Fizessen elő a Munkajogra!
Előfizetés"Az Egyesület[1] megalapításának 20 éves jubileuma jó alkalom arra, hogy a munkajoggal foglalkozó jogászok sokszínű tábora, bírák, ügyvédek, egyetemi oktatók számba vegyék az elért eredményeket és az új kihívásokat."[2] Ennek a gondolatnak a jegyében látott napvilágot tanulmánykötet a Kúria, a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar és a Munkaügyi Bírák Országos Egyesületének összefogásával. Az 517 oldalas kötet 37 tanulmányt tartalmaz, szerzőik bírák, ügyvédek, egyetemi oktatók.
A könyvben elsőként Darák Péternek, a Kúria elnökének előszava, majd pedig Tallián Blanka ünnepi köszöntője olvasható.[3] Az utánuk következő tanulmányok tárgyuk szerint széles spektrumon mozognak, számosságukra tekintettel célszerűnek mutatkozik strukturáltan, csoportokba szedve[4] áttekinteni őket.
A munkaügyi bíráskodásban kiemelkedően fontos jogintézményt, a munkajogi kártérítési felelősség kérdését több szerző is érinti: Tománé Szabó Rita történeti aspektusból[5], Orosz Andrea[6], Sipka Péter és Zaccaria Márton Leó[7] pedig a sérelemdíjjal kapcsolatosan.
A munkáltató személyében bekövetkező változást[8] és a versenytilalmi megállapodást[9] két-két tanulmány is elemzi. Több szerző foglalkozik az úgynevezett atipikus munkajogviszonyok közé sorolható jogviszonyok problémáival, így az alkalmi munkával[10], a távmunkával[11], a részmunkaidős foglalkoztatással[12] és a vezető állású munkavállalókkal.[13]
A munkajogot ért hatásokkal, a munkajog átalakulásával
- 76/77 -
foglalkozik Ferencz Jácint[14], Halmos Szilvia[15], Rab Henriett[16] és Petrovics Zoltán[17] és Szekeres Bernadett[18] tanulmánya.
A munkaügyi bíráskodásban felmerülő egyes problémák tudományos igényű elemzését végzi el Varga Rita[19], Tass Edina[20], Kulisity Mária[21], Krajecz Laura[22], Homa-Hajdú Eszter Júlia[23], Mészárosné Szabó Zsuzsa[24], Gecse Istvánné, Ujabb Orsolya[25] Hajdu Edit[26], Deutschné Kupusz Ildikó[27] és Majercsik Erika.[28]
Az egyenlő bánásmód követelménye a témája Szomszéd Éva[29] és Csorba Anna[30] tanulmányának. Európai uniós, nemzetközi vonatkozásokat ismertet Bagjos Csaba[31], Varga Zoltán[32], Németh Zoltán[33] és Rózsavölgyi Bálint.[34] Szervezeti kérdéseket érint Kun Attila (a Munkaügyi és Tanácsadó és Vitarendező Szolgálat vonatkozásában)[35], Király Cseperke és Rácz Zoltán (a munkaügyi és közigazgatási bíróságok vonatkozásában).[36] "Törvények - vitatható mondatokkal. 13 kritikus szövegrészlet a Munka törvénykönyvéből, a közszolgálati tisztviselői törvényből és egy ítéletből" a címe Horváth István munkájának[37], Kártyás Gábor a szakszervezeti tisztségviselők munkajogi védelme legújabb fejleményeinek kérdéskörét[38], míg Nádas György a hibás teljesítés munkajogi következményeit[39] dolgozta fel a kötetben. ■
JEGYZETEK
[1] Munkaügyi Bírák Országos Egyesülete.
[2] Darák Péter: Előszó. In: Bankó Zoltán - Berke Gyula - Tálné Molnár Erika: Quid juris? Ünnepi kötet a Munkaügyi Bírák Országos Egyesülete megalakulásának 20. évfordulójára. Budapest-Pécs, Kúria, Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar, Munkaügyi Bírák Országos Egyesülete, 2018. 9. o.
[3] Tallián Blanka: Ünnepi köszöntő. In: Bankó-Berke-Tálné Molnár: i. m. 11-13. o.
[4] Természetesen egyes tanulmányok több helyre is besorolhatóak lehetnének, az ismertetés okán a címükben szereplő hangsúlyok alapján szerepelnek az egyes csoportokban.
[5] Tománé Szabó Rita: Hogy volt, hogy nem volt? A munkaviszonnyal összefüggő kártérítési igények érvényesítésének szabályai egykor és ma. In: Bankó-Berke-Tálné Molnár: i. m. 11-13. o.
[6] Orosz Andrea: A sérelemdíj értelmezésének és mértékének kérdései a bírói gyakorlatban. In: Bankó-Berke-Tálné Molnár: i. m. 317-334. o.
[7] Sipka Péter - Zaccaria Márton Leó: A sérelemdíj megjelenése és alkalmazása a Kúria munkaügyi joggyakorlatában. In: Bankó-Berke-Tálné Molnár: i. m. 413-438. o.
[8] Berke Gyula: Egy munkajogi jogharmonizációs történet. In: Bankó-Berke-Tálné Molnár: i. m. 45-57. o., Bors Szilvia: Gondolatok a munkáltató személyében bekövetkezett változáson alapuló munkavállalói felmondási jog kérdéseiről. In: Bankó-Berke-Tálné Molnár: i. m. 59-68. o.
[9] Lőrincz György: A versenytilalmi megállapodás érvénytelenségének jogkövetkezményei. In: Bankó-Berke-Tálné Molnár: i. m. 271-278. o., Prugberger Tamás - Zaccaria Márton Leó: A versenytilalmi megállapodás tartalmi és érvényességi kérdései a Kúria újabb joggyakorlatában. In: Bankó-Berke-Tálné Molnár: i. m. 367-383. o.
[10] Gyulavári Tamás: Az alkalmi munka a magyar jogban. In: Bankó-Berke-Tálné Molnár: i. m. 123-136. o
[11] Bankó Zoltán: A távmunkavégzésre létrejött munkajogviszonyra vonatkozó jogalkotás és jogalkalmazás egyes kérdései. In: Bankó-Berke-Tálné Molnár: i. m. 37-44. o.
[12] Pál Lajos: A munka értéke, avagy a szőlőmunkás egy dénárja. In: Bankó-Berke-Tálné Molnár: i. m. 335-356. o.
[13] Tálné Molnár Erika: A vezető tisztségviselőnek minősülő vezető állású munkavállaló kártérítési felelősségének problematikája. In: Bankó-Berke-Tálné Molnár: i. m. 467-477. o.
[14] Ferencz Jácint: A digitalizáció hatása a munkajogra, különös tekintettel a munkaidő számítására és nyilvántartására. In: Bankó-Berke-Tálné Molnár: i. m. 97-104. o.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás