Megrendelés

Szilovics Csaba[1] tanszékvezető - Scháb Mirabella[2]: Az alkotmányjogtól a pénzügyi jogig (JURA, 2017/1., 424. o.)

Megjegyzések egy tudományos pályához

Nagy örömmel teszünk eleget a Jura Szerkesztőbizottsága felkérésének, hogy összegezzük Dr. Sükösd Ferenc egyetemi oktató szakmai életútját. E számvetés oka az, hogy munkatársunk nyugdíjba vonul, és lezárja eddigi kutatói pályáját.

Kollégánk 1953. november 20-án született Székesfehérváron. Alsó- és középfokú iskoláit szülővárosában végezte, ahol nem csupán hegedülni és balettozni tanult, de az iskolai ünnepélyek állandó szereplőjeként versmondásra is vállalkozott. Emellett a labdarúgást is kedvelte, és NB1-es és válogatott ifjúsági kerettagságig jutott. Szellemi kvalitását mutatja, hogy már ekkor is rendszeres és sikeres szereplője volt a műveltségi vetélkedőknek. Fiatalkori útkeresését radikálisan lezárta az a tény, hogy 1972-ben maximális pontszámmal vették fel a pécsi Jogi Karra, majd az akkori rendnek megfelelően teljesítette 11 hónapos katonai szolgálatát. Már hallgató korában felfigyeltek szakmai érdeklődésére, műveltségére, színes egyéniségére. Szakdolgozatával 1977-ben elnyerte az OTDK fődíját, majd 1978-ban "summa cum laude" minősítéssel végzett a karon, ahol tudományos ösztöndíjas gyakornokká nevezték ki, Ezzel párhuzamosan egy éves szakmai gyakorlaton vett részt Pécs Megyei Város Tanácsán, ahol megismerhette a szocialista közigazgatás működését. A Kar Alkotmányjogi Tanszékén 1984-ig tanársegédként, azt követően egyetemi adjunktusként dolgozott, valamint 2006-ban megbízott tanszékvezetői feladatokat is ellátott. Lelkes összefogója és szervezője volt a diákköri mozgalomnak, és indulásától kezdve vezető személyisége az Eötvös Kollégiumnak. Hosszú ideig szerepet vállalt az MTA RKK Dunántúli Tudományos Intézetének államjogi és nemzetiségi tárgyú kutatásaiban. Tudományos kutatási területe az önkormányzatok alkotmányjogi helyzetére, és törvényi szabályozására terjedt ki. Hosszabb idejű angliai tanulmányúton vett részt és számos konferencián tartott előadást magyar és angol nyelven. Tudományos eredményeit több, mint 45 publikációban tette közzé. Szakmai tapasztalatszerzésének különös időszaka volt, amikor a rendszerváltás idején a harmadik oldal, a társadalmi szervek és szervezetek képviselőjeként és szóvivőjeként részt vett az 1989. évi Nemzeti Kerekasztal tárgyalásokon, és tagja volt az Alkotmány-előkészítő bizottságnak. Évtizedeken keresztül oktatta közjogi ismeretekre mind a felsőoktatás, mind különböző szakmai továbbképzések hallgatóit. Jelentős társadalmi tevékenységet végzett mind a Karon, mind az Egyetemen, mind a megyei Kulturális Kamarában, és évekig volt a Tudósklub titkára. Nyugdíjazásáig 2014-től a Kar Pénzügyi Jogi Tanszékén oktatott, az Alaptörvény közpénzügyi elemeiről és az önkormányzati gazdálkodásról tartott nagyívű előadásokat. Szakmai és közéleti tevékenységéért már diákkorában Miniszteri Dicséretben részesült, majd nyugdíjba vonulásakor a kar Pro Universitate díjjal tüntette ki. Szakmai pályájának különös színfoltjaként említhetjük, hogy mindkét gyermeke követte őt hivatásában, és a Pécsi Jogi Karon szereztek jogi diplomát.

Kollégáimmal együtt reméljük, hogy Sükösd Ferenc Tanár Úr sziporkázó egyéniségét és kitűnő előadói képességét még sokáig élvezhetjük, és támaszkodhatunk rá a különböző részfeladatok megoldásában. ■

Lábjegyzetek:

[1] A szerző habilitált egyetemi docens, PTE ÁJK, Pénzügyi Jogi Tanszék.

[2] A szerző PhD hallgató, PTE ÁJK Doktori Iskola.

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére