Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Somfai Rita: A legnagyobb létszámú HVB (Jegyző, 2011/4., 54. o.)

A 2010-es önkormányzati választás alkalmával, ha az egy szavazókörös kistelepüléseket nézzük, Porva rekordot döntött a helyi választási bizottság delegált tagjainak számát illetően.

Mindenki tudja, hogy a Választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény 25. § (1) bekezdése lehetőséget biztosít arra, hogy a választókerületben jelöltet állító szervezet vagy független jelölt tagot delegáljon a választási bizottságokba és szavazatszámláló bizottságokba. Mint minden egy szavazókörös település, itt is a helyi választási bizottság működik szavazatszámláló bizottságként.

A településen 2010. október 3-án a névjegyzékben szereplők száma 368 fő volt. Képviselőnek a 4 megválasztható mandátumra 12 fő, míg polgármesternek 2 fő jelöltette magát a törvényi határidőig.

Számomra furcsa, és egyben érdekes dolog történt Porván, az önkormányzati választás megelőző 3. héten. A törvényi határidő lejártakor, 2010. szeptember 17-én 16 óráig 7 megbízottat jelentettek be a településen nyilvántartásba vett független jelöltek. A 12 képviselő-jelöltből 5, és a 2 polgármester-jelöltből pedig mindkettő delegált tagot az 5 fős helyi választási bizottságba, így duzzadt fel a bizottság létszáma 12 főre.

Ez egy igen érdekes kihívás elé állított engem, és a HVB választott tagjait is. Értetlenül álltak a dolog előtt, és első pillanatban úgy érezték, hogy a jelöltek részéről bizalmatlanság van feléjük, esetlegesen kétségbe vonják az elvégzett munkájukat, a választás tisztaságát.

Ilyenkor joggal felmerül az a kérdés is, hogy mi lehet a célja ennek a nagyszámú megbízásnak? Kinek a munkáját vonják kétségbe?

Több problémát is felvethet ez a nagy létszámú bizottság, nehéz koordinálni, összefogni őket.

A másik oldalról viszont előny, mert, ha ott van a jelölt megbízottja az egész nap folyamán, és a szavazatszámlálásban is részt vesz, azonnal észrevételezheti a feltételezett jogsértést, ha vitás helyzet van, akkor részt vehet a döntésben, hiszen még ha kisebbségben is van a véleményével, az a jegyzőkönyvben szintén szerepelni fog.

Véleményem szerint kisebb az esély arra, hogy jogorvoslati kérelem, vagy kifogás érkezik a választás eredményével kapcsolatban, hiszen a jelölt, megbízottján keresztül részese a szavazatszámlálásnak, a választási eljárásnak. A megbízott ilyenkor az ő érdekeit képviseli.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére