Megrendelés
Magyar Jog

Fizessen elő a Magyar Jogra!

Előfizetés

Dr. Grósz Tamás: A szakvélemény analitikus értékelése a büntetőeljárásban (MJ, 2011/12., 731-740. o.)

1. Bevezetés: a szakértő részvétele a bizonyításban

A büntetőeljárás során a büntetőjogi felelősségről való döntés a bizonyítási eljárás eredményeképp megállapított történeti tényállás alapján történik. A múlt egyik eseményére irányuló bizonyítási eljárásban különböző tudományágak tézisei, módszerei és képviselői igénybevételének lehet helye, amelynek során a bizonyítékok értékelése ugyan szabad, de nem nélkülözheti a szakszerűséget, okszerűséget és egyéb követelményeket. A tudomány részvétele a bizonyítási eljárásban nem új jelenség1, gyakorisága pedig folyamatosan növekvő. Jelentőségének fokozódása hatással van a büntetőeljárásra, a bizonyítás menetére, eredményére, hiszen egyfelől a releváns tények megismerésének nehézségei egyre nélkülözhetetlenebbé teszik speciális szakismerettel rendelkező személy igénybevételét, másfelől a jogalkalmazót új kihívások elé állítják. Vitathatatlan, hogy a tudományos eredmények felhasználása eredményesen járulhat hozzá az igazság feltárásához. A szakirodalom további pozitívumként utal az objektív jellegű szakvélemények megbízhatóbb minőségére a vallomásokkal szemben, amelyekben a téves észlelés, a feledés, konfabulálás, személyes érzelmek stb. is megjelennek2. E helyütt azonban utalni kell arra is, hogy az egyes bizonyítási eszközöknek más-más célja lehet. Szakértői bizonyítás igénybevételére különleges szakértelmet igénylő tény megállapításához/kizárásához kerül sor a jogalkalmazó részéről. Ehhez képest a tanúbizonyítás eltérő rendeltetésű; a két bizonyítási eszköz ezért nem helyettesíti, hanem kiegészíti egymást, így rangsorolásuk is szükségtelen.

A szakértő büntetőeljárás során történő igénybevétele főszabály szerint az eljáró szerv döntésén múlik; amennyiben úgy ítéli meg, hogy jelentős tény(ek) megállapításához különleges szakértelem szükséges, szakértőt vesz igénybe. Bizonyos kérdésekben a jogalkotó maga ítélte meg úgy, hogy a különleges szakértelem elengedhetetlen; így a Be. 99. § (2) bekezdése értelmében kötelező szakértő alkalmazása3, ha a bizonyítandó tény, illetőleg az eldöntendő kérdés a személy kóros elmeállapota, alkohol- illetőleg kábítószer-függősége, a kényszergyógykezelés vagy kényszergyógyítás szükségessége, a biológiai vizsgálattal történő személyazonosítás, elhalt személy kihantolása. A törvény taxatív felsorolását a jogalkalmazói gyakorlat bővítette, számos olyan kérdéssel, amelyek esetében törvényszerű a szakértő igénybevétele. Ilyen kérdés egyebek mellett a meglévő kábítószer tiszta hatóanyag-tartalmának meghatározása4, lőfegyver és lőszer engedélyköteles voltának a vizsgálata, vagy a kézírás eredet azonosságának a vizsgálata. A fentiek alapján a magunk részéről nem tartjuk feltétlenül szükségesnek a (2) bekezdésben foglalt kiemelést; az (1) bekezdés egyértelmű kötelezettséget jelent, ehhez képest a felsorolás csak részleges ismétlést jelent.

A szakértő vizsgálata eredményeképp véleményt nyilvánít, de ez a vélemény nem lehet szubjektív, hanem szakterületének tudományos eredményein, módszerein kell alapulnia. Amennyiben a szükségesség ellenére az eljáró szerv - végső soron a bíróság - nem rendelt ki szakértőt, a Be. 375. § (1) bekezdése5 értelmében olyan eljárási szabálysértést valósít meg, amely lényeges hatással bír(hat) az eljárás eredményére, így annak megalapozatlanságát eredményezi, amelynek következménye az elsőfokú határozat hatályon kívül helyezése.

A szakértő működése során a történeti tényállás anyagi jogi szempontból releváns tényeit elemzi, és az azokból levonható szakmai következtetéseket tárja fel. Következésképp a különleges szakértelem mellett a szakértői bizonyítás további feltétele, hogy a felmerült szakkérdés olyan ténykérdésre vonatkozzon, ami az anyagi jog szempontjából lényeges, mert vagy a törvényi tényállás része, vagy az elkövető büntethetőségével kapcsolatos. Ami ezeken kívül merül fel, arra nézve vagy nem szükséges szakértői bizonyítás6, vagy a beszerzett bizonyítási eszköz nem minősül szakvéleménynek; így többek között a személyiségprofil, vagy a poligráf vizsgálat eredménye sem. A gyakorlatban kérdésként merül fel ugyanarra a szakkérdésre más ügyben készített szakvélemény megengedhetőségének a kérdése. Egy korábbi jogeset szerint ugyanarra a tényre szükségtelen újabb szakvélemény beszerzése, azonban a tárgyaláson való felolvasása elengedhetetlen7. Álláspontunk szerint ez csak szűk körben (pl.: elmeállapot vizsgálatánál), a különböző ügyekben elbírált cselekmények közel azonos időpontban való elkövetése esetén jöhet számításba. Ettől eltérő esetben egyfelől arra kell figyelemmel lenni, hogy a Be. az egyes eljárásokra nézve állapít meg szabályokat, s így a szakértői bizonyítás szabályainak is minden ügyben érvényesülnie kell, másfelől a szabad bizonyítás elvéből következően a bizonyítás során bármilyen jogszerű bizonyítási eszköz felhasználható. Mindezek alapján úgy véljük - a ténykérdés, és egyéb releváns körülmények azonossága esetén - lehetséges egy másik büntetőügyben készült szakvélemény felhasználása.

A szakértői bizonyítás körében ugyanakkor paradox helyzet áll fenn, mert olyan tényt megítélő bizonyítási eszköz értékelése lesz a bíró feladata, amelynek elkészítésére éppen a szükséges hozzáértés hiánya miatt került sor. Hozzáértés hiányában pedig hogyan várható el, hogy állást foglaljon a szakvélemény helytállóságát illetően? Mindenesetre a jogalkalmazót köti a Be. 99. § (1) és (2) bekezdése, amely szerint különleges szakkérdést szakértői vizsgálattal kell tisztázni. Óvakodni kell ugyanakkor attól, hogy a szakértő kirendelése és meg-

-731/732-

állapításainak mechanikus átvétele egyúttal felmentést adjon a döntéséért való felelősség alól. Mindenképpen meghaladott és a Be. által felállított bizonyítási rendszerrel is ellentétes az a nézet, amely "tudományos bíró"-nak tekinti szakértőt, szakvéleményét pedig megfellebbezhetetlennek. Úgy véljük a szakvélemény értékelése a jogalkalmazó kötelessége minden esetben és minden eljárási szakaszban, függetlenül attól, hogy az más bizonyítási eszközökkel egyezik, avagy ellentmondásban áll. A fentiekből következően tehát a kérdés csak az lehet, hogy általában a szakvélemény helyes értékelése milyen szempontok mentén történjen; milyen kriminalisztikai és egyéb ismeretekkel kell rendelkezzen a jogalkalmazó8? Mennyire kell elmennie egy (különleges) szakmai kérdés megítélésében a jogalkalmazónak? Mennyire kell megismerni és értenie a különböző tudományos megismeréseket?

Jelen értekezés tárgyát a szakértői véleményekkel kapcsolatban alkalmazható értékelési szempontok meghatározása képezi, amelynek során a pürrhonikus filozófia alaptételét tekintem zsinórmértéknek, miszerint: "az elmondandók egyikét illetően sem vagyunk bizonyosak abban, hogy mindenképpen úgy van, ahogy mondjuk, hanem minden egyes dologról úgy tudósítunk, ahogyan az nekünk pillanatnyilag tűnik"9.

2. A szakvélemény analitikus értékelése

Általános filozófiai tétel, hogy az ember csakis akkor képes túllépni a kételkedésen és bizonyosságra szert tenni, ha radikálisan komolyan veszi, s a legvégsőkig feszíti a kételkedést10. A szakvélemény - a ténymegállapítások és a következtetések - éppúgy értékelés, végső soron bírói értékelés tárgyai, mint minden más bizonyítási eszköz. Azonban mégis paradox helyzet áll elő annak értékelésekor, mert a szakértőt különleges szakismeretet igénylő tény megítélésére vesz igénybe egy olyan személy (jogalkalmazó), aki maga nem rendelkezik az értékeléshez, vagy akár az értelmezéshez(!) szükséges szakértelemmel. A különböző tudományterületeken különféle nézetek, módszerek létezhetnek, s az egyes nézetek között jelentős különbségek állhatnak fenn. Hogyan dönthet a laikusnak számító bíró a számára ismeretlen kérdésben két autentikusnak tekinthető álláspont/vélemény között? A helyzetet tovább nehezíti, ha a feltett szakkérdésben nincs egy általánosan elfogadott álláspont. Ezek a körülmények alapvetően meghatározzák a szakvélemény mint bizonyítási eszköz értékelésének módszerét, amelynek két fő metódusát különböztethetjük meg a Be.-vel összhangban: az analitikus értékelés a szakvélemény elemző megvizsgálását, önálló elbírálását jelenti, míg a szintetikus értékelés a szakvélemény a bizonyítási anyag egészével történő egybevetésére használatos kifejezés. Egyetértünk Erdei azon álláspontjával, miszerint az önmagában való értékelés előfeltétele az egybevetésnek11, következésképp a két módszer nem kiváltja, hanem kiegészíti egymást, a jogalkalmazó egyiket sem kerülheti el.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére