Megrendelés
Családi Jog

Fizessen elő a Családi Jogra!

Előfizetés

(Könyvismertetés) Zsák Zsófia: Herke-Fábos Barbara Katalin - A megelőző pártfogás a jogágak metszéspontjában* (CSJ, 2023/2., 55-56. o.)

Herke-Fábos Barbara Katalin a Pécsi Tudományegyetem Polgári Jogi Tanszék Családjogi és Szociális Jogi Csoport adjunktusa. Kutatási területe a családjog, illetve a gyermekvédelem. Kutatómunkája során kiemelt figyelmet szentelt a megelőző pártfogás intézményének. E témában számos publikációja is megjelent, amelyekben a megelőző pártfogás hatékonyságával, illetve a bűnmegelőzésben betöltött szerepével foglalkozott. Jelen monográfiában arra vállalkozott, hogy a megelőző pártfogást vizsgálja abból az aspektusból, hogy az intézmény hogyan íveli át, illetve érinti a különböző jogágakat. A mű aktualitását mi sem jelzi jobban, minthogy egy hiánypótló alkotásról beszélünk. Korábban még senki nem vállalkozott arra, hogy a gyermek- és fiatalkorúak bűnözésének és bűnmegelőzésének kapcsolatát holisztikus megközelítéssel vizsgálja, miközben kijelöli a megelőző pártfogás helyét ebben az egységben.

A szerző a holisztikus megközelítést választotta a mű elkészítésekor. A gyermek- és fiatalkorúak bűnözését, illetve a bűnmegelőzést nem választja szét egymástól. Egységként kezeli, részletesen vizsgálva a jogági kapcsolódási pontokat. Az első fejezetben, ebben az egységben helyezi el a megelőző pártfogás intézményét. Vizsgálja, hogy a bűnmegelőzés érdekében létrehozott megelőző pártfogás intézménye alkalmas-e eredeti céljának a betöltésére. A kérdést a kriminológia, a büntető anyagi- és eljárásjog, valamint a büntetésvégrehajtási jog szemszögéből is megközelíti. A második fejezet középpontjában a gyermekvédelmi rendszer áll. Ennek oka, hogy 2015 óta a gyermekvédelmi hatósági intézkedések sora bővült a megelőző pártfogás intézményével. A gyermekvédelem és a büntető igazságszolgáltatás ily módon való összefonódása egyedül a magyar gyakorlatban található meg. Ebben a fejezetben a szerző ezt az állítást kívánja igazolni azzal, hogy bemutatja az igazságügyi gyermekvédelem fejlődését és a hazai gyermekvédelem rendszerét. A harmadik fejezet a család szerepét vizsgálja, azon belül is a jól működő család szerepét. Jogtörténeti visszatekintést tesz annak érdekében, hogy rávilágítson arra, hogy a családnak mindig is feladata volt a gyermek védelme. A szülői felügyelet jogintézményét részletesebben elemzi abból a célból, hogy hiteles képet kapjunk arról, hogy a család alkalmas-e szerepének betöltésére. Az első három fejezetet a negyedik fejezet kapcsolja össze. Ez a fejezet a gyermek érdekére helyezi a hangsúlyt. Kitekintést tesz a gyermeki jogok helyére az alapjogok rendszerében. Majd a megelőző pártfogásra koncentrálva vizsgálja ezen intézményt a gyermeki jogok tükrében, végül pedig az ENSZ Gyermekjogi Egyezmény 40. cikkével összefüggésben szemléli a megelőző pártfogás meg­valósulását.

A megelőző pártfogás intézményének vizsgálata egy rendkívül nehéz és összetett kérdés. Mint már korábban említettem, a szerző a holisztikus elemzési módszert választotta annak érdekében, hogy a rendszert mint egészet vizsgálja; ezzel megkönnyítve az olvasó számára azt, hogy el tudja helyezni a megelőző pártfogást a jogágak tükrében. Kétségkívül nélkülözhetetlen alkotás született a megelőző pártfogás területén. A számos táblázat és diagram nemcsak színesebbé teszi a művet, de pontos adatokkal is szolgál annak érdekében, hogy tisztább képet kapjunk a megelőző pártfogás jelenlegi helyzetéről. A szerző azonban nem csak a megelőző pártfogás mai formáját és hiányosságait kívánja bemutatni. A már említett átfogó elemzési módszernek köszönhetően a megelőző pártfogással kapcsolatos problémák kiváltó okára is kitér. Ezeket a gondokat pedig gyökerüktől vizsgálja és javasolja orvosolni.

A mű végén határozott, előremutató és normatív javaslatokat tesz a jogalkotó és jogalkalmazó szervek számára. Ez különösen hasznos, mivel nemcsak a hibákra hívja fel a figyelmet, de azok megoldására is javaslatokat kínál. A könyv színvonalát tovább emeli az online elérhető kiegészítés. A Novissima Kiadó könyvei közül ez az első olyan kiadás, ahol ezt az innovatív megoldást alkalmazták annak érdekében, hogy még sokszínűbbé tegyék az olvasottakat. A mű címéből is egyértelműen kitűnik, hogy jogágakat átívelő szemléletmódot mutat be a szerző, azaz különböző jogterületekre kapunk betekintést egy tágabb perspektívából. Mindezt az utolsó fejezet összekapcsolja, ezzel egy harmonikus művet alkotva azzal a közös ponttal, amely minden fejezet fontos eleme: a gyermek érdeke.

A mű tudományos, szakmai jellegű. Minden részletében követhető, a szövegszerkesztése világos és érthető. Műfajának - a monográfiának - minden szempontból meg-

- 55/56 -

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére