Megrendelés

Dr. Juhász László: A felszámoló felmentésének előfeltétele és bírói gyakorlata I. (CH, 2010/4., 9-11. o.)

A gyakorlatban bizonytalanság mutatkozik a felszámoló felmentésével kapcsolatos kérdésekben. A bizonytalanság a felmentést kiváltó októl kezdve a hivatalbóli eljárás és a kérelemre (kifogás) indult eljárás tekintetében is fennáll. A továbbiakban ezekkel a kérdésekkel foglalkozom az alábbi két fő témakörben:

1. A felszámoló felmentésével kapcsolatos gyakorlati kérdések 2009. szeptember 1-je előtt indult eljárásokban.

2. A 2009. évi LI. tv. által bevezetett módosítások, ezek értékelése.

1. A felszámoló felmentésével kapcsolatos gyakorlati problémák

A 2009. szeptember 1-je előtt indult felszámolási eljárásokban a Cstv. alábbi rendelkezései alapján kell a vitás kérdéseket megközelíteni:

27/A. § (6) Ha a kijelölést követően a bíróság megállapítja, hogy a felszámolóval - illetve a felszámolóbiztossal - szemben kizárási ok áll fenn, vagy a felszámolót a felszámolói névjegyzékből törölték, illetve a felszámoló szervezet ellen felszámolás vagy végelszámolás indult, a bíróság a felszámolót hivatalból felmenti.

(7) A (6) bekezdésben foglaltak szerint jár el a bíróság - erre irányuló kifogás hiányában is - ha az eljárás adataiból végzésében megállapítja, hogy a felszámoló súlyosan vagy ismétlődően megsérti a jogszabályokat.

(8) A bíróság (6) és (7) bekezdésben foglalt határozata ellen a felszámoló fellebbezéssel élhet, amelyet a másodfokú bíróság soron kívül bírál el. A végzés jogerőre emelkedésével egyidejűleg a bíróság új felszámolót jelöl ki.

51. § (5) Ha a felszámoló a kifogásnak helytadó jogerős bírói végzésnek nem tesz eleget, a bíróság új felszámolót jelölhet ki és kötelezheti a felszámolót az ezzel járó költségek viselésére, valamint a díját csökkentheti.

1.1. A felmentési okok

A korábbi szabályok alapján három okból lehetett a felszámolót felmenteni. A bíróság

- hivatalból felmenti a felszámolót, ha

a) megállapítja, hogy kizárási ok áll fenn, a felszámolót törölték a névjegyzékből, felszámolás vagy végelszámolás indul a felszámoló szervezet ellen,

- hivatalból - vagy kifogás alapján - felmenti a felszámolót, ha

b) az eljárás adataiból megállapítja, hogy a felszámoló súlyosan vagy ismétlődően megsérti a jogszabályokat [Cstv. 27/A. § (7) bekezdés].

c) Ha a felszámoló a kifogásnak helyt adó jogerős bírói végzésnek nem tesz eleget, a bíróság új felszámolót jelölhet ki, és kötelezheti a felszámolót az ezzel járó költségek viselésére, valamint a díját csökkentheti. [Cstv. 51. § (5) bekezdés].

Ad.a) A kizárási ok/ törlés kérdése

Az első ok a törvény értelmében hivatalból figyelembe veendő, ami nem zárja ki, hogy erre vonatkozóan valamely hitelező vagy az adós bejelentést tegyen. Nem gyakori eset, bár a felszámoló szervezet felszámolása és törlése is előfordul.

Mikor törölhető a jegyzékből a felszámoló:

A felszámolók névjegyzékéről szóló 114/2006. (V. 12.) Korm. rendelet 2009. december 11-ig hatályos szövege a következő:

5. § A pénzügyminiszter a felszámolót a Cstv. módosításáról szóló 2006. évi VI. törvény 21. § (2) bekezdésében foglaltakon túl határozattal törli a névjegyzékből, ha

a) a megyei (fővárosi) bíróság elnökének vagy a felszámolók érdek-képviseleti szervezetének jelzése, illetve

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére