Megrendelés
Magyar Jog

Fizessen elő a Magyar Jogra!

Előfizetés

Dr. Hoós Tibor: Az MRP-szervezet tulajdonszerzéséről (MJ, 2004/3., 167. o.)

A Munkavállalói Résztulajdonosi Program célja a törvény megfogalmazásában a privatizáció gyorsítása és annak előmozdítása, hogy a munkavállalók - a tulajdonhoz jutás eddigi formáin túlmenően - elhatározásuktól függően, az őket foglalkoztató gazdasági társaságban szervezett formában és kedvezményes módon tulajdonosi részesedést szerezhessenek. Az MRP-szervezet addig áll fenn, amíg a megszerzett vagyonrészek tulajdonjogát a résztvevőkre átruházta.

A gyakorlatban nézetkülönbség fordult elő arra vonatkozóan, hogy az MRP-szervezet a fennállása alatt a megalakulását követően az állami privatizációs szervezeten kívül mástól is szerezhet-e tulajdont, azaz a megszerzett vagyonrészen túlmenően a későbbiek során mástól is szerezhet-e az adott gazdasági társaságban további vagyoni részesedést.

A további szerzést ellenző nézet szerint az MRP-szervezet csakis az állami privatizációs szervezettől szerezhet üzletrész tulajdont, ugyanis ezt meghaladóan a gazdasági társaságtól, vagy annak tagjától üzletrész tulajdon megszerzése már olyan gazdasági tevékenységnek minősül, ami jogszabály által nem megengedett. A további üzletrészek megvásárlásához szükséges pénzügyi forrást az MRP-szervezet költségvetésének tartalmaznia kellene, abban az esetben pedig, ha a szervezet az eredeti üzletrészét hitel felvételével szerezte, a gazdasági társaságtól kapott osztalékát teljes egészében köteles a hitel törlesztésére fordítani. A hitel visszafizetésével a szervezetnek egyébként is meg kellene szűnnie, az üzletrészét a tagjai tulajdonába adni. Egyebekben a szervezet által felvett hitelhez való társasági kezességvállalására tekintettel a szervezet további ügyleteihez a társaságnak hozzá kellene járulnia.

Vizsgáljuk meg ezen álláspont jogi megalapozottságát

A Munkavállalói Résztulajdonosi Programról szóló 1992. évi XLIV. törvény 2. § (1) bekezdése szerint "a szervezőbizottság azokkal a tulajdonosokkal, akik vagyonrészüket a munkavállalók által megalakítandó szervezet számára el kívánják adni, a megbízók nevében, velük egyeztetve - a szervezet megalakulása esetére - megállapodik az értékesítés feltételeiben...", továbbá a 21. § szerint a vagyonrészeknek nem állami vagyonkezelő szervezet által történő értékesítés esetén a 14. § (1) és (4)-(6) bekezdésében foglalt rendelkezésektől az érdekeltek eltérhetnek.

E jogszabályhelyek lehetőséget adnak arra, hogy az MRP-szervezet az állami vagyonkezelő szervezeten kívül mástól is szerezhet vagyonrészt. Az MRP-szer-vezetek alapszabályában gyakran szerepel az a megfogalmazás, hogy a szervezet az állami privatizációs szervezettől történő vagyonrész vásárlásra jött létre. Önmagában azonban ez a rendelkezés sem szűkíti le a jövőre nézve további vagyonrész megszerzésének a lehetőségét az állami privatizációs szervezetre.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére