Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!
Előfizetés2013. február 28-án lépett hatályba az új "telepengedélyes" rendelet, amely az Alkotmánybíróság által megsemmisített 358/2008. (XII. 31.) kormányrendeletet váltotta fel. Bár az új szabályozás nem sokban tér el elődjétől, röviden ismertetjük az eljárás lényegi elemeit.
• A korábbi Kormányrendelet alkotmányellenessége
Ismert előttünk, hogy - sokak számára váratlanul - az Alkotmánybíróság a 44/2012. (XII. 20.) AB határozatával az elmúlt év végén megsemmisítette - a telepengedély, illetve a telep létesítésének bejelentése alapján gyakorolható egyes termelői és egyes szolgáltató tevékenységekről, valamint a telepengedélyezés rendjéről és a bejelentés szabályairól szóló 358/2008. (XII. 31.) Korm. rendeletet. A megsemmisítés oka az volt, hogy azt közjogi érvénytelenség miatt alaptörvény-ellenesnek találta, mégpedig azért, mert annak megalkotásakor a jogalkotó a jogszabállyal kapcsolatban nem kérte ki környezetvédelmi érdekvédelmi feladatai ellátása céljából az Országos Környezetvédelmi Tanács véleményét.
A megsemmisített Kormányrendelet így nem élt meg hosszú életet. A jogbiztonság alkotmányos követelményét szem előtt tartva pro futuro - 2013. február 28-i hatállyal - semmisítette meg az Alkotmánybíróság a jogszabályt, de a viszonylag rövid határidő miatt föladta a leckét a jogalkotónak az új Kormányrendelet megalkotási kötelezettséggel. A jogalkalmazók számára nem kell hosszan ecsetelni, hogy milyen következményekkel járt volna, ha 2013. február 28-ig - különös figyelemmel épp az Alkotmánybírósági döntés okára - nem sikerült volna megalkotni és kihirdetni az új "telepengedélyes" jogszabályt.
Figyelemmel a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. tv. (Kvt.) 43. § (1) bekezdésének teljesítése érdekében rendelkezésre álló rövid határidőre, mely - a Kvt. 44. § (2) bekezdése szerint 30 nap - meglehetősen feszített ütemben kellett a jogalkotási munkát levezényelnie a jogalkotónak. A rendelkezés szerint ugyanis a jogszabálytervezettel kapcsolatos véleménynyilvánításra 30 napja van az Országos Környezetvédelmi Tanácsnak.[1]
Feltehetően ez is az egyik oka volt annak, hogy a megsemmisített Korm. rendelet helyébe lépő új rendelet - az engedélyező, nyilvántartó hatóság kijelölésén kívül - nem igazán tartalmazott lényeges változást a régihez képest. A másik oka pedig nyilvánvalóan az volt, hogy az új jogszabályt nem találta aggályosnak, pontosabban abban, az Alaptörvényben garantált környezet védelméhez való jogot biztosítottnak látta az Országos Környezetvédelmi Tanács is.
• Az új Kormányrendelet megalkotása
Az új jogszabályt, nevezetesen: A telepengedély, illetve a telep létesítésének bejelentése alapján gyakorolható egyes termelő és egyes szolgáltató tevékenységekről, valamint a telepengedélyezés rendjéről és a bejelentés szabályairól szóló 57/2013. (II. 27.) Korm. rendeletet - mint ahogy az a számából is kitűnik - a megsemmisített Korm. rendelet megsemmisítésének időpontja előtt egy nappal alkotta meg a jogalkotó. Ennek rövid tartalmát ismertetjük az alábbiakban.
• A Kormányrendelet hatálya
A Kormányrendelet hatálya annak 1. és 2. számú mellékletében felsorolt[2] gazdasági (termelő vagy szolgáltató) tevékenységek (ipari tevékenységek) folytatására terjed ki. Ezen ipari tevékenységek tartalmára a gazdasági tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszerében foglalt tartalmi meghatározások az irányadóak.
Ebből a rendelkezésből - valamint a Kormányrendelet megjelölt mellékleteiből - egyértelműen kitűnik, hogy mindazon ipari tevékenységek folytatására terjed ki a rendelet, amelyeket a jogalkotó felsorolt. A felsorolt tevékenységek termelő- és/vagy szolgáltató tevékenységek. (Az ipari jelzőből következően a kereskedelmi tevékenységek gyakorlására nem terjed ki a szabályozás.)
• Milyen tevékenységekre nem terjed ki a jogszabály hatálya?
Nem terjed ki a Kormányrendelet hatálya
- a Magyar Honvédség szervezetei által folytatott ipari tevékenységekre,
- a külön jogszabály szerint környezetvédelmi engedélyköteles tevékenységekre,
- illetve egységes környezethasználati engedélyköteles tevékenységekre,
- továbbá a működési engedélyköteles kereskedelmi tevékenységekre és a fémkereskedelmi engedélyköteles tevékenységekre.
• Hol folytatható ipari tevékenység?
A Kormány rendeletben meghatározottak alapján ipari tevékenység - a határon átnyúló szolgáltató tevékenység kivételével - csak a külön jogszabály szerinti telken, építményben vagy építményen belül önálló rendeltetési egységben (telep) folytatható.
• Engedélyhez vagy bejelentéshez kötött-e az ipari tevékenység?
Az új Kormányrendelet is megkülönböztet engedélyhez és "csak" bejelentési kötelezettséghez kötött ipari tevékenységeket.
• Bejelentéshez kötött tevékenységek
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás