Megrendelés

Dr. Felker László: Hivatalbóli törvényességi intézkedés változásbejegyzésnél (CH, 2003/8., 8-10. o.)

Az 1989. évi 23. tvr. - Ctvr. - 18/B. §-ának (1) bekezdése a törvényességi felügyeletet két részre osztotta: a bejegyzési (változásbejegyzési) eljárás során gyakorolt, és a cég működésével kapcsolatos törvényességi felügyeletre.

A Ctvr. 14. §-ának (4) bekezdése kifejezetten úgy rendelkezett, hogy ha a változásbejegyzési kérelmet a cégbíróság elutasítja, emellett - bizonyos kivételekkel - a 20. § (1) bekezdésben felsorolt törvényességi felügyeleti intézkedéseket is alkalmazhatja.

A Legfelsőbb Bíróság gyakorlata szerint ilyen esetben törvényességi felügyeleti intézkedés alkalmazására, a törvénysértő közgyűlési, taggyűlési határozatok megsemmisítésére csak a változásbejegyzési kérelmet elutasító végzésben volt lehetőség, a kérelem elutasítását kö-vetően azonban külön végzésben a határozatok már nem voltak megsemmisíthetőek (lásd Cgf. VII.32.001/ 1995/2 - Társasági és cégjoggal kapcsolatos bírósági határozatok gyűjteménye - RAABE, 1997).

Az 1997. évi CXLV. törvény - Ctv. - a törvényességi felügyeleti eljárást a bejegyzési (változásbejegyzési) eljárástól teljesen elkülönítetten szabályozza, nem tartalmaz olyan rendelkezést, hogy a cégbíróság a bejegyzési, illetve a változásbejegyzési eljárásban is törvényességi felügyeletet gyakorolna, illetve kifejezetten nem hatalmazza fel a cégbíróságot a Ctv. 54. §-ának (1) bekezdésében felsorolt törvényességi felügyeleti intézkedéseknek a változásbejegyzési kérelemmel összefüggésben történő alkalmazására. A hatályos szabályozással összefüggésben az alábbi két kérdés merül fel:

A bejegyzési (változásbejegyzési) eljárásban megilleti-e törvényességi felügyelet a cégbíróságot, vagy a törvényességi felügyeleti jogkör kizárólag a Ctv. 49-58. §-aiban, illetve az egyes cégformákra vonatkozó külön anyagi jogszabályokban szabályozott törvényességi felügyeleti eljárás keretében gyakorolható? Megvizsgálandó az is: a változásbejegyzési kérelem elutasítása mellett a cégbíróság indokolt esetben - hivatalból - alkalmazhatja-e a Ctv. 54. §-ának (1) bekezdésében meghatározott törvényességi felügyeleti intézkedéseket?

Az első kérdésre a válasz egyértelműen és határozottan: igen. A Ctv. 1. §-ának (1) bekezdése értelmében a cég a cégnyilvántartásba való bejegyzéssel jön létre, a bejegyzéssel nyeri el cégneve alatti önálló jogalanyiságát.

A cégnyilvántartás közhitelességének biztosítása érdekében a cég a bejegyzett adataiban bekövetkezett változások bejegyzése iránt a törvényben meghatározott határidőn belül köteles kérelmet előterjeszteni a cégbíróságnál [Ctv. 29. § (1) bekezdés]. A bejegyezni kért adatváltozás is a bejegyzéssel - a törvényben rögzített kivételektől eltekintve -, a bejegyzés napjával válik hatályossá (lásd a Ctv. 28. és 30. §-ait).

A bejegyzési (változásbejegyzési) eljárásban a bíróság a kérelmeket csak ebből a szempontból vizsgálhatja, hogy megfelelnek-e a jogszabályi rendelkezéseknek. E jogszerűségi felülvizsgálat terjedelmét a jogi személyiség nélküli, illetve a jogi személyiségű cégek vonatkozásában a Ctv. 40. §-a, illetve 44. §-ának (1) bekezdése eltérően állapítja meg. Az azonban nem vitás, hogy valamennyi cégforma bejegyzési (változásbejegyzési) kérelmének elbírálása során a bíróság a kérelmeket jogszerűségi szempontból vizsgálja, azaz a kérelmekkel kapcsolatosan hivatalból törvényességi felügyeletet gyakorol.

A bejegyzési (változásbejegyzési) kérelmeket a cégbíróság csak akkor utasíthatja el, ha - hiánypótlási felhívás ellenére - nem felelnek meg a Ctv. 40. §-a, illetve a 44. § (1) bekezdése rendelkezéseinek [lásd Ctv. 41 §, 44. § (2)-(3) bekezdés].

A Ctv. 51. §-a (4) bekezdésének utolsó mondata szerint: (a cég illetve a változás bejegyzését követően a bejegyzés alapjául szolgáló kérelemmel összefüggésben) "... hivatalbóli eljárás során a cégbíróság csak azokat a jogszabálysértéseket vizsgálhatja, amelyeket a cégbejegyzési eljárásban a 40. §-ban, illetve a 44. § (1) bekezdésében foglaltaknak megfelelően hivatalból kell észlelnie."

A Ctv. 46. §-ának (2) bekezdése értelmében pedig a bejegyző (változásbejegyző) végzés hatályon kívül helyezése iránti perben a keresetlevélben, illetve az eljárás során csak olyan adat jogszabálysértő voltára lehet hivatkozni, amely adatot a cégbejegyzési eljárásban a cégbíróságnak a 40. §-ban, illetve a 44. § (1) bekezdésében foglaltaknak megfelelően vizsgálnia kell.

A most idézett rendelkezések is azt támasztják alá, hogy a cégbíróság a változásbejegyzési eljárásban is hivatalból törvényességi felügyeletet gyakorol.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére