Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Rédli László: Dunaújvárosi kikötőfejlesztés (Jegyző, 2011/4., 43. o.)

Dunai Belvízi Kikötők Fejlesztése

A Dunaújváros Megyei Jogú Város Önkormányzata vezető partnerségével megvalósítani kívánt DaHar (Danube Inland Harbour Development - Dunai Belvízi Kikötők Fejlesztése) elnevezésű projekt az Európai Unió INTERREG IVB South East Europe (Dél-kelet Európai) Programja keretében a Duna menti közepes nagyságú városok kikötőinek fejlesztését célozza meg.

A South East Europe Program részét képezi a Transznacionális Együttműködés (INTERREG IVB) keretprogramnak, amely pedig a 2007-2013-as periódusban meghirdetett Európai Területi Együttműködésnek (azaz az INTERREG közösségi kezdeményezésből az európai uniós kohéziós politika sarokkövévé vált 3. Célkitűzésnek) az egyik alkotóeleme.

A projektötlet abból az elgondolásból született, miszerint a Duna menti tagállamoknak közös érdeke a vízi teherszállítmányozás a meglévő közlekedési (közúti, vasúti) hálózatba történő optimális becsatornázása, illetve ennek szerves részeként a folyó mentén fekvő kis és középnagyságú városok kikötői összehangolt működésének biztosítása. A kis és középnagyságú városok kikötőnek fejlesztésére jelenleg még nem helyeznek elég hangsúlyt. Pedig stratégiai fontosságúak, mivel ezen kikötők tekintetében megvalósulhat a diverzifikáció, a kikötői szolgáltatások profiljának bővítése és a specifikáció vagyis a különlegességre, egyediségre törekvés, és a szakosodás is. Előbbre lehet lépni a logisztikai funkciókat illetően is, akár a nagyobb kikötők szállítmányokkal való kiszolgálása terén.

A projekt célkitűzése, várt eredmények

A kezdeményezés alapvető eleme annak feltérképezése, hogy a dél-kelet európai régió közepes méretű Duna menti városainak kikötői milyen módon használhatják ki optimálisan a multimodalitás (vízi, közúti, vasúti szállítás összehangolása) lehetőségeit a nemzetközi teherszállításban. A DaHar projekt átfogó célja a dunai hajózásnak a közlekedés logisztikai láncolatába történő hatékonyabb integrálása. Emellett a projekt alapvető célkitűzései a multimodális teherszállítmányozás infrastrukturális feltételeinek feltérképezése az érintett Duna menti régiókban, az Információs Technológiai adatbázis-támogatás megalapozása a kikötők multimodális és logisztikai fejlesztéséhez, az érdekcsoportok támogatásának biztosítása a kikötők multimodális és logisztikai fejlesztésének érdekében, valamint a kapcsolódó hálózatokkal és projektekkel közös platform létrehozása. Nagyon fontos, hogy a tervezés során felmérjük a kikötőket használni kívánók körét. Lényeges szempont, hogy a tervezés a várható igényekre, szükségletekre fókuszáljon!

A projekt a következő öt tematikus területet határozta meg, amelyekre vonatkozóan helyi akcióterveket és konkrét politikai ajánlásokat tervez kidolgozni, illetve megfogalmazni a partnerség:

1. Kikötői logisztikai infrastruktúra fejlesztése/kiépítése;

2. Közúti és vasúti szállítási kapcsolatok;

3. Kis- és közepes városok kikötőinek bevonása a dunai konténer és RoRo ("Roll-on-Roll-off" rövidítése, azt jelenti, hogy a rakomány kerekeken (kerekes járműveken) gurul fel a fedélzetre, illetve gurul le) szállítási szolgáltatásokba;

4. Információs Technológiai megoldások a teherszállítás menedzsment területén (RIS);

5. Hajózhatóság, környezeti szempontok.

A projekt eredményeként a partner városok és kikötőik kulcsfontosságú szerepet kapnak az "elsődleges közlekedési hálózatokban" (priority networks), melyek kialakítását az Európai Bizottság TEN-T (COM 2009) 44 Zöld Könyv tűzte ki célul. A projekt várhatóan megalapozza majd a TEN-T pénzügyi eszközeinek, valamint a Strukturális Alapokon keresztül elérhető támogatási források lehívását, illetve az ezek segítségével történő infrastrukturális beruházások megvalósítását.

A kezdeményezésben résztvevő partnerek:

Dunaújváros Megyei Jogú Város Önkormányzata (HU), vezető partner

National Company Administration of Danube River Ports J.S.Co. Giurgiu (Románia)

Galati Önkormányzata (Románia)

Maritime Danube Ports Administration SA Galati (Románia)

Ennshafen OÖ GmbH (Ausztria)

Silistra Önkormányzata (Bulgária)

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére