Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Dr. Dudás Ferenc: Utazás a jövőbe: MZ/X, avagy felgyorsítja-e a COVID-19 a közigazgatási digitalizációt? (Jegyző, 2020/4., 36-38. o.)

A COVID-19 válság történései számos területen újabb hiányosságokra, problémákra világítottak rá. A közigazgatásban is innovatív lépések megtételére van igény és szükség, hiszen várhatóan a jövőben még inkább az online ügyintézés lehetőségeinek kiaknázása kerül előtérbe a személyes találkozások helyett.

Ha rákeresünk a jövő közigazgatását érintő webhelyekre, akkor számos klikkelés Észtország törekvéseit helyezi a fókuszba [lásd pl.: Invest in Estonia (1, 2, 3), e-Estonia (1, 2), BBC, ERR.ee, Estonian World, Raconteur, Venture Beat, DW.com, Startupestonia.ee (1, 2), EAS.ee, Ericsson]. Ezek esszenciájaként például a hazai Portfolio.hu egyik anyaga a következőket emeli ki: "Képzeld el, hogy iskolába szeretnéd küldeni a gyerekedet és egy fillért sem kell költeni tankönyvekre, mert minden tananyag elérhető online. Vagy azt, hogy külföldön megbetegszel, és az orvos egy kattintással lehívja az otthoni kórtörténeted. Vagy azt, hogy egy állami mesterséges intelligencia elkészíti helyetted a céged könyvelését és intézi az adózást is. Mindez hamarosan valóság lesz Észtország lakosságának; egy alig 1,3 milliós országnak, ahol már évek óta online szavaznak, blockchainen üzemeltetik a kormányzati infrastruktúra egy részét és egységesített, digitális személyazonosítóval is rendelkeznek az állampolgárok. Bő két évtized alatt Európa, sőt talán a világ egyik legjobban digitalizált országává vált Észtország." Mindezek miatt talán érdemes rápillantani arra, hogy hol tartanak, és milyen újításokra készülnek:

- 1997 óta ma már az észtországi közügyek mintegy 99%-a online intézhető. Ez azért figyelemre méltó, mivel a modellváltás indításakor az észtek jelentős részének még internet elérése is csupán elvétve volt.

- A nyitó lépés a digitális személyi igazolvány bevezetése volt 2002-ben, mellyel ma már az ország 1,3 millió lakója közül szinte mindenki rendelkezik.

- Az állampolgárok egyedi digitális azonosítójuk alapján 2005-ben már a választásokon is online tudtak szavazni.

A teljesség igénye nélkül még néhány további - döntően megvalósult - törekvés:

· Adatnagykövetség: amely, ha komoly krízisbe kerülne az ország (pl.: hackertámadás, áramkimaradás), akkor az országon kívül működő "adatnagykövetséget" hoznak létre Luxemburgban,

• Okos közlekedés: itt 2017 óta bárki legálisan tesztelhet önvezető autókat. Ezzel az a cél, hogy a szállítás jelentős részét hosszú távon ily módon is automatizálják,

• Automatikus e-adminisztráció: a Repor-ting 3.0 néven futó projekt célja, hogy teljesen automatizálják a cégek jelentéstételi kötelezettségeit az ország hatóságai felé,

• Nemzetközi adatmegosztás: például egy helyi orvos is egy kattintással hozzáférhet majd egy külföldi páciens kórtörténetéhez,

• Egészségügy 4.0: az említett adatmegosztáson kívül olyan új megoldásokat kívánnak fejleszteni, melyek segítségével a kliensek akár otthon, egyedül is tudják majd kezelni bizonyos egészségügyi problémáikat,

• Az oktatás digitális átalakítása: az ország minden oktatási anyagot digitalizálni szeretne, és nyilvánosan elérhetővé tenné egy "e-iskolatáska" segítségével már a közeljövőben,

• Ipar 4.0: folyamatos, a valós idejű gyártásra való átállás és annak érdemi megvalósítása.

S gondolkodnak még: okostelefonban, okos infrastruktúrában, valamint okos-gyárban (Ipar 4.0: a gyártás, illetve a vízszintes és függőleges értéklánc digitalizációja, automatizációja és az olyan módszertani elvek elsajátítása a gyártásban, mint a dolgok internete (IoT) vagy az "okosgyár." Utóbbi azt jelenti, hogy a lehető legtöbb gyártáshoz kapcsolódó eszközt digitalizálni fogják (pl. adminisztrációs leírásokat, ütemterveket). Emiatt a teljesítményértékelésnek és ellenőrzésnek is digitálisan kell zajlania, ami csak úgy lehetséges, ha minden gyártáshoz használt eszköz folyamatosan, automatikusan, valós időben adatokat szolgáltat egy ellenőrző központnak. S innen már csak egy lépés és a hálóban részt vevő eszközök pedig már egymással is kommunikálni tudnak. Így biztosítván a gyártási folyamatok különféle lépéseinek összehangolását. Az előzőekből fakadóan az "okosgyár" optimális esetben már teljesen automatizált lesz.

Mindez olyan üzenet a (jelenlegi) jövőből, amelyre - nem csupán MZ/X-nek, hanem - nekünk is oda kell vetni vigyázó szemünket.

Akik ismerik a hazai közigazgatást, illetve annak reformfutamait, azok tudják, hogy ez a vertikum - közel 30 éve - a folyamatos átalakulás és átalakítás hullámai alatt áll. Nem túlzás azt mondani: ez olyan csoda terület, ahol csak a folytonos változás állandó. A fejlődés és a fejlesztés azonban nem rendszerszerű, mivel az

- 36/37 -

átalakító lépések nem épülnek egymásra. De sajnos nem is következnek egymásból. Azokban a mindenkori kormányok - jó szándékot sem vitató - ciklikus megszakítottsága érvényesül(t). Mindezek miatt vannak olyan örökzöld feladatok, amelyeket ez ideig még senki sem végzett el. Pedig ezek hiányában az állami működés sehol a világon nem állítható új pályára. S emiatt abban nem kerülhet sor igazi modellváltásra. Ebből következően addig nem is érhető el rendszerszerű áttörés az ún. (e)-közigazgatás általános bevezetése és mindennapos alkalmazása területén. Pedig a cél csak az lehet, hogy az ügyfél otthonról, akár egyetlen kattintással, személyes megjelenés nélkül elintézhesse ügyeit. Ez kölcsönös érdeke a hatóságnak és az ügyfélnek egyaránt. Igazi win-win cél és helyzet. Mindezek miatt nem úszható meg az, hogy a közigazgatás teljes vertikuma ebből a szempontból végre áttekintésre kerüljön. Ezért szigorúan mérlegre kell tenni azt, hogy mit hoztak a konyhára a korábbi alapvető korszerűsítési célok, így különösen:

- a közigazgatás olcsóbbá tétele mind az állampolgárok, mind az apparátusok tekintetében;

- a gépesítéssel (eddigi digitalizációval) összegezhető és kiaknázható hatékonyabb erőforrások (pénz, létszám, információ);

- továbbá az igazgatási tevékenység technologizálásában (digitalizálásában) rejlő eddigi és várható előnyök, tartalékok kialakítása, valamint hatékony mobilizálása.

Nem érdemes tagadni, hogy ezek sajnos még ma is időszerűek. S rendszerjellegű jelentőségük miatt egyáltalán nem megkerülhetőek.

Emiatt változatlanul nem célszerű - ma sem - az ún. olcsó közigazgatás téveszméjébe esni. Nem kerülheti el a figyelmet az, hogy a hatékony közigazgatás szervezettséget, létszámot, anyagi ráfordítást igényel. Mindez rövid távon - sehol a világon - egyáltalán nem olcsó. Hosszabb távon azonban, a hatékony működés eredményeként - mindenütt a világon - többszörösen megtérülnek a ráfordított invesztíciók. A felelős megközelítés ebben a tekintetben csak egy lehet: alaposan diagnosztizáljuk a helyzetet és a diszfunkciókat, a következő lépésben nyomban szüntessük is meg azokat. Az erre vonatkozó vizsgálódások ráirányítják a figyelmünket például arra, hogy:

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére