Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!
ElőfizetésIdén április 23-án lejárt az "úrvezetői" jogosítványom egészségi alkalmassági ideje, ezért előrelátó és jogkövető állampolgárként már a lejárat előtt két héttel felkerestem háziorvosomat az egészségügyi alkalmasságom újbóli megállapítása érdekében. Az orvosi vizsgálatot követően - körülbelül egy héttel a jogosítványom egészségi alkalmassági idejének lejártát megelőzően - felkerestem az illetékes kormányablakot az új vezetői engedélyem kiállítása céljából.
Az ügyintézés során meglepetésként ért az orvos által megállapított egészségi alkalmassági időt durván szűkítő jogszabály-módosítás, de akkor még megnyugodtam, hogy a jövőben mindig a születési dátumomhoz igazodik majd a jogosítvány "megújítás" és helyreáll az eddig megszokott rend, több csorbítás nem éri a háziorvos által engedélyezett alkalmassági időt.
Otthon még egyszer végiggondolva az új szabályozást, majd az újítást eredményező jogszabályt is elolvasva, hamar rá kellett döbbennem, hogy a jogosítvány-ügyintézés a jövőben sem lesz ügyfélbarát, mert kódolva van benne a jogkövetőket sújtó és a mulasztókat preferáló ügyintézés.
E rövid bevezetés után vizsgáljuk meg együtt a vonatkozó jogszabályokat!
Nézzük mindjárt a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról szóló 326/2011. (XII. 28.) Kormányrendelet (továbbiakban: Kr.) 29. § (1) bekezdésének előírásait, hiszen csak ennek ismeretében lehet majd a (3) bekezdés változását megérteni.
A Kr. 29. § (1) bekezdésének ma hatályos szövege szerint a vezetői engedély a következő határidőig jogosít vezetésre:
a) a vezetői engedély kategória érvényessége az előírt orvosi vizsgálaton megállapított egészségi alkalmassági időpontig, de a "C1", a "C1E", a "C", a "CE", a "D1", a "D1E", a "D" és a "DE" vezetői engedély kategóriák esetében a vezetői engedély kiállításától számított legfeljebb öt évig, egyéb nemzetközi vezetői engedély kategóriák esetében legfeljebb tíz évig,
b) nemzeti kategóriában - a "TR" és "V" kategória kivételével - a vezetői engedély érvényességi időpontjáig, de legfeljebb a vezetői engedély kiállítását követő tíz évig.
Az idézett szakaszból kikövetkeztethető, hogy a fel nem sorolt vezetői engedély kategóriákban - így a legtöbbünket érintő személygépkocsi vezetésére jogosító "B" és a motorkerékpár vezetésére jogosító "A" kategóriában is - a magyar hatóság által kiállított jogosítvány az orvos által megállapított egészségi alkalmasság időpontjáig, de legfeljebb a vezetői engedély kiállítását követő tíz évig jogosít gépjármű vezetésére.
Az idézett jogszabályrész a Kr. hatálybalépése óta többször esett át pontosítást célzó módosításon, de a lényege nem változott.
Most pedig lássuk, hogyan is változott a Kr. 29. § (3) bekezdése.
Nem tudni miért, de a jogalkotónak régi vágya volt, hogy a vezetői engedélyek egészségi alkalmasságának idejét, vagy másképpen fogalmazva a vezetői engedélyek vezetésre vonatkozó érvényességi idejét az ügyfelek születési dátumához igazítsa. Ezt abból lehet látni, hogy a Kr. 29. § (3) bekezdése már a 2012. január 1-jei hatálybalépéskor is a következőket írta elő:
"A vezetői engedély kiállítása során annak érvényességét az (1) bekezdés b) pontjában meghatározott időtartamon belül - az ügyfél kérelmére - úgy kell meghatározni, hogy a lejáratának hónapja és napja megegyezzen az ügyfél születési idejének hónapjával és napjával."
Nem véletlenül emeltem ki "az ügyfél kérelmére" szövegrészt. Ez ugyanis azt jelenti a jogalkalmazó számára, hogy csak akkor kell az ügyfél jogosítványának érvényességi idejét az előírt orvosi vizsgálaton megállapított egészségi alkalmasság vége helyett az ügyfél születési idejéhez igazítania, ha azt az érintett kifejezetten kéri. Kérelem hiányában a Kr. 29. § (1) bekezdése figyelembevételével történik a jogosítvány érvényességi idejének megállapítása, ami megegyezik az egészségi alkalmasság időszakának végével.
Amikor a jogalkalmazó ügyintézője tájékoztatta az ügyfeleket, hogy kérhetik a jogosítványuk érvényességi idejének születési idejükhöz igazítását, de ez azzal a kellemetlenséggel járhat, hogy az orvos által előírt maximális alkalmassági időn belül eső születésnapjukkor már véget is ér a vezetői engedély érvényessége, rövid gondolkodás után általában senki nem választotta a külön kérelmet.
A Kr. 29. § (3) bekezdésének engem és sok polgártársamat bántó módosítását, 2017. január 1-jei hatálybalépéssel, a 441/2016. (XII. 16.) Kormányrendelet 44. § (1) bekezdése írta elő az alábbiak szerint:
"A vezetői engedély kiállítása során annak érvényességét az (1) bekezdés a) pontjában meghatározott időtartamon belül - a (3a) bekezdésben foglaltak kivételével - úgy kell meghatározni, hogy a lejáratának hónapja és napja megegyezzen az ügyfél születési idejének hónapjával és napjával."
A módosítás majdnem észrevétlen - mert csak "az ügyfél kérelmére" kitétel maradt ki az előző szövegből -, de annál hatásosabb, mivel már kérés nélkül is kötelezővé teszi az ügyfeleknek általában nem kedvező jogalkotói akaratot, vagyis a jogosítvány érvényességi idejét az ügyfél születési idejéhez igazítja.
Ezen szabály alól a (3a) bekezdés szerint azok a sofőrök képeznek kivételt, akiknek koruk, vagy betegségük miatt az orvos legfeljebb két évig adja meg az egészségi alkalmasságot.
Az egyes közlekedési tárgyú kormányrendeletek módosításáról rendelkező 516/2017. (XII. 29.) Korm. rendelet 2017. december 30-ai hatálybalépéssel tovább módosította a Kr. előbb idézett 29. § (3) bekezdését akként, hogy azt az alábbi szükségtelen mondattal egészítette ki:
"Ha az ügyfél február 29-én született és az érvényességi idő lejártának évében ez a nap hiányzik, akkor a vezetői engedély érvényességi ideje február 28-án jár le."
Csak zárójelben jegyzem meg, hogy az idézett kiegészítés teljesen felesleges volt, hiszen a jogalkalmazók számára a Ket. 65. § (2) bekezdése, később pedig az Ákr. 52. § (2) bekezdése egyező megfo-
- 15/16 -
galmazással rendezte és rendezi az években megállapítható határidő számítását a következők szerint:
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás