Megrendelés
Jogtudományi Közlöny

Fizessen elő a Jogtudományi Közlönyre!

Előfizetés

Nótári Tamás: Szakkönyvbemutató a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Karán (JK, 2006/9., 353-354. o.)

Első alkalommal került sor 2006. február 1-jén szakkönyvbemutatóra a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Karán. A jelentős érdeklődéssel kísért rendezvényt Máthé Gábor, a Kar dékánja nyitotta meg, köszöntőjében hangsúlyt fektetve arra, hogy az ELTE ÁJK által a magyar jogászéletben meghonosított kezdeményezést a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Karán is szeretnék folytatni.

A könyvbemutatón elsőként Lőrincz Lajos professzor, akadémikus "A közigazgatás alapintézményei" című munkáját mutatta be Takács Albert, a Budapesti Corvinus Egyetem tanszékvezető főiskolai tanára, az állampolgári jogok országgyűlési biztosának általános helyettese. Takács Albert ismertette, hogy a mű a közigazgatásban megvalósuló szervezet - funkció - személyi állomány szerkezeti egységeknek megfelelően épül fel, és kiválóan tárgyalja mindhárom témakör jelentős szakmai kérdéseit.

Takács Albert előadásában rámutatott arra, hogy a magyar közigazgatás a reformok története, folyamatos átalakuláson megy keresztül, amely folyamatban a csúcsszerveknek van kiemelkedő jelentősége, mivel az egyes koncepcionális döntések innen vezethetők végig a teljes közigazgatáson. A jól működő közigazgatási rendszer általában költséges, ugyanakkor nem kerülhető el a professzionális módon kialakított struktúra létrehozása, amivel azonban szükségszerű velejárója kell, hogy legyen a megértő közigazgatás jelenléte.

Takács Albert hangsúlyozta, hogy a közigazgatás színvonalas működéséhez az imperatív és allokatív funkciók megfelelő váltakozására van szükség, és elengedhetetlen a megfelelő személyi állomány kialakítása. Ez utóbbi kérdéskör a szerző tudományos kutatásaiban mindig is központi szerepet töltött be, Lőrincz Lajos professzor közismerten a karrier-rendszer elkötelezett híve, de ugyanakkor a német egyoldalúsággal szakítva.

Lőrincz Lajos professzor munkája mind az egyetemi oktatásban, mint pedig a gyakorlatban kiválóan alkalmazható, tudományos igényességgel elkészített mű, amely a magyar közigazgatással és közigazgatásban tevékenykedő jogászok számára nélkülözhetetlen.

A rendezvény második eseménye Pokol Béla egyetemi tanár "Globális uralmi rend" című művének Bogár László egyetemi docens általi ismertetése volt. A könyv a 20. század vége és napjaink kiemelkedő gazdasági - társadalmi jelentőségű jelenségének, a globalizációnak a kialakulási okait, társadalmi előzményeit és hatását, valamint társadalomtudományi megítélését mutatja be. Bogár László nagy hangsúlyt fektetett annak ismertetésére, hogy a média, mint "gigantikus szörnyeteg" az einsteini téridő eltorzítást felhasználva a valóság sajátos, egyedi leképezését hozza létre, ami korlátlan erővel bír. Mint amiként az univerzum megismerése sem lehetséges a tér-idő egymáshoz való viszonya alapján, úgy a média is ezeket az eszközöket felhasználva formálhatja és formálja át a valóságot.

Pokol Béla művében rámutat arra, hogy a Luhmann, Habermas és Pollányi munkássága által korábban kialakított szilárd társadalomtudományi alapok napjaink megváltozott világában már nem nyújtanak elegendő segítséget a globalizált világ társadalmi kérdéseinek megismerésében. Nem áll rendelkezésre átfogó társadalomtudományi apparátus, fogalomkészlet, amivel a globalizációt és annak okait le lehetne írni. Bogár László álláspontja szerint a Bibó által megfogalmazott "túlfeszült lényeglátás és hamis cinikus realizmus" lényeglátó realista karakterét jeleníti meg Pokol Béla könyvében. A globalizált világ jelenségeinek megértéséhez új társadalomtudományi narratíva felépítésére van szükség, és Pokol Béla könyve áttörést jelent a kérdéskör értelmezésében, ami egyúttal egy olyan folyamatot indít meg, amely sikerrel vezethet ennek a kérdéskörnek a tisztázáshoz.

Bogár László rámutatott arra, hogy a globális uralmi rend gazdasági és társadalmi folyamatai a világban a magyarországi rendszerváltás idejére már lezajlottak, és már egy kész rendszerhez csatlakozott országunk. Álláspontja szerint azonban az már megkérdőjelezhető, hogy ez a csatlakozás mennyiben volt önkéntesnek tekinthető, hiszen a megfelelő diskurzushoz szükséges tér valójában nem állt teljes mértékben rendelkezésre.

Pokol Béla műve a társadalomtudomány iránt érdeklődő olvasók számára olyan fontos kérdéseket vizsgál, a szerzőtől megszokott magas szintű tudományos megalapozottsággal, amelyek okán méltán vált a megjelenését követően rövid időn belül "hiánycikké" a könyvesboltokban.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére