Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Dr. Dudás Ferenc: Tényleg fúrják-e Bélát a hivatalban? (Jegyző, 2018/5., 45-46. o.)

Egy korabeli magyar filmben a főhős felesége azt mondja emberünknek: Béla, téged fúrnak a hivatalban. Erre Béla elkezd tiltakozni, és hevesen azt mondja: már megint túlzol, mint mindig. Persze a feleség nem marad adós a válasszal. Igenis Béla téged fúrnak a hivatalban. Mégpedig alulról. Túlságosan megbízol abban a sunyi helyettesedben. Az fúr téged. Csak te nem veszed észre.

Most már csak az a kérdés, hogy ez milyen méretű fúróval történik. Például ezzel, vagy ilyennel:

S innen már csak egy ugrás, hogy egy igazi klasszikushoz forduljunk, jelesül François Villon mesterhez, aki erről a következőket írta:

Végy arzénes savat, salétromot,

S avas faggyút habos lúggal maratva;

Hozzá olvadt ólombul egy csomót,

Forró szurokkal, kénnel elhabarva...

...Tégy hozzá róka-, farkas-, borz-epét,

- Az irigy nyelvet ebbe főzd puhára!

(Az irigy nyelvek balladája)

Hát, valahogy ekörül forog a téma és áll meg a kréta. Bár George Eliot szerint: "A kutyám jön, hogy kitöltse a hűtlen barátok által hagyott űrt a szívemben. Nincs benne irigység, rosszakarat vagy gyűlölet. Nem árulja el a titkaimat, nem lesz féltékeny a sikereimre, és nem leli örömét a bánatomban." S milyen igaza van. De a jelentős kontraszt ellenére, mégis folytatnunk kell.

Ha az intrikai szótárra hagyatkozunk, ott valóban a cselszövés áll első helyen. De a hétköznapi szóhasználatban nem valami megfontolt, összetett akciót értünk alatta, hanem igazi fúrást, faragást, rossz hírbe hozást, rosszindulatú pletykálkodást. Persze a komolyabb szakirodalom ezt pszichoterrornak nevezi, amely idegen szóval mobbing. A munkahelyi gyakorlatban mindez etikátlan viselkedést, szélsőséges, agresszív kommunikációt jelent. Ez kisebb csoportok, de jellemzően leginkább egyetlen személy (mobbing-áldozat) ellen irányul. Az agresszor nem feltétlenül egy személy, gyakran egy kisebb csoport áll a pszichoterror hátterében. A mobbingot elszenvedő munkatársat gyakori támadások, verbális erőszak, negatív kritika, piszkálódás éri kollégái vagy vezetői részéről. S aki a fokozás jegyében még mélyebben kíváncsi erre, az bátran üsse fel Joe Navarro volt FBI ügynök Veszélyes személyiségek című könyvét. Nos, abból mindent megtudhatunk fehéren-feketén. Mindennek persze arca (sármja) és hangulata is van, amely akár ilyen is lehet:

Ismerős ez valakinek? Vagy ilyen nálunk nincs? Hiszen a fúrás oldaláról elég változatosak a lehetőségek. Mert van al- és felfúró. Oldal- és befúró. De lehet fúrni horizontálisan, sőt vertikálisan is. Mi most Bélát helyezzük a fókuszba. Az ő klasszikus példája és élethelyzete talán némi tipikus jegyet is magában foglalhat. Ezért is koncentráljunk Bélára. Mi ebben a körben - a teljesség igénye nélkül - most csak a szervezetek eszközállományával foglalkozunk. Ezek erőforrás szempontból számos állandó elemből és ún. fogyóeszközből táplálkoznak. Eddig ezt komoly tudományos vizsgálatok sem igazolták, de nem is cáfolták. Azt, hogy a szerv első számú (azaz mindenkori) vezetője, avagy éppen helyettese ilyenkor a leginkább konstans elem. S mindkettő lehet Béla. Vagyis mindkét pozícióban elképzelhető, hogy Béla ül. Vagy éppen székel. A megoszló vélemények miatt legalább ennyien sorolják őket egyaránt a fogyóeszközök világába. S ki tudja, kinek van igaza? Az igazság ebben a metszetben is valahol középen van. Vagyis egyszer ide, míg másszor oda. Valahol, valakire mindig kileng az a bizonyos in-

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére