Fizessen elő a Magyar Jogra!
ElőfizetésA nemzetközi magánjogról szóló 1979. évi 13. tvr. megalkotásakor korszerű, a kollíziós jogot és a nemzetközi polgári eljárásjogi kérdéseket első ízben átfogóan szabályozó kódex volt. A joghatósági szabályai azonban túlságosan nagyvonalúak voltak, a külföldi határozatok elismerésének és végrehajtásának előfeltételei tekintetében pedig túlzott jelentőséget tulajdonított nemzetközi szerződés vagy viszonosság fennállásának, és kevésbé koncentrált a határozattal kötelezett fél jogvédelmére. Erre tekintettel került sor a közelmúltban az Nmtvr. joghatóságra, illetve a külföldi határozatok elismerésére és végrehajtására vonatkozó két fejezetének átfogó módosítására. A joghatóságról szóló IX. és a külföldi határozatok elismeréséről és végrehajtásáról szóló XI. fejezet teljes szövegét a 2000. évi CX, tv állapította meg azzal, hogy rendelkezései 2001. május 1-jétől hatályosak. A módosítás különösen a joghatósági szabályokat helyezte teljesen új alapokra, azáltal, hogy az addig túlzottan széles általános joghatósági felhatalmazás helyett egy aprólékosan kidolgozott joghatósági rendszert teremtett, mely messzemenő hasonlóságot mutat a Nyugat-Európában az elmúlt évtizedekben kifejlődött egységes joghatósági szabályrendszerrel.
A kézikönyv áttanulmányozása, mint már azt az alcím is jelzi a nemzetközi polgári eljárásjog alfáját és ómegáját jelentő, a jogérvényesítés kezdő és végpontján található alapkérdések - a joghatóság, és a határozatok elismerhetősége, és végrehajthatósága - megismeréséhez segít hozzá. E két kérdést elsősorban a belső joganyag, ezen belül is a frissen módosított Nmtvr. új rendelkezéseinek magyarázatával világítja meg. Annak elbírálása során, hogy belföldi bíróság, vagy más hatóság joghatósága megállapítható-e, illetve, hogy a belföldi határozat külföldön elismerhető-e, illetve végrehajtható-e párhuzamosan kell vizsgálni a belső jog, a nemzetközi jog és adott esetben a közösségi jog joghatósági szabályait is. Erre figyelemmel a kézikönyv nem kerülhette meg az egyes nemzetközi szerződések joghatóságra vonatkozó szabályainak felvázolását, illetve Magyarország Uniós csatlakozását követően alkalmazandó közösségi jogi normákat.
A könyv a három jogforrás ismertetése során mindvégig megtartja a kitűzött céljához igazodó arányosságot. A belső jogi normákat rendkívül részletesen tárgyalja. A Nmtvr. valamennyi idevágó rendelkezéseket idézi, és minden szakaszhoz igen bőséges, részletes, a rendelkezés hátterét, jogpolitikai indokát is bemutató magyarázatot fűz. A szakaszokhoz kapcsolódóan a jogirodalmat is bemutatja.
A nemzetközi szerződések e témát érintő rendelkezéseinek ismertetése során a könyv azt a megoldást választotta, hogy nem sorolja fel valamennyi nemzetközi szerződést, hanem igyekszik azokban a közös pontokat megtalálni, és így valamennyit egy kalap alatt tárgyalni, azzal, hogy az általánostól eltérő szabályozást külön, és apró betűvel szedve jegyzi meg. Ezt a módszert indokolhatja a nemzetközi szerződések nagy száma, illetve annak igazolását is szolgálhatja, hogy a módosítás utáni magyar belső jog összhangban áll a nemzetközi szerződések általánosan bevett szabályozásával.
A közösségi jogot - tekintettel arra, hogy annak részletes bemutatása nem volt célja a könyvnek, csak felvillantja, szintén a belső jogi szabályozással való összevethetőség érdekében.
Az első fejezet a rövidítések és az irodalomjegyzéket követően meghatározza a jogforrásokat.
A második fejezet tárgyalja a joghatósági szabályokat. Mindenekelőtt a magyar jog joghatósági szabályrendszerét mutatja be. Az általános joghatósági szabály felállítása után sorra veszi a fakultatív joghatósági okokat. Ezt követően a kizárólagos és kizárt joghatóságot, végül a felek által kikötött joghatósági szabályokat vizsgálja. A kézikönyv rendkívül részletes, jól kimunkált magyarázatot fűz mindegyik szakaszhoz. A rendelkezések jogpolitikai hátterének megvilágításával a rendelkezések értelme, a jogalkotó szándéka tökéletesen nyomon követhető.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás