2017. március 1-jén kihirdették a közigazgatási ügyintézéshez kapcsolódó egyes illetékek és díjak megszüntetéséről szóló 2017. évi II. törvényt.
- A törvény 1. § (4) bekezdése módosítja az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 45. § (1a) bekezdését. Az új törvényi rendelkezés értelmében illetékmentessé vált a hatálybalépéstől kezdve a szociális szövetkezet, a korlátolt felelősségű társaság, az egyéni cég, a közkereseti társaság és a betéti társaság alapításának bejegyzésére irányuló eljárás.
- Változás történt a részvénytársaságok bejegyzésének illetékszabályaiban is, itt azonban csak az egyszerűsített eljárásban történő cégbejegyzés esik kedvezményezetti körbe. Az Itv. 2017. évi II. törvény 1. § (5) bekezdésével módosított 45. § (3) bekezdésének új szövege értelmében az egyszerűsített eljárással történő cégbejegyzési kérelem illetéke zrt. alapítása esetén 50 000 Ft, azzal, hogy ha a kérelem benyújtása után megállapítják, hogy a kérelmező az egyszerűsített eljárás igénybevételére nem jogosult, a cégbíróságnak fel kell hívnia a kérelmezőt az Itv. 45. § (1) bekezdése szerinti kiegészítésére.
- A jogalkotó a fenti rendelkezésekkel összhangba hozta az Itv. 45. §-ának többi szabályát is. Ennek során kimondta, hogy az Itv. 45. § (1) bekezdés d) pontjában az "a)-c) pont" szövegrész helyébe "a) és b) pont" szöveg lép. Hatályát veszti továbbá az Itv. 45. § (1) bekezdés b) pontjában a "felelősségű társaság" szövegrész, valamint az Itv. 45. § (1) bekezdésének c) és e) pontja.
- A cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvényt (a Ctv.-t) is módosította a 2017. évi II. törvény. A Ctv. 20. §-ába ugyanis beiktatott egy új (2a) bekezdést. Ebben kimondja, hogy a hatálybalépést követően nem kell közzétételi költségtérítést fizetni a korlátolt felelősségű társaság, az egyéni cég, a közkereseti társaság és a betéti társaság bejegyzése esetén.
- A 2017. évi II. törvény a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba, tehát a március 16-tól benyújtott bejegyzési kérelmeket érintik az ismertetett illetékváltozások.
- 2017. március 15. napjától végéhez ért a 3 millió forintnál alacsonyabb jegyzett tőkével rendelkező kft.-k tőkeemelésére nyitva álló időszak. A késlekedő, vagy a tőkeemelést végre nem hajtó, és a jogutódlással vagy jogutód nélküli megszűnést sem választó kft.-k törvényességi felügyeleti eljárások alanyaivá válnak majd. (Megjegyzendő, hogy információink szerint a közelmúltban még óvatos számítások szerint is legalább 40 ezer ilyen kft. volt, többségük a központi régióban.) Működésük törvényességét a szükséges tőkeemelés és Ptk. szerinti módosítás elvégzésével e törvényességi felügyeleti eljárásban is helyreállíthatják, azonban - mivel okot adtak az eljárásra - a felügyeleti illetéket mindenképpen viselniük kell.
Azok a kft.-k, amelyek e törvényességi felügyeleti eljárásban sem tesznek eleget módosítási kötelezettségüknek, megszűntnek nyilvánításra, s ennek eredményeként kényszertörlésre, a kényszertörlés kapcsán pedig - megfelelő tényállás esetén - eltiltásra számíthatnak.
- A kft.-k tőkeemelésével összefüggésben emlékeztetünk a Polgári Törvénykönyv hatálybalépéséről és az átmeneti rendelkezésekről szóló 2013. évi CLXXVII. törvény (a Ptké.) 13. § (1) bekezdéséhez képest alkalmazandó (2016. március 10-től módosított) 12. § (4) bekezdésére, melynek szövege szerint, ha a cég a kötelező tőkeemelés mellett egyéb cégadatot érintő változást is bejelent, csak az e cégadat módosítására vonatkozóan egyébként fizetendő illetéket és közzétételi költségtérítést kell fizetni, a vagyonváltozással kapcsolatban illetékfizetési kötelezettsége nincs.
Ha tehát a kötelező tőkeemelésen kívül más, olyan változást is bejelentenek, amit nem az új Ptk.-val történő harmonizálás érdekében kérnek bejegyezni (például tagváltozás, fióktelep-változás), csak e (Ptk.-tól független) változáshoz kapcsolódó illetéket kell megfizetni, a törzstőke felemelése miatti illetéket nem.
Illetékmentesség és közzétételi díj megfizetése alóli mentesség a Ptké. 12. § (4) bekezdése szerint akkor állapítható meg, ha a bejelentett változások kizárólag a létesítő okiratnak a Ptk. rendelkezéseihez történő igazítását szolgálják. ■
Visszaugrás