Megrendelés
Családi Jog

Fizessen elő a Családi Jogra!

Előfizetés

Bukor Liza: Harminc/30 - Jubileumi ombudsman-kötet a Gyermekjogi Egyezmény tiszteletére* (CSJ, 2020/4., 57-58. o.)

A szabadon letölthető, digitális, jubileumi gyermekjogi kötet az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala gondozásában és kiadásában jelent meg 2019-ben az ENSZ által 1989-ben harminc éve elfogadott Gyermekjogi Egyezmény előtt tisztelegve. A kötet alapját az elmúlt években kiadott összesen harminc, a Gyermekjogi Egyezmény egyes cikkeihez kapcsolódó gyermekjogi tárgyú ombudsmani jelentés összefoglalója adja.

A kötet az egyes cikkekhez kapcsolódó jelentések összefoglalóiból építkezik, ám az OPCAT Nemzeti Megelőző Mechanizmus (OPCAT NMM) keretében végzett gyermekjogi jogvédelmi tevékenységet, illetve az ombudsman által kezdeményezett, ugyancsak gyermekjogi tárgyú alkotmánybírósági indítványokat és határozatokat is körbejárja.

A hazai jogrendszerben az ombudsman feladata, hogy megkülönböztetett figyelmet fordítson a gyermekek jogainak védelmére, így nemcsak maga a Gyermekjogi Egyezmény, hanem azzal összhangban az ombudsmani tevékenység is formálja a gyermekek jogairól való diskurzust, alakítja a gyakorlatot, képes a gyermekközpontú szemlélet fontosságának tudatosítására.

A kiadvány három fő pillérből áll, a jelentések ismertetése mellett helyet kapott benne egy bevezető tanulmány is. Ez - egyfajta keretet adva az egyes jelentéseknek - az egyezményre és annak jelentőségére, védelmi mechanizmusára fókuszál. A kötet fejezetenként veszi sorra az egyezmény azon kiemelt cikkeit, amelyek összekapcsolódnak az elmúlt évek során kiadott ombudsmani jelentésekkel. Az összefoglalók nem statikusak, hanem dinamikusak, tágan értelmezhetők. Feltárul belőlük a jogvédelmi folyamat, látható az adott jelentés tényállása, érdemi megállapításai, a jelentés nyomán megtett lépések, olvashatók az elért eredmények, a gyermeki jogok érvényesülését elősegítő megoldások, az ügyek utóélete, illetve az ajánlásokra adott válaszok.

Bár maguk az egyes jelentések nyilvánosak, hozzáférhetők, mégis hiánypótló jellegű az ombudsman gyermekjogi jogvédelmi tevékenységének egy kiadványban történő bemutatása, az esetjog ismertetése, átfogó képet adva az ombudsman munkájáról, a gyermeki jogok aktuális hazai helyzetéről, valamint a nemzetközi jogvédelem standardjainak beépüléséről. A kötet jelentőségét növeli, hogy konkrét eseteken keresztül mutatja be a Gyermekjogi Egyezmény követelményrendszerének gyakorlati érvényesülését és ad képet a területen előforduló hiányosságokról, aggályokról, visszásságokról.

Az átfogó hivatalbóli, stratégiai, nagyobb lélegzetű vizsgálatok - például a jogellenes külföldre vitel vagy a gyermekprostitúció kérdésének - áttekintése mellett hangsúlyt kapnak az egyedi panaszügyek is, legyen szó akár egy aggályos iskolai fegyelmi eljárásról vagy egy örökbefogadási ügyről.

A kötetet olvasva láthatóvá válnak az állam felelősségének határai, gyermekvédelmi kötelezettségének körei, és az, hogy az állam mennyiben tesz eleget ezeknek a kötelezettségeknek. Feltérképezi az egyes intézmények, illetve szervek tárgyi-személyi feltételeit, illetve szemléletbeli különbözőségét, eltérő gyakorlatát, amelynek eredményeként az egységesen gyermekközpontú szemlélet előmozdítására törekszik. A kötet vonatkozó fejezetéből jól nyomon követhető, hogy az egyes tragikus esetek és biztosi jelentések nyomán hogyan változott a gyermekvédelmi észlelő- és jelzőrendszer működésének hatékonysága.

A kötet röviden, a beszámolók alapján ismerteti az OPCAT NMM szerepét az ombudsmani gyermekjogi jogvédelemben. Az OPCAT NMM jelentőségét az adja, hogy előre be nem jelentett módon, helyszíni szemle során vizsgálhatók azok a tágabb értelemben vett fogvatartási helyek, ahol a szabadságuktól megfosztott személyek tartózkodnak. Így idetartozik az egyes javítóintézetek és a gyermekotthonok működése. A hagyományos biztosi, illetve az OPCAT NMM keretében végzett helyszíni-intézményi vizsgálatok látleletei az ellátás tényleges körülményeinek.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére