Megrendelés
Magyar Jog

Fizessen elő a Magyar Jogra!

Előfizetés

Beszámoló a FIDE XXVII. Kongresszusáról (MJ 2016/7-8., 485-486. o.)

Az európai jog legjelentősebb nemzetközi szervezete, a Federation International de Droit Européen (FIDE) XXVII. kongresszusa 2016. május 18-21. között került megrendezésre Budapesten, a FIDE Magyar Tagozata, közvetlenül pedig a Pázmány Péter Katolikus Egyetem szervezésében. Ez egyben azt is jelenti, hogy a 2014-2016. közötti időszakra a magyar FIDE nemzeti szervezet és annak elnöke látta el az egész európai szervezet elnöki teendőit. A FIDE kongresszus nagy presztízsű, alkalmanként mintegy félezer résztvevőt számláló - Budapesten is 450 résztvevő volt jelen - nemzetközi rendezvény, mely kiváló lehetőséget teremtett Magyarország számára, hogy erősítse helyzetét az uniós jog tudományos és gyakorlati művelésében. A Kongresszus előkészítésében kiemelkedő szerepet vállalt prof. Czuczai Jenő, a magyar tagozat alapító elnöke.

Az első - jelen esetben a "nulladik" - napon szerdán, a PhD hallgatóké volt a főszerep. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karán megrendezett nemzetközi PhD konferencia keretében a kongresszus tematikájába illeszkedő előadások, hozzászólások hangzottak el. Az ünnepi megnyitót prof. Varga Zs. András, a PPKE JÁK dékánja tartotta. A plenáris ülés felvezető előadója Matthias Goldmann (Max Planck Intézet, Heidelberg) volt, majd két párhuzamos szekcióülésre került sor. Az egyik az európai bankunió kérdéskörével foglalkozott, moderátora prof. Halustyik Anna (Pénzügyi Jogi Tanszék, PPKE JÁK) volt. A másik tagozatban az egyedi és kollektív magánjogi jogérvényesítés versenyjogi lehetőségei, illetve az Unió és a tagállamok közötti hatáskörök megosztásának problémájáról folyt a vita. Ebben a tagozatban a moderátori tisztséget Tóth Tihamér egyetemi docens, (PPKE JÁK) és Szabó Marcel egyetemi docens, (PPKE JÁK) megosztva töltötte be. Mindkét tagozatban pezsgő tudományos vita bontakozott ki. A zárszóban prof. Vékás Lajos akadémikus kiemelte annak fontosságát, hogy a fiatal kutatók véleménye is megmutatkozhatott a kongresszuson.

A hivatalos kongresszus első napjának plenáris ülését Darák Péter a Kúria elnöke, a FIDE 2014-2016-os időszakának elnöke nyitotta meg, majd Ft. prof. Szuromi Szabolcs Anzelm, a PPKE rektora emelkedett szólásra, aki hangsúlyozta a Ius Commune Europae, egy új európai jogrend kialakításának szükségességét. A Kongresszusnyitó előadói között köszönthettük prof. Trócsányi László igazságügyi minisztert, prof. Koen Lenaerts Urat, az Európai Unió Bíróságának elnökét és Francisco Fonseca Morillót, az Európai Unió Bizottságának főigazgató­helyettesét, akik az európai jog különböző értékeit emelték ki.

A plenáris ülés második felében a levezető elnöki tisztet prof. Piet Eeckhout (University College London) töltötte be. Az előadók között elsőként prof. Armin von Bogdandy a Max Planck Intézet igazgatója (Heidelberg) beszélt az európai jog jelenéről, jövőjéről, mindennek koncepcionális és funkcionális kérdéseiről. Prof. Marc Maresceau (Európai Jogi Intézet, University of Ghent) egy ugyancsak mindenkit érintő kérdést feszegetett, az EU külkapcsolatainak rendszerét, alakulását.

Ezt követően, délután vette kezdetét a másfél napig tartó, egymás mellett párhuzamosan folyó három tagozat munkája. A 2016. FIDE kongresszuson három témacsoportot dolgoztak fel a résztvevők. A FIDE Magyar Tagozata javaslata alapján a 2016-os budapesti kongresszus fő kérdéseiként "a Bankunió", "az uniós versenyjog magánfelek általi, illetve kollektív igényeinek érvényesítése", valamint "a hatáskörök és szabályozási feladatok megosztása az Unió és a tagállamok között" témák szerepeltek. A három téma mindegyikében az ún. általános jelentéstevők előzetesen kérdőíveket fogalmaztak meg, amelyekre a nemzeti jelentéstevők írtak terjedelmes válaszokat, illetve az EU intézményeinek képviselői, mint intézményi jelentéstevők szóltak hozzá. Ezek az írások képezték aztán a következő három félnap vitájának alapozását. Volt tehát megfelelő alapanyag arra, hogy a rangos moderátorok által vezetett három tanácskozási forduló élénk és tartalmi vitát hozzon. Ezek a viták moderátorok segítségével zajlottak.

Az Európai Bankunió témájának általános jelentéstevője prof. Takis Tridimas (King's College London) volt, az intézményi jelentéstevőként pedig Alberto de Gregorio Merino szerepelt, az Európai Unió Tanácsa Jogi Szolgálata részéről. Szó volt a bankunió és az együttműködés, a belső piac, a gazdaság és a monetáris unió közötti kérdéskörről, a bankunió jogi alapjáról, a szervezeti egyensúlyról és hatásköri problémákról, illetve a bankunió feletti bírósági kontrollról. Elemezték a döntéshozatal mikéntjének lehetőségeit, célok és eszközök megosztását, finanszírozási szempontokat, az SMR-t és a belső piac viszonyát. Közösen gondolkodtak a tagállamok és a bankunióban lévő szorosabb együttműködés hatáskörmegosztás problematikájáról, a felügyeleti és monetáris hatáskörök egy szerv kezében való egyesüléséről, egy egységes szabályozásról, az ehhez kapcsolódó bírósági kontroll kérdéséről és a jövőbeni fejlesztés lehetőségeiről.

Az egyedi és kollektív magánjogi jogérvényesítés lehetőségei a versenyjogban c. téma általános jelentéstevője prof. Peter-Christian Müller-Graff (University of Heidelberg) volt, az általános jelentéstevő Piet van Nuffel, a Bizottság Jogi Szolgálata részéről. Ebben a tagozatban a versenyjogi szabályok megsértéséért viselt magánjogi felelősségről, a magánjogi jogorvoslat alkalmazási köréről folyt a vita, illetve arról, vajon a gazdasági egység is felelősséggel tartozik-e a magánjog alapján. Elemezték a kár-ok-okozat-vétkesség kérdéseit e területen, szó esett az eljárási lehetőségekről és a kollektív igény érvényesítésének módjairól. Gondolkodtak a közzététel és az adatok (üzleti titkok) védelme közötti ellentmondás problémájáról is, és az intézményi együttműködés mikéntjéről.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére