Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!
ElőfizetésVárosunk két önálló település összeolvasztásából jött létre. Süttör volt a régebbi településrész. Írott forrásokban először 1313-ban szerepel Sehter névalakban. Régészeti leletek alapján tudjuk, hogy a kőkorban már lakott volt. A bronzkorból származó füles bögrét is találtak, a népvándorlás korából pedig frank csatabárdok kerültek elő.
Eszterháza története a 18. század második felében kezdődik. A Fertő zsombékos partjában, Süttör határában Esterházy (Fényes) Miklós alapította. Az elképzelései és tervei alapján 1762-ben megkezdődött az évtizedekkel korábban épített vadászkastély főúri pompával való átépítése. Mire 1766-ban a kastély tető alá került, a szomszédságában falu született, melynek neve az Esterházy családtól származott. Egyutcás, városias elrendezésű község, mellette az eredeti angol ménes és a répacukorgyár.
Fertőd nevét a magyarországi közigazgatás átszervezése idején (1951) kapta, az Árpád-korban még meglévő, környékbeli Villa Ferteud (1234) település után.
1950. május 16-án Eszterháza felvette a Fertőd nevet, majd szeptember 7-én a korábbi Eszterháza, immár Fertőd, egyesült Süttörrel. Utóbbi volt az ősibb település, az oklevelek Süttör nevének változatait őrzik. Eszterháza neve először Esterházy (Fényes) Miklós herceg levelében (1766) olvasható: Schloss Eszterháza, azaz "eszterházai kastély".
Fertődön a rendszerváltás utáni első településfejlesztési elgondolásokat az 1993-ban készített rendezési program foglalta össze. Két sarkalatos pontja volt a turizmus (idegenforgalom) és a gazdaság fejlesztése. Előbbi a vállalkozások a polgárosodás újabb lehetőségeinek megteremtésére, az utóbbi a kis és közepes vállalkozások létrehozására irányult. Új lehetőségeket hozott az 1990 májusában átadott Fertőd-Pamhagen határátkelő. Az addig vasfüggönnyel elzárt barátok és családok újra találkozhattak. Megindult a határnyitás következményeként kialakuló idegenforgalom és az erre épülő kereskedelem, munkalehetőség kínálkozott a helybélieknek.
A település fejlődése új irányt vett. Elkezdődött a földgáz bevezetése, csatornázás, telefonhálózat, tv-hálózat kiépítése építő közösségek létrehozásával (1991-től). Az addig szunnyadó nagyközség felébredt Csipkerózsika-álmából. A volt szovjet lakótelepen mintegy 300 lakás került átadásra, növekedett a település lélekszáma közel 800 fővel. Átléptük a 3000-es lélekszámot, "városiasodásnak" indult a süttöri településrész.
Az elhagyott laktanyai területeken felpezsdült a gazdasági élet, vállalkozások alakultak, cégek jutottak telephelyhez, munkahelyek teremtődtek.
Ekkorra már községünkben a burkolattal ellátott utak aránya 90%-os volt. A vezetékes vízhálózatot használta a lakosság 85%-a. A település a várossá válás kritériumaként rendelkezett középfokú oktatási intézménnyel, a Porpáczy Szakközépiskolával.
A lehetőségeket kihasználva az akkori képviselő-testület sikerrel pályázott a várossá válásra. 1995. július 1-jén a Magyar Köztársaság elnöke várossá nyilvánította Fertődöt.
A várossá válást követően a befektetési lehetőségek felkutatása, és környezetkímélő ipar telepítése, a mezőgazdasági biotermelés kialakítása voltak kiemelt céljaink. Szerencsés megoldás volt a parkerdővel kapcsolatos terv, amely megteremtette a természet, a környezet és a turizmus összhangját. A turizmus fejlesztése a kastélyra összpontosult. A rendezvényszervezés, a szálláshelyek bővítése, a nemzetközi zenei centrum kialakítása a falusi turizmus meghonosítására törekedett, részletes tervek körvonalazódtak. Magyarország Polgári Kormányának jóvoltából kiemelt programként folyamatosan újul meg a Kastély és a hozzá tartozó épületegyüttesek.
Városunkban a bölcsődétől a középiskoláig minden nevelési és oktatási szint megjelenik. Alapfokú művészetoktatási intézményünk országos hírű.
Két önálló háziorvosi körzettel rendelkezünk. Közigazgatási körzeti funkciókat látunk el (Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat, Okmányiroda, Tanyagondnoki Szolgálat).
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás