencsés helyzetben vagyunk, nem a mi városunkról szóltak a híradások, de borotvaélen táncolunk mi is. Első hallásra egyértelműen pozitív tehát, ha a hitelekkel terhelt, forráshiányos ezer gonddal küszködő önkormányzatok helyett az állam veszi át az oktatási intézményeket.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére