Megrendelés

A CNUE Sajtóközlemény-tervezete (KK, 2007/1., 11-12. o.)

Ausztria: az európai közjegyzőség

Klaus Woschnak kolléga, az Osztrák Közjegyzőség Nemzeti Tanácsának elnöke 2007. január 1-jétől átveszi az Európai Unió Közjegyzőségei Tanácsának (CNUE) elnökségét. Woschnak úr az európai uniós állampolgárok jogbiztonsága, valamint a belső piacon működő jogi tanácsadás minősége érdekében kíván tevékenykedni.

Az európai jogi térség fejlesztése a közösségi politika lényegi céljainak részét alkotja, olyannyira, hogy a tagállamok igazságügyi miniszterei említést is tesznek róla a "Hágai Programban". Ez indította arra az Európai Bizottságot, hogy Zöld Könyveket tegyen közzé a házassági megállapodásokról, a válásról, valamint az örökösödési jogról, annak érdekében, hogy előmozdítsa a személyek szabad mozgását a belső piacon.

Így Klaus Woschnak kolléga úr, a CNUE új elnöke számára "Brüsszel politikája változatlanul gazdasági kritériumokra támaszkodik. A belső piac megteremtése a prioritások sorába tartozik, mindazonáltal nem szabad megfeledkezni az európai állampolgárokról sem. A házasságok, a válások, a végrendelkezések, a hagyatéki ügyek nem állnak meg a határokon, ezért ezekhez európai játékszabályokra van szükség".

Látva, hogy az EU tagállamok gazdasági összefonódásának következményeként egyre növekszik a határokon átívelő családi kapcsolatok száma, Woschnak elnök úr erősíteni kívánja a közjegyzők közötti együttműködést a Hágai Program céljainak megvalósítása érdekében: "A közjegyzők tapasztalt partnerei lehetnek az Európai Bizottságnak mindennapi gyakorlati munkájában. Az Európai Unió közjegyzőségei eltökélten erősíteni kívánják az állampolgárok javára folytatott tevékenységüket, ezért a CNUE intenzívebbé teszi szakértőinek részvételét az Európai Bizottság munkacsoportjaiban".

Woschnak elnök úr példaként idézi az európai közjegyzők között a hagyatéki kérdések, a válással kapcsolatos jog, a szerződésjog és a jelzálogjog területén kialakult együttműködést. A közjegyzőség szakértői ugyancsak részt vesznek a társasági joggal kapcsolatos munkában, valamint a Bizottság kis és közepes vállalkozásokat támogató szakpolitikai intézkedéseinek előmozdításában. Woschnak elnök e vonatkozásban rámutat, hogy "a Bizottság apparátusa nagyra értékeli, és maradéktalanul elismeri a közjegyzőség hozzájárulását".

Ugyanakkor a CNUE új elnöke kritikus hangot üt meg "a Bizottság különböző igazgatóságai által tett lépések összehangoltságának hiánya" kapcsán. Kiemeli, hogy "a jogi szolgáltatások, és az igazságszolgáltatás Hágai Program által kívánatosnak tartott minősége bizonyos működési feltételeket igényel. Ezeket a feltételeket azonban stigmatizálják, a belső piaci működés és a verseny akadályának bélyegzik. Itt az ideje" - hangsúlyozza Woschnak elnök úr - "hogy csökkenjen ez a feszültség, az állampolgárok, valamint az igazságszolgáltatás kívánatos működése érdekében".

A CNUE új elnöke felhívja a figyelmet arra a tényre, hogy a belső piac nem jelenthet lemondást a jogi tanácsadás minőségéről. A közjegyzőség döntő szerepet játszik a jogbiztonság és a permegelőzés területén, nemcsak az állampolgárok, hanem a vállalatok érdekében is. A CNUE az osztrák elnökség alatt ezért kívánja segíteni a CNUE kis és közepes vállalatokat támogató politikáját. Woschnak elnök úr hangsúlyozza, hogy "a ,jobb törvényalkotás' és a ,jobb gyakorlat' kérdése nem tabu. Ezért számos tagállamban, köztük Ausztriában a közjegyzőség részt vesz az elektronikus okiratok és az elektronikus jogi szolgáltatások forgalmának fejlesztésében". Ez idő- és költségmegtakarítást jelent, miáltal több energia jut a vállalkozói innovációra.

Woschnak elnök úr láthatólag meg van győződve arról, hogy a piac nem lesz képes szabályozni a jogi szolgáltatások minőségét: "a jogi tanácsadás minősége csak utólag mérhető fel" - húzza alá - "éppen ezért van szükség a jogi szakmákba való bekerülés szabályozására. Ennek semmi köze nincs a piacra jutás akadályozásához, ahogy a közúti közlekedés szabályai sem az utakon való szabad mozgás korlátozását jelentik".

A CNUE rövid bemutatása:

Az Európai Unió Közjegyzőségeinek Tanácsa (CNUE) a közjegyzői szakma hivatalos és reprezentatív képviselője az európai intézmények mellett. A szakma szószólójaként a tagjai által közösen hozott döntéseket ismerteti az Európai Unió szerveivel.

Az Európai Unió Közjegyzőségeinek Tanácsa (CNUE) 2007. január elsejétől az Európai Unió 21 tagállama: Ausztria, Belgium, Bulgária, Csehország, Észtország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Magyarország, Málta, Németország, Olaszország, Románia, Spanyolország, Szlovákia és Szlovénia - valamint a megfigyelői státusszal rendelkező Horvátország - közjegyzőinek szervezeteit tömöríti.

Az európai közjegyzőségeket a CNUE-ban a nemzeti közjegyzői szervezetek elnökei képviselik. A CNUE élén az elnök áll, aki a CNUE szóvivője, tisztségét egy éven keresztül tölti be.

A CNUE székhelye Brüsszel, a belga jog szerinti nonprofit szervezetként (ASBL) van bejegyezve.

Brüsszel, 2007. január 8. ■

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére