Megrendelés
Jogtudományi Közlöny

Fizessen elő a Jogtudományi Közlönyre!

Előfizetés

Vörös Imre: A gazdaság jogi szabályozása, mint a gazdasági javak forrása* (JK, 2009/11., 496. o.)

1. Nem csekély kihívást kreáltak maguknak az "Economic Law as an Economic Good" tanulmánykötet szerkesztői: a gazdasági jog-kifejezés használata a kötet címében imponáló, ám mindjárt - a kötet szerkesztőként is jegyző - Meesen bevezető tanulmányának első mondataiból látható, hogy inkább a globalizált világgazdaság jogi szabályozásának összefoglaló áttekintése a kötet célja - itt és most, a 21. század elején, egy globális (és mellesleg éppen válságban vergődő) világgazdaság kontextusában. A kötet alaphangját a gazdaság jogi szabályozásának kettős funkciója adja meg. A normaösszesség nem egyszerűen szabály, hanem eszköz is, amennyiben a kormányok által teremtett jogi szabályozási környezet versenyhelyzetet teremt: a globális világgazdaság helyi-regionális piacaira való ki- és belépés lehetőségével egyre könnyebben élő vállalatok választhatnak a szabályozási környezetek között is, és nyilván a kedvezőbben fogják választani. A WTO szabályai jól kifejezik azt, hogy világunkban nem egyszerűen a vállalatok versenyeznek ma már, hanem a jogrendszerek is - a beruházókért. A gazdaság jogi szabályozása - és ez adja a kötet alaphangját - ma már nem csak szabály, hanem eszköz is.

2. A rangos szerzőket felvonultató kötet három részre, ezeken belül a második rész öt, a harmadik rész pedig három fejezetre oszlik. Az első rész elméleti alapvetést tartalmaz pl. a gazdaság jogi szabályozásának harmonizálásáról és a nemzeti szabályrendszerek versengéséről (P. Behrens), vagy a gazdasági alkotmány kissé elmosódó kontúrokkal bíró problémájáról (V. Vanberg). A második rész egyes jogterületek áttekintését végzi el a "közjogi gazdasági jog"-tól (S. Lorenzmeier-R.. Schmidt) a kereskedelmi szerződésekből fakadó jogérvényesítési problémákon keresztül (N. Horn) a szellemi alkotások jogáig (pl. annak territoriális dimenziójáig - V. Jänich), és a versenyjogig (különösen annak WTO-dimenziójáig-F. Weiss).

A harmadik rész kifejezetten a globális világgazdasági jog kérdésköréhez vezet át: a WTO jogvita-megoldási rendszerének elemzésétől a "nemzetközi gazdasági jog"-nak nevezett joganyag "alkotmányjogiasodását mutatja be (F. Ortino, T. Cottier). Ezt követi a jogrendszerek versengésének bemutatása az EU-ban, mint a globális világgazdaság egy meghatározó régiójában (W.Mussler), majd ezt követi a 21. századra ugyancsak magas fordulatszámra "felpörgött" nemzetközi magánjog harmonizációjának elemzése (R. Brand).

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére