Megrendelés
Európai Jog

Fizessen elő az Európai Jogra!

Előfizetés

Dr. Frank Ádám: Folyamatban az alkotmányozó kormányközi konferencia (EJ, 2003/6., 45-47. o.)

I. A hatodik IGC

2003. október 4-én Rómában megkezdődött az Európai Unió alkotmányos szerződését végső formájába öntő kormányközi konferencia. Az európai integráció történetében ez már a hatodik (az angol rövidítés alapján röviden) IGC. Az EU alapszerződéseinek módosítása az összes tagállam beleegyezésével, és csak kormányközi konferencián történhet - e szabály magyarázza az IGC-k létét és egyben jelentőségüket is.1

Az első IGC az Egységes Európai Okmányt fogadta el 1986-ban. Két IGC is közreműködött a Maastrichti Szerződés megalkotásában: egyik a politikai, a másik a monetáris unióval foglalkozott. A negyedik kormányközi konferencia eredményeként született meg 1997-ben az Amszterdami Szerződés, majd 2000-ben az ötödik IGC dolgozta ki és fogadta el a Nizzai Szerződést.

A jelenlegi, hatodik konferencia több tekintetben különbözik az előzőektől. A felek létszáma alaposan felduzzadt: az egyezkedésben immár huszonöt állam vesz részt, a jövő májusban csatlakozó országok minden tekintetben egyenrangúként (a három tagjelölt pedig megfigyelőként) ülnek a tárgyalóasztalhoz. Egy olyan alapszerződés van születőben, amely az eddigieket úgy váltja fel, hogy címében immár az "alkotmány" kifejezést viseli. A tanácskozás előkészítése, hogy ti. korábban egyik konferenciát sem előzött meg konvent, szintén jelzi, hogy különös jelentőségű alapokmány van készülőben.2 A megvitatásra kerülő reformelképzelések minden eddigi szerződésmódosításnál komolyabb változásokat hozhatnak. Érdemes tehát nyomon követni az ezekben a hetekben, hónapokban zajló konferenciát!

II. A menetrend

Az Európai Konvent, amely 2002 márciusa és 2003 júniusa között működött, az Unió jövőjével kapcsolatos elképzeléseit egy alkotmánytervezetben fogalmazta meg. A Konvent által 2003. június 13-án elfogadott alkotmánytervezetet az Európai Tanács theszaloniki csúcsértekezlete 2003. június 20-i zárónyilatkozatában üdvözölte és azt az IGC munkájához "jó kiindulási alapként" értékelte. Theszalonikiben az állam- és kormányfők a menetrendet illetően csak abban állapodtak meg, hogy az IGC-ben "minél hamarabb" be kell fejezni a tárgyalásokat, és az európai polgárokkal még a 2004. júniusi európai parlamenti választások előtt meg kell ismertetni az alkotmányt.

Az olasz elnökség (2003. év második fele) - amely az IGC munkáját koordinálja, üléseit vezeti - úgy véli, mivel a Konventben másfél évig tartó egyeztetést követően, széles körű kompromisszum útján alakult ki az alkotmánytervezet, így a cél, hogy annak szövegétől a lehető legkisebb mértékben térjen el a konferencia. E megközelítést, amely lehetővé tenné a tárgyalások gyors lezárását, más államok - így Franciaország, Németország, a Benelux államok, Nagy-Britannia, Dánia, Svédország, Írország - is osztják. A többi tizenöt (jelenlegi és jövendő) tagállam, köztük Magyarország nyitottabb a vitára, és szívesen látna tartalmi módosításokat a szövegben.

A konferencia kezdetekor az olasz elnökség elképzelése az volt, hogy az év végére az IGC befejezi munkáját. Az olasz kormányzat időközben kénytelen volt tudomásul venni, hogy döcögősen haladnak a tárgyalások, így Silvio Berlusconi miniszterelnök jelezte, hogy nem tekintik kudarcnak, ha az ír elnökség (2004. év első fele) alatt fejeződik be a konferencia. Ha az időpont nem is biztos, a helyszín igen: a tagállamok a konferencia első napján megegyeztek abban, hogy az ünnepélyes aláírást mindenképpen Rómában tartják - nem maradunk tehát a jövőben sem római szerződés híján.

A konferencia az olasz elnökség által kidolgozott "road map" szerint zajlik különböző helyszíneken és két szinten: állam- és kormányfői, továbbá külügyminiszteri tárgyalásokon. Az elnökség elvetette szakértői munkacsoportok létrehozását, mindez nem zárja ki, hogy a döntés-előkészítésben és a szövegezés során ne lehetne bevonni szakértőket. A konferencián szavazás nincs, és a végső egyezséghez valamennyi kormánynak egyet kell értenie. Az elnökség a résztvevőkkel folytatott kétoldalú megbeszélésein is igyekszik elősegíteni a konszenzus elérését. A következő, a konferencia eseményeit tartalmazó menetrendet az elnökség állította össze, és az Európai Tanács IGC honlapján található - változások lehetségesek (angolból fordítva).

2003. október 4. (szombat)
reggel
(Róma)
állam- és kormányfők
(nyitó ülés)
- döntő eljárási kérdések
- általános politikai vita
2003. október 4. (szombat)
délután
(Róma)
miniszterek*- Jogalkotási Tanács
- a Tanács rotációs elnökségi rendszere
(kérdőív)**
2003. október 14. (kedd)
reggel
(Luxemburg)
miniszterek
(az Általános Ügyek és a Külkapcsolatok Tanácsa ülésének alkalmából)
- az Unió külügyminisztere tisztség
(kérdőív)
- a Bizottság összetétele (kérdőív)
- az állam- és kormányfők ülésének elő-
készítése
• minden intézményi kérdés: az Európai Parlament összetétele, az Európai Tanács és elnöke, a minősített többség meghatározása
2003. október 16. és 17.
(csütörtök és péntek)
(Brüsszel)
állam- és kormányfőkintézményi kérdések (orientáció)
2003. október 27.
(hétfő)
(Brüsszel)
miniszterek- az állam- és kormányfők ülésének feldolgozása
- a minősített többség alkalmazási köre (kérdőív)
- intézményi kérdések (függőben lévő kérdések megvitatása a Jogalkotási Tanácsról, a tanácsi formációkról és a Tanács elnökségi rendszeréről folytatott korábbi viták figyelembevételével készített elnökségi javaslat alapján)
- nem-intézményi kérdések
2003. november 18.
(kedd)
(Brüsszel)
miniszterek
(az Általános Ügyek és a Külkapcsolatok Tanácsa ülésének alkalmából)
- intézményi kérdések (függőben lévő kérdések vitájának folytatása az Unió külügyminisztere tisztségéről lezajlott korábbi viták figyelembevételével készített elnökségi javaslatok alapján, valamint más lehetséges kérdésekről)
- védelem (kérdőív)
- az Alkotmánytervezet IV. Része (felülvizsgálatra vonatkozó eljárás)
2003. november 28. és 29.
(péntek és szombat)
(esetleg november 30.)
(Róma)
miniszteri konklávéaz "átfogó csomag" előkészítése az állam-
és kormányfők ülése előtt
2003. december 9.
(kedd) reggel
(Brüsszel)
miniszterek
(az Általános Ügyek és a Külkapcsolatok Tanácsa ülésének alkalmából)
az "átfogó csomag" előkészítése az állam-
és kormányfők ülése előtt
2003. december 12. és 13.
(péntek és szombat)
(Brüsszel)
állam- és kormányfőkaz "átfogó csomag" megvitatása
* A miniszterek alatt a külügyminiszterek értendőek!
** Az olasz elnökség által bevezetett munkamódszer: kérdőíveken gyűjtik össze a véleményeket
és a változtatási igényeket.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére