Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Dr. Bondar Klára: Településfejlesztés a jegyző szemével (Jegyző, 2011/4., 47-48. o.)

Bicske Város Önkormányzata számos sikeres pályázatot nyújtott be az elmúlt évek során, melynek eredményeként a város dinamikusan fejlődik. Természetesen a jegyzőnek nem elsődleges feladata a településfejlesztés, mindazonáltal nézzük meg mégis milyen szerepe lehet egy jegyzőnek a településfejlesztésben?

Milyen szerepe van a településfejlesztésben az azt mozgató jegyzőnek és a Polgármesteri Hivatalnak?

A jó közérzet megteremtését hivatott elősegíteni a település folyamatos fejlesztése, amelyet Bicske Város Önkormányzata - elsősorban pályázati források elnyerésével - igyekszik biztosítani. A pályázatok előkészítése azonban komoly emberi erőforrást kíván, melyet az esetek többségében - nem külső pályázatíró szakemberek segítségével, hanem mi magunk, a Polgármesteri Hivatal köztisztviselői készítenek elő. Milyen feladatokkal is jár ez?

A végeredmény a kellően megalapozott döntés-előkészítő munkán múlik. Ennek érdekében felállításra került az Európai Uniós pályázati és közbeszerzési referensi státusz. Kollégánk feladata, hogy az önkormányzat ciklusprogramjában lefektetett irányvonalnak megfelelően keresse azokat a lehetőségeket, amelyek a kitűzött célok elérését támogatják. A pályázatfigyelés során a különböző lehetőségekből összefoglaló dokumentáció készül, amely kétheti rendszerességgel a döntéshozók elé kerül. A Polgármesteri Kabinet kiértékeli a kiírásokban rejlő lehetőségeket, és a hosszú távú településfejlesztési céloknak megfelelően kiválasztja a pályázatot, mely után komoly előkészületi munka kezdődik. A Polgármesteri Hivatal szakemberei megvizsgálják a beruházás, fejlesztés várható költségvetési vonzatait, a lakosságra, a környezetre, a gazdaságra, a közlekedésre gyakorolt várható hatást az elérni kívánt cél függvényében. A megalapozott előkészítő anyag, vagy a kész pályázati dokumentáció a képviselő-testület elé kerül.

Már a pályázatok figyelésénél eldőlhet egy-egy elképzelés, fejlesztési célkitűzés sorsa, ezért döntött úgy a képviselő-testület, hogy inkább a Polgármesteri Hivatal szervezeti struktúráját alakítja át akként, hogy helyet kapjon benne a pályázati referens, aki a későbbiekben "gazdája" is a pályázatnak, hiszen magunk közül választva, ő érzékeli a város igényeit, a képviselő-testület célkitűzéseit.

A köztisztviselői állomány feladata nem zárul le a döntéssel, hiszen a munka egy másik fázisába, a végrehajtási szakaszba lép. Nyertes pályázat esetén fel kell készülni a precíz dokumentálásra, a közreműködő szervezetekkel való kapcsolattartásra, amely - különösen az Európai Uniós támogatások felhasználásánál - igen komoly terhet ró az apparátus érintett tagjaira. Megkezdődhet a közbeszerzés kiírása, kivitelező, műszaki ellenőr kiválasztása -

- 47/48 -

és maga a beruházás. Természetesen a kiválasztott vállalkozók is csak úgy tudják hatékonyan végezni a munkát, ha kérdéseikkel bármikor fordulhatnak a kapcsolattartó személyhez, aki szintén a Polgármesteri Hivatal állományának egy tagja.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére