Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!
ElőfizetésA megyei önkormányzatok 2012-től ismét fő felelősei a területi (megyei) fejlesztéspolitika irányításának, koordinációjának és megvalósításának. Nógrád megyében a 2014. évi önkormányzati választások alkalmával Skuczi Nándor lett a megyei közgyűlés elnöke. Alábbi írásunkban tőle kértünk tájékoztatást a fejlesztési program megvalósításának állásáról és a további feladatokról. Választ kaptunk minden más - még a megyei önkormányzat jövőbeni szerepvállalását firtató - kérdésünkre is.
• Kezdjük in medias res, kérem, értékelje Nógrád megye 2014-2020 időszakára szóló fejlesztési program végrehajtásának menetét és ez idő szerinti állását.
E lap olvasói közül sokan tudják, hogy a jelen tervezési ciklus végső fejlesztési célja a fenntartható, magas hozzáadott értékű termelésre és a foglalkoztatás bővítésére épülő gazdasági növekedés. Az talán kevésbé ismert, hogy e célok teljesítéséhez a megvalósuló fejlesztéseknek is el kell érniük egy kritikus tömeget. Én most - 2018. szeptember közepén - úgy ítélem meg, hogy Nógrád megyében a fejlesztések feltételeinek "szükséges, de nem elégséges" részét rövidesen megteremtjük. A megyénk számára eredetileg meghatározott 41,13 milliárd forint - ami egy lakosra vetítve a legmagasabb támogatási összeg az országban - forráskeretet már szinte teljes egészében lekötöttük.
Íme, néhány (a közgyűlés hivatalától kapott) adat az elnök szavait alátámasztandó, a Nógrád megyei TOP "előrehaladásáról", 2018. augusztus 15-ei állapot szerint:
• Ehhez csak gratulálhatunk. Akkor Önök hátradőlhetnek, mi Nógrád megyében élők pedig megnyugodhatunk.
Ez azért nem ilyen egyszerű. Sőt, szerintem a céljainkhoz vezető út nehezebb része elé csak most értünk, hiszen a fejlesztési projekteket meg is kell valósítanunk. Ennek érdekében - a Magyar Államkincstárral együttműködve - elvégezzük a támogatásban részesült projektállomány átvilágítását. Személyes egyeztetések során meghatározzuk azon projektek körét, amelyek biztosítják a TOP (Terület- és Településfejlesztési Operatív Program) 2018. évi eredményességmérési indikátorainak elérését. A helyi egyeztetések fő célkitűzése a megvalósítást esetleg akadályozó tényezők kiszűrése, a projektek csúszásának elkerülése. Mindezekkel egy időben segítjük a nógrádi pályázóinkat, hogy az eredeti keretet meghaladó további TOP forrásokhoz is hozzájuthassanak.
Megnevezés | Száma (db) | Értékösszege (Ft) |
Megkötött támogatási szerződés (TSz) | 238 | 35 870 493 318 |
TSz kötés folyamatban | 59 | 5 075 737 695 |
Kiutalt előleg | - | 28 545 715 363 |
• Kérem, emeljen ki az elmúlt időszakban megvalósult jelentősebb projektekből néhányat, amelyek meghatározóak az itt élők számára, vagy fontosak megyénk határain túl is!
Igen fontosnak tartom a gazdaságfejlesztést támogató programok és ezek realizálását szolgáló projektek megvalósítását. Kiemelhetem a PARAT Ungarn Kft. beruházást Szügyben, ahol egy 13 500 nm területű, betonszerkezetes modern gyártó- és szerelőcsarnok épül. Az üzemben műanyag járműegységeket és kabrió autótetőket gyártanak. A dolgozók számát mintegy félszáz fővel növelheti a cég, a kapott támogatás 800 millió, a beruházás összköltsége 1,7 milliárd forint. Fontos szűkebb pátriánkban a turizmus fejlesztése is, két nagy projekt már megvalósult, miközben még mind-
- 41/42 -
két helyszínen további fejlesztések várhatóak. Az egyik legnagyobb volumenű beruházás a "Mátraverebély-Szentkúti Nemzeti Kegyhely turisztikai célú fejlesztése" volt. A projekt keretében a kegyhely felújításán és új funkciókkal való kibővítésén keresztül egy minden igényt kielégítő zarándokközpont létesült, ezzel pedig erősödött a térség meglévő turisztikai potenciálja és színesedett a megye vallási és egyben idegenforgalomi kínálata. A közel 2,8 milliárd forint támogatásból többek között megvalósult a templom és rendház rekonstrukciója is. Ugyancsak kiemelném a világörökség részét képező hollókői Ófalu fejlesztését is. A több mint 2 milliárd forint uniós támogatással megvalósult beruházás keretében egyebek mellett recepciót és központi shopot alakítottak ki, a látogatóház funkcióit szélesítették és fejlesztették a kiállítóterét is. A faluházat különböző élményekkel és attrakciókkal bővítették, de "élettel" töltötték meg a kézműves házakat is. Mindezek következtében jelentős mértékben bővült a programkínálat. A várat új bemutatótermekkel bővítették, a közelében kalandparkot alakítanak ki. Nagyszínpad létesült az Ófalu elején, sor került az Ófalu útjainak és tereinek felújítására, a közművek cseréjére, új fogadóépület került megépítésre a vár alatti parkolónál.
• Nógrád megye számára ugyancsak fontos a határon átnyúló gazdasági együttműködés. Ön mit emelne ki a jó szomszédság reális lehetőségei közül?
Az Interreg V-A Szlovákia-Magyarország Együttműködési Program reális lehetőségként tartalmazza a legfontosabb célokat és a megvalósításukhoz szükséges eszközöket. Ezek egyike az Ipoly mentén a munkaerő-mobilitás növelésével elősegíteni a foglalkoztatási helyzet javítását. Tíz partner együttműködésével 7 projekt biztosítja ennek elérését. Kiemelésre érdemes az Ipolyhídvég és Drégelypalánk közötti híd újjáépítése. Ugyanezt a célt szolgálja majd az Ipolyvarbó és Őrhalom között épülő Ipoly-híd és a hídhoz vezető út. A gazdaság fejlődését és a foglalkoztatottság növelését munkahelyeket létrehozó helyi termékek és szolgáltatások fejlesztése, építőipari gyakorlati képzés, üzleti és jogi tanácsadás is segíti majd. Egy további akcióterv célja, hogy Hatvan és Losonc között kezdődjön el egy észak-déli fejlesztési tengely kiépítése, elsősorban a Hatvani Ipari Parkban működő Bosch és más hasonló nagyvállalatok beszállítói hátterének megerősítését támogatva. A projektek jóvoltából a határon átnyúló nógrádi térség reményeink szerint kikerül a fejlesztési árnyékból, miközben a határ elválasztó hatását csökkentő, gazdasági integrációs folyamatok indulnak el. Kis túlzással azt is mondhatom, hogy a hidak által - a valóságban és szimbolikusan is - határtalan lehetőségek nyílnak előttünk.
• Régi rákfenéje megyénknek a magas munkanélküliség. Mi szerepel a reményekre jogosító négymilliárd forinttal támogatott foglalkoztatási paktumokban?
A foglalkoztatási paktumok értéke az együttműködésben rejlik, amelyben részt vesznek azok a munkaerőpiaci szereplők, akik a képzésbe, a foglalkoztatásba, a hátrányos helyzetű személyek támogatásába állítják tudásukat, kapcsolataikat. A paktumok forrásainak legalább 70 százalékát a hátrányos helyzetű álláskeresőkre kell költenünk. Utóbbiaknak támogatjuk a felkészülését az álláskeresésre, finanszírozzuk a képzésüket, és ha munkába állnak, bértámogatást biztosítunk a munkaadójuk számára.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás