Megrendelés

A Legfelsőbb Bíróság gyakorlatából (CH, 2003/4., 12-14. o.)

Tag kizárása iránti kereset érdemi vizsgálata

A felperesi társaságnak 1999. március 1-je óta 5 tagja van, akik 2002. március 1-jéig önálló cégjegyzési joggal rendelkező ügyvezetői voltak a felperesnek.

Az alperes 1999. évben kb. 100 millió forintnak megfelelő valutában tagi kölcsönt nyújtott a felperesnek. A felperes a tagi hitelt nem fizette vissza, a tagi kölcsön visszafizetésére kötelező fizetési meghagyás 2001. november 29-én emelkedett jogerőre. A fizetési meghagyás kibocsátása előtt az alperes javára a társaság egyik ügyvezetője, K. Jelena közjegyzői okiratba foglalt jelzálogszerződést kötött a társaság különböző vagyontárgyaira. Az alperes a felperes nevében ugyancsak jelzálogszerződést kötött K. Jelena javára, ugyanis ő is tagi kölcsönt nyújtott a felperesi társaságnak. A társaság taggyűlése a megkötött jelzálogszerződésekről nem értesült, a jelzálogszerződések megkötéséhez hozzájárulását nem adta.

2002. március 11-én - mikor a társaság öt tagja, így az alperes sem volt már a társaság ügyvezetője - az alperes a társaság mezőhegyesi telepén a termeléshez szükséges zárláncok egy részét - a legkeresettebbeket - lefoglalta, azok használatát átmenetileg megakadályozta.

2002. március 1 -je óta a felperes ügyvezetője a cégjegyzékbe 2002. június 7-től bejegyzetten E. Olívia.

2002. május 17. napján a felperes taggyűlése akként döntött, hogy az alperes kizárása iránt pert indít - a per kezdeményezésére a jelzálogszerződések, a félkész termékek lefoglalása, a termelés leállítása adott okot; továbbá ügyvezetővé választották M. Ritát. A taggyűlési határozatok ügyében peres eljárás van folyamatban.

Az alperes arra hivatkozással, hogy a felperesi társaság három tagja a tőle 1999. május l-jén megvásárolt üzletrészek teljes vételárát nem fizette meg, 2002. május 17-én arról értesítette ezen három személyt, hogy az üzletrész-adásvételi szerződésektől eláll. K. Jelena és az alperes 2002. május 17-én taggyűlést tartottak - mint álláspontjuk szerint a felperesi társaság egyedüli tagjai és az alperest ügyvezetővé választották.

Az alperes a mezőhegyesi telephely védelmével magánnyomozói irodát bízott meg, amelyek alkalmazottai több személyt, így M. Ritát és Giolo T. tagot a telephelyre nem engedték be. Giolo T. és Antonio V. tagok is biztonsági őröket fogadtak. 2002. május 24-én a Mező-hegyesi Városi Önkormányzat Polgármesteri Hivatala nem jogerős határozatban kötelezte K. Jelenát és az alperest, hogy 3 napon belül szüntessék meg birtoksértő magatartásukat, melyet azzal tanúsítottak, hogy a társaság ügyvezetőit nem engedték be a társaság telephelyére. Ezt követően május 30-án az alperes E. Olíviát nem engedte be a telephelyre, május 31-én csak vitát követően, M. Ritát azonban változatlanul nem engedte be.

2002. június 17-én a felperesi társaság taggyűlést tartott, melyen ismételten döntött többek között az alperes kizárására irányuló kereset előterjesztéséről. A határozat tartalmazza, hogy az alperes jelzálogjogot engedett illetve szerzett a társaság tulajdonában levő vagyontárgyakra; az alperes 2002 márciusában a társaság gyárának termelését több ízben önkényesen és jogellenesen leállította, megtiltotta a nyersanyag feldolgozását, és a munka megfelelő folytatását.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére