Megrendelés
Gazdaság és Jog

Fizessen elő a Gazdaság és Jogra!

Előfizetés

Szakál Róbert: A választottbírósági út állam általi alkalmazásának egyes szempontjai (GJ, 2019/12., 21-23. o.)

I. Miért lehet előnyös az állam és szervei számára gazdasági-kereskedelmi szerződéseikből eredő jogvitáikban a választottbírósági út lehetőségének igénybevétele?

A választottbírósági út lehetőségének igénybevétele az állam és szervei számára - a jellegükben e vitarendezési módnak megfelelő szerződések esetében, a hatásköri klauzula alkalmazásával - számos előnyt kínál.

Mind hazai, mind nemzetközi viszonylatban bizalomerősítő hatású, adott esetben akár az országos érdekeket szolgáló gazdasági-kereskedelmi szerződés megköthetőségében döntő tényező is lehet a formailag kötetlenebb, az államtól függetlenebb alternatív eljárásmód választása tekintetében fennálló kölcsönös tárgyalási, megállapodási szabadság megléte.

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mellett működő Választottbíróság mint intézményes, intregrált választottbíróság - korunk igényeit a nemzetközi összehasonlításban is kielégítő, teljes körű processzuális garanciarendszert biztosító eljárási szabályzata alapján lefolytatott ügyekben - a kereskedelmi, magánjogi, polgári jogi szféra minden lényeges területét lefedi.

A formakötött, koncentrált eljárást, online kapcsolattartást általánosító hatályos állami bírósági perrendnél kötetlenebb, a hagyományos kommunikáció lehetőségét fenntartó választottbírósági eljárás alkalmazása a magánjogi-polgári jogvitákban az állami szereplők számára is könnyebbséget jelenthet, ugyanúgy, mint a beadványok (kereset, ellenkérelem, viszontkereset, beszámítási kifogás) hagyományos jogi ismeretekre építő, egyszerűbb követelményei.

A Választottbíróság rendszeres, teljes körű, gondosan anonimizált határozat-közzététel teljesítésével nyilvánosan megismerhető, kiszámítható joggyakorlat alapján jár el.

A Választottbíróság elnökségi tagjai kimagasló elméleti, gyakorlati szakismeretekkel, hazai és nemzetközi tapasztalatokkal rendelkező szakemberenként - tematikus szekciók irányítóiként - független, senki által sem utasítható, az egyes ügyekben semmilyen részvételi minőségben nem érintett pártatlan kívülállóként fejtik ki jogszabály adta tevékenységüket.

- 21/22 -

A hazai és a nemzetközi választottbíráskodásban jártas szakemberekből álló általános listát és az egyes elkülönülő szakterületek specialitásait kifejező pénz- és tőkepiaci, illetve energetikai szekciólistát tartalmazó, teljesen megújult választottbírói ajánlási lista - a felek és a jelölt bírák egyébként szabad és kötetlen választási jogát nem korlátozva - önmagában is garantálja az eljárások magas szakmai színvonalát.

A választottbírósági díjak versenyképesek az állami bíróság költségeivel és illetékeivel.

A tárgyalást előkészítő egyeztetés lehetőségének és az egyedi, konszenzusos ügykezelés (case management) választottbírósági intézményeinek is köszönhetően az eljárás befejezésének határideje az eljárási szabályzat előírása szerint, főszabályként - a nemzetközi sztenderdek által is elfogadottan - hat hónap.

A választottbírósági út az adott ügyben szükséges speciális (pl. jogi, gazdasági, közbeszerzési, beruházási, fuvarozási, nyelvi) szakismerettel, nyelvtudással rendelkező elismert, általuk választott szakemberek általi végleges megoldást eredményező, idő- és költségkímélő, bizalmas, az adatokat, különösen a felek üzleti titkait zártan kezelő, mindvégig világos és áttekinthető eljárást biztosító, a lehetőséghez képest konszenzuson alapuló keretek közötti rendezését. Célszerű és indokolt lehet például az uniós támogatások felhasználásával végbemenő - közbeszerzésre alapított, sok esetben a speciális gyakorlati ismereteket és tapasztalatokat kívánó egyedi jogintézményeket és eljárásrendeket felsorakoztató nemzetközi modellszerződések (pl. a FIDIC szerződéstípusai) alkalmazására utalt - közérdekű építési vállalkozási beruházások szerződéseiből eredő jogviták egységes (akár központilag ajánlott) klauzula alkalmazásával történő tömeges választottbírósági útra terelése.

A vitarendezés igénybevételének, a választottbírósághoz fordulás jogának tartalmi és formai korlátozásoktól mentes, befogadó biztosítása, a jogvita valamennyi elemének végleges, egyfokú elbírálása a jellegük folytán az alternatív eljárásrendbe illeszkedő ügyekben valamennyi fél, így az állami szereplők számára is előnyös.

A választottbírósági eljárás - egyfokúsága következtében - kimagasló felelősséget ró a választottbírákra, egyebekben a bizonyítás kapcsán is. Leveszi a jogi képviselő válláról a kizárólagos peranyag-szolgáltatási kötelezettséget. A tanács a bizonyítás aktív szereplője, lehetősége van indítvány hiányában is, hivatalból bizonyítás elrendelésére, illetve arra is, hogy indokolt esetben eltérjen a bizonyítási eljárástól. A szabályzat a bizonyítási eszközök alkalmazásának minél szélesebb körű megengedését, és nem azoknak az eljárásból való kizárását célozza.

A Választottbíróság nem kizárólag a gazdasági és kereskedelmi jogvitákra nyitja meg a választottbíráskodás lehetőségét, hanem a magánjogi, polgári jogviták teljes körére, kivéve a polgári perrendtartás úgynevezett különleges pereit és a közigazgatási pereket, valamint a fogyasztói szerződéseket. A szabályozás a nemzetközi elemet tartalmazó eljárásokat - újdonságként - semmilyen módon nem különbözteti meg a tisztán belföldi jogvitáktól. A hatáskört természetesen minden esetben a felek erre irányuló érvényes, szerződéses megállapodása alapozza meg.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére