Megrendelés
Munkajog

Fizessen elő a Munkajogra!

Előfizetés

Dr. Oláh Zsófia: Többet kellene segítenünk! (MJO, 2022/2., 82-83. o.)

A legtöbben nagy, magasztos célokért váltunk jogásszá, mégis ritkán érezzük a mindennapi munkánk során, hogy jogi tanácsainkkal az emberek életét jobbá, könnyebbé tehetjük, illetve azt, hogy a "jogot" mi tesszük elérhetővé olyan emberek számára, akiknek amúgy elérhetetlen. Az orosz invázió olyan helyzetet teremtett, amikor azt éreztük, hogy nem elég az interneten keresztül követni az eseményeket: segítenünk kell! És a segítségünk során azt éreztük: jó jogásznak lenni, mert a jog ismerete egy ilyen helyzetben olyan elementáris kérdés, mint az étel vagy a lakhatás.

A háború kirobbanása óta több mint hatmillió ember hagyta el Ukrajnát, hogy másik országban keressen menedéket a háború elől.[1] Közülük megközelítőleg 606 000 fő érkezett Magyarországra.[2] A hazájukat traumatikus körülmények között elhagyni kényszerülőknek a lehető leghamarabb kell átmeneti egzisztenciát teremteniük a befogadó országban, többségüknek nyelvtudás és helyismeret nélkül. Ehhez el kellene igazodniuk az alapvető menekültügyi, munkajogi és társadalombiztosítási szabályokban, megfelelő információra lenne szükségük arról, melyik hivatalokhoz kell fordulni, hogyan juthatnak lakáshoz, orvosi ellátáshoz és hogyan vállalhatnak munkát. Ugyanakkor nyilvánvalóvá vált, hogy a hivatalosan elérhető információk messze nem elegendőek ahhoz, hogy a menekülők eligazodjanak a hazai jogszabályok és a közigazgatás útvesztőiben. Ebben a krízishelyzetben természetesen sokféle segítségre van szüksége a menekülőknek, de hamar világossá vált, hogy éppen a jogászoknál van egy olyan tudás, ami az egyik legnagyobb segítséget nyújthatja.

Az OPL gunnercooke ügyvédi iroda közössége a háború kitörése óta gondolkodott azon, hogy miként tudna segíteni azoknak az embereknek, akiknek el kell hagyniuk az otthonukat és a harcok elől Magyarországra menekülnek. Olyan szervezett és rendszeres formáját kerestük a segítségnyújtásnak, amiben a kollégák a leghatékonyabban hasznosíthatják a szaktudásukat és ami a lehető legtöbb menedéket keresőt képes elérni. Az OPL gunnercooke közössége ezért elindított egy jogsegélyprojektet az OLIve (Open Learning Intiative) nevű, a Central European University (CEU) ernyője alatt működő nonprofit szervezettel közösen, aminek a célja, hogy a Magyarországra érkező ukrajnai menekülteknek ingyenesen jogi és adminisztratív segítséget nyújtsunk. A projekt első lépcsője egy úgynevezett drop-in clinic, vagyis egy olyan alkalom, ahol előzetes bejelentkezés nélkül hetente, előre meghatározott napokon közvetlenül fogadjuk a hozzánk fordulókat, akik a CEU épületében berendezett fogadóhelyiségben személyesen tehetik fel kérdéseiket a jelen lévő jogász kollégáknak. A jogsegélycsapatunkat úgy raktuk össze, hogy a szenior ügyvéd kollégáktól kezdve az ügyvédjelöltekig mindenki képviselteti magát, kiegészülve önkéntes tolmácsokkal és koordinátorokkal.

Első lépésként összeállítottunk egy átfogó információs anyagot a legfontosabb menekültügyi szabályokról, így sok egyéb kérdés mellett arról, hogy miként igényelhetik a menedékes státust, milyen jogai vannak a menedékeseknek, hogyan tudnak munkát vállalni, utazni, társadalombiztosítási szolgáltatásokat igénybe venni és oktatási intézménybe beiratkozni. Ezt az információs anyagot folyamatosan fejlesztjük a beérkező kérdések és visszajelzések alapján, hogy a leggyakrabban felmerülő problémákra választ adjon. Természetesen egy ilyen generalizált tájékoztatás közel sem elegendő segítség, mert minden egyes élethelyzet valamilyen szempontból speciális és egyedi megoldást igényel.

Az Ukrajnából menekülők számára a legkönnyebben és leggyorsabban igénybe vehető védelem a menedékes státus, ami egy ideiglenes védelmet biztosító jogállás azok számára, akik háború vagy humanitárius katasztrófa miatt kénytelenek elhagyni a hazájukat. Ez a védelmi forma nem igényel a menekültstátushoz hasonló részletes egyedi elbírálást, hanem átfogóan rendezi az Ukrajnából érkezők helyzetét.[3] Az ukrajnai helyzetre alkotott különleges szabályok alapján a menedékes státus biztosította ideiglenes védelem automatikusan 2023. márciusig tart. A hozzánk fordulók túlnyomó többsége a menedékes státus iránti kérelmét már benyújtotta a magyar hatóságokhoz, és elsősorban az érdekli őket,

- 82/83 -

hogy ezzel milyen konkrét jogokat szereznek a magyarországi tartózkodásuk alatt. Tudnak-e másik tagállamba utazni a védelmi időszak alatt? Milyen feltételek mellett tudnak munkát vállalni Magyarországon? A gyermekeiket hogyan tudják beíratni hazai iskolába vagy óvodába? Hogyan tudnak vállalkozni Magyarországon? Hazatérhetnek-e időközben úgy Ukrajnába, hogy megőrzik a menedékes státust? Továbbmehetnek-e egy másik uniós tagállamba, hogy ott szerezzenek ideiglenes védelmet? Milyen adókötelezettségek terhelik a munkavállalókat, mi lesz a sorsa a nyugdíjbefizetéseiknek?

A segítség gyakran kevésbé jogi, mint inkább gyakorlati és sokszor nagyon rövid idő alatt kell cselekedni: például sürgős orvosi segítségre van szüksége valakinek, közben a gyerekeinek kell ideiglenesen felügyeletről gondoskodni, szálláskereséssel kapcsolatban kell embereket a megfelelő segítő szervezetekkel összekötni, vagy csak felröppen egy aggasztó álhír a menekülők körében és azzal kapcsolatban kell megnyugtatni őket.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére