Fizessen elő a Gazdaság és Jogra!
ElőfizetésAz írásban több kérdést teszek fel, némelyek csak figyelemfelhívók, amelyek nyitottak maradnak, másokra igyekszem választ adni, miközben érintem az alábbi témákat.
Profitoptimalizálás és (vagy) fenntarthatóság. Jogi eszközökkel elérhető a kívánt egyensúly? Az európai uniós jogi kezdeményezések mennyiben hatékonyak, és alkalmasak-e arra, hogy a vállalatokat a fenntartható fejlődés elveinek megfelelő működésre ösztönözzék, kényszerítsék?
A társaságokat több oldalról bombázzák a tevékenységük átláthatóságát követelő jogszabályokkal, amelyek jelentős adminisztrációs terhet rónak rájuk. Azonban nem is ez a legnagyobb kihívás, hanem az adatszolgáltatás mögötti tiszta helyzet megteremtése.
Fenntarthatóság és felelősségvállalás. A téma napi szinten aktuális, de nem új keletű, amely az utóbbi időben ismételten új erőre kapott, és a lendület intenzitását jelzi az is, hogy újabb európai uniós jogalkotási aktivitás tapasztalható e téren. Több oldalról indultak kezdeményezések, ezekből az Európai Unió vállalati átvilágításról és a vállalati elszámoltathatóságról szóló, valamint a felelős vállalatirányítással kapcsolatos újabb kezdeményezéseire hívnám fel a figyelmet.
A fenntarthatóság egy olyan összetett és globális szemléletet kívánó téma, ami több társadalmi, gazdasági és morális kérdéskört foglal magába. A környezettudatosság csak egy szelete annak, amit ma fenntarthatóság alatt értünk, és amit a fenntartható fejlődés érdekében el kell sajátítanunk.
A fenntarthatóság fogalmáról, annak kialakulásáról több szakirodalmi forrásban is olvashatunk, nézőpont és tudományági hovatartozás kérdése az, ki melyik fogalmat érzi magához közelebb, illetve melyikkel tud leginkább azonosulni.[1]
A fenntarthatósághoz ambivalens érzések is társulnak, hiszen az eredetileg igen nemes társadalmi-környezeti jelentése néhol más, például politikai színezetet kapott. Több csoportosulás arculati elemként használja, mint ahogy a vállalati szférában - több esetben - marketingelemként jelenik meg. Természetesen ez önmagában nem gond, hiszen az ilyen megjelenés is felhívja a figyelmet a fenntarthatóság fontosságára, ám esetenként nem eredeti funkciójának megfelelően kezelik.
A vállalati felelősségvállalás - számos más mellett - a munkáltatói márkaépítés egyik elemévé vált.[2] A fenntartható fejlődés fogalom megszületésének pontos időpontját nehezen lehetne meghatározni. Az ENSZ Környezet és Fejlődés Világbizottsága által kiadott definíció szerint a "fenntartható fejlődés olyan fejlődés, amely kielégíti a jelen szükségleteit, anélkül, hogy veszélyeztetné a jövő nemzedékek esélyét arra, hogy ők is kielégíthessék szükségleteiket".[3] Ebben a meghatározásban a szükséglet alatt érthetünk társadalmi, szociális, gazdasági, pénzügyi vagy morális szükségletet, és természetesen nem utolsó sorban a természet, környezet óvását, kímélését, a jövő generációi élhető jövőjéért. A beszámoló fő alapja az emberhez méltó életkörülmények, az alapvető emberi szükségletek elérése volt, azonban az ehhez szükséges termelésnövekedéshez nem voltak alkalmasak a rendelkezésre álló technológiák és termelési eljárások, ezért - az ökológiai katasztrófa elkerülésére - változásokat sürgettek nemcsak ezeken a területeken, hanem a gazdasági életben és a társadalom értékrendjében is. A fejlődési modell a mennyiségi növekedést és minőségi fejlődés arányos jelenlétét feltételezi.[4]
A vállalatirányításnak kulcsszerepe van az ENSZ fenntartható fejlődési céljai és a Párizsi Megállapodás végrehajtására vonatkozó uniós kötelezettségvállalások teljesítésében. Az ENSZ több alkalommal foglalkozott kiemelten a kérdéssel, például a 2005-ös World Summit Outcome Documentben,[5] amelyben megerősítette azt az elvet, miszerint a fenntartható fejlődés önmagában a központi cél, és hogy annak gazdasági, társadalmi és környezeti vonatkozásai az ENSZ átfogó tevékenységének fő alkotóelemei. Ezen alrendszerek elválaszthatatlan kölcsönhatása és komplex kezelése vezethet a várt eredmény eléréséhez.
Az ENSZ felhívja a figyelmet arra, hogy el kell érni a globális párbeszédet és partnerséget. Ebből a célból az Európai Unió Tanácsának minőségi platformként kell szolgálnia a tagállamok, valamint a nemzetközi pénzügyi intézmények, a magánszektor és a civil társadalom magas szintű elkötelezettségének a kialakulóban lévő globális trendek, politikák és fellépések terén, és fejlesztenie kell képességét, hogy egyre jobban és gyorsabban reagáljon a nemzetközi gazdasági, környezeti és szociális területek fejleményeire.[6 ]
Az Európai Unió Tanácsa 2019-ben következtetéseket fogadott az ENSZ 2030-ig tartó időszakra vonatkozó fenntartható fejlődési menetrendjének Az egyes szakpolitikákon átívelő végrehajtásáról. módszerrel kell végrehajtani az EU-nak és tagállamainak olyan szemléletet kell követnie.[7] A következtetések válaszként szolgálnak az Európai Bizottság ez év elején megjelent, "Fenntartható Európa 2030-ra" című vitaanyagára.[8]
- 20/21 -
A vállalatok fenntarthatóságánál vagy a fenntartható fejlődésre, illetve növekedésre való alkalmasságuk vizsgálatánál célszerű a felelős vállalatirányítás kérdésének rövid említése.
A felelős vállalatirányítás lényegét és működésének központi elemeit a Fenntartható Fejlődés Üzleti Világtanácsa (World Business Councilon Sustainable Development -WBCSD) definíciói és elvei is megadják. Az elkötelezettség három alappillére a gazdasági növekedés, az ökológiai egyensúly és a társadalmi fejlődés.
Mit érthetünk felelős vállalatirányítási rendszer alatt? A szakirodalomban több definíciót is megismerhetünk, amely összefoglalja a fogalom lényegét. A következőkben Málovics György írását hívom segítségül az alábbi szerzők álláspontjának közvetítéséhez.
Keijzers szerint a fenntartható vállalat gondolata lényegében olyan üzleti folyamatokról szól, "melyek nemcsak mérséklik a szennyező kibocsátást és biztosítják a megújítható és visszaforgatható termékek újrahasználását, de emellett hozzájárulnak a természeti tőke kulcsállományának megőrzéséhez, s ugyanezen idő alatt a megfelelő társadalmi és gazdasági fejlődéshez is, nemzeti és nemzetközi szinten egyaránt".
A Deloitte & Touche meghatározása alapján a vállalati fenntarthatóság "olyan üzleti stratégiák és tevékenységek alkalmazása, amelyek ma eleget tesznek a vállalat és stakeholderei igényeinek, miközben védik, fenntartják és erősítik azokat az emberi és természeti erőforrásokat, melyekre szükség lesz a jövőben".
Larson és szerzőtársai szerint a fenntartható üzletet a környezetileg és társadalmilag tudatos üzleti stratégiák és működési gyakorlatok együtteseként definiálják, amelyek "együtt vezetik a cégeket egy tisztább és egészségesebb világ felé, és utat kínálnak a nagyobb nyereségesség irányába".[9]
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás