Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Dr. Hikádi Mónika: Törvényességi ellenőrzés (Jegyző, 2011/6., 11. o.)

Módszerek és fejlesztési irányok a fővárosban

A helyi önkormányzatok törvényes keretek közötti működésének fontos biztosítéka a 2010. szeptember 1-jével visszaállított törvényességi ellenőrzési jogkör és annak jogfolytonos ellátása a területi közigazgatási rendszer szervezeti integrációja során felállt kormányhivatalok keretei között.

Budapest Főváros Kormányhivatala törvényességi ellenőrzési jogkörébe tartoznak a fővárosban működő helyi önkormányzatok, így Budapest Főváros Önkormányzata, a I-XXIII. kerületi önkormányzatok, valamint a kerületekben működő összesen 204 települési kisebbségi önkormányzat, továbbá a 11 fővárosi területi kisebbségi önkormányzat, és a 11 országos kisebbségi önkormányzat.

Budapest Fővárosnak az ország gazdasági, kulturális, politikai és igazgatási életében betöltött súlyponti szerepét figyelembe véve fokozott elvárás, hogy a fővárosi önkormányzatok rendeletei magas színvonalú jogi munkát tükrözzenek. Ezért a törvényességi ellenőrzési munkánk elsődleges célját is ebben jelöltük meg. Napi szintű élő kapcsolatot alakítottunk ki az önkormányzatokkal, amelynek alapját a Hivatalunkban is felépített törvényességi referensi rendszer adja.

A törvényességi ellenőrzési jogkör hiátusának megszűnését követően az állampolgárok részéről is megfigyelhető volt egy határozott elvárás Hivatalunk irányába az önkormányzati döntések, rendeletek jogszerűségét és ügyeik megfelelő eredménnyel történő lezárását érintően. Általánosságban elmondható, hogy havonta kb. 15 új beadvány érkezik önkormányzati döntést, rendeleti szabályozást érintő kifogás tárgyában. Ezen beadványok több esetben olyan információkat, adatokat hoztak felszínre, amelyek törvényességi célvizsgálat lefolytatását tették indokolttá (pl. az üzletek éjszakai nyitva tartását szabályozó önkormányzati rendeletek átfogó ellenőrzését közérdekű bejelentés alapján folytattuk le).

A törvényességi ellenőrzés jogi eszköze utólagos vizsgálatot jelent, amelynek során feltárt jogsértések esetében az Ötv. a törvényességi észrevétel eszközét biztosítja számunkra, amely minden esetben a képviselő-testülethez címzett felhívást jelent. A következetesség és szakmai alaposság érdekében a szóbeli észrevételezést nem alkalmazzuk, a szakmai egyeztetéseket és állásfoglalásokat minden esetben írásban rögzítjük. Természetesen igyekszünk már a törvényességi észrevételben útmutatást, segítséget nyújtani a megfelelő jogi szabályozást illetően, és a törvénysértések orvoslására vonatkozó határidőket, az ügy körülményeinek gondos mérlegelését követően állapítjuk meg.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére