Megrendelés
Családi Jog

Fizessen elő a Családi Jogra!

Előfizetés

Dr. Szeibert Orsolya: Középpontban a gyermekek: a kiskorú szülők helyzete és a gyermek identitáshoz fűződő joga (CSJ, 2005/3., 20-26. o.)

A múlt alkalommal egy német családjogi folyóirat nemzeti referátumai közül ismertettünk néhányat, jelen számunkban az International Journal of Law, Policy and the Family 2004. augusztusi és decemberi számából ismertetünk két-két cikket. (Ez a folyóirat - melyet az Oxford University Press ad ki évente három alkalommal - a családjog számára jelentős kérdéseket szociológiai szempontból is körbejárja.) Valamennyi ismertetett tanulmány a gyermekek helyzetével foglalkozik: egyrészt azon gyermekekével, akik nagykorúságuk elérése előtt maguk is szülővé váltak; másrészt pedig azzal a kérdéssel, hogy miként teremthető megfelelő környezet a gyermek identitásának kialakításához, különös tekintettel arra, ha a gyermek több kulturális, vallási, nyelvi hatásnak kitéve nevelkedik.

I. Kiskorú szülők: autonómia és függőség

Az International Journal of Law, Policy and the Family 2004. évi decemberi teljes száma egy konferencia anyagának jelentős részét tartalmazza. 2003 novemberében Németországban, a Hildesheim-i Egyetemen került megrendezésre az a nemzetközi konferencia, amely az "Autonómia és függőség. A tizenévesek és fiatal nők reprodukcióhoz való joga, terhessége s anyasága - jogi és társadalmi szempontból" címet viselte. Ahogy a rendezvény szervezői kiemelik, céljuk az volt, hogy a különböző nemzethez tartozó és eltérő végzettségű résztvevők a fenti témához kapcsolódó kérdéseket megvitassák. Mind a konferencián elhangzottak, mind a közzétett előadások, tanulmányok azt tükrözik, hogy egy-egy lényeges kérdést több szemszögből is lehet érzékelni, s amely álláspont az egyik előadó számára magától értetődő, az a másik résztvevő számára erősen megkérdőjelezhető, s természetesen fordítva.

1. A kiskorú szülőkkel kapcsolatos jogi és társadalmi problémák áttekintése

Kirsten Schiewe cikke: "Between Autonomy and Dependency: Minor’s Rights to Decide on Matters of Sexuality, Reproduction, Marriage, and Parenthood. Problems and the State of Debate - An Introduction" ("Az autonómia és a függőség között: a kiskorúakat megillető döntés joga a szexualitás, a reprodukció, a házasság és a szülővé válás kérdésében. Problémák és a vita állása - bevezetés") a legfontosabbnak tekinthető alapkérdéseket veszi sorra.

A kiskorúak helyzetét mind jogi szempontból, mind ténylegesen az önrendelkezés lehetősége és a jogi rendelkezésektől való függőség kettőssége jellemzi. Autonómiájukat korlátozzák a szülői jogok, s érintik a szociális jogi, oktatási jogi, továbbá büntetőjogi jogszabályok. A jogi korlátozások különböző célokat szolgálnak, így a kiskorúról történő megfelelő gondoskodást; szocializációját és oktatását; a családi érdekek követését és - ahogy a cikk szerzője kiemeli - a megfelelő minta követésének megvalósítását. Az 1960-as, 1970-es években kezdődött a szülői jogok és a gyermek családjogi vonatkozású jogai közötti egyensúly elmozdulása: a gyermekek és a fiatal felnőttek jogai nagyobb hangsúlyt kaptak, míg a "családi érdek" védelmének súlya fokozatosan csökkent. A szülői felügyeleti jogok gyakorlása során az utóbbi évtizedekben a szülőknek egyre nagyobb mértékben kell figyelemmel lenniük a gyermek életkorával növekvő érettségére. Az a tény azonban, hogy a kiskorúak önrendelkezéshez fűződő joga megnőtt, s a szülő-gyermek kapcsolat több együttműködést kíván, továbbra sem válaszolja meg a kérdést: hol kell meghúzni a határt a kiskorú önálló döntési joga és a szülővel közösen meghozott döntés szükségessége között? Mindemellett utal a szerző egy másik, ehhez kapcsolódó jelenségre is: az 1970-es évektől kezdődően jelentősen megváltoztak, enyhébbekké váltak a szexualitással kapcsolatos jogi és társadalmi normák.

A fentiek tükrében a kiskorúaknak a szexuális magatartással és reprodukciós tevékenységgel kapcsolatos döntések meghozatalához fűződő joga szükségessé teszi az alábbiak mélyreható vizsgálatát: hogyan alakulnak a reprodukcióhoz fűződő jogaik; miképpen juthatnak hozzá megfelelő szexuális felvilágosításhoz, tájékoztatáshoz és tanácsadáshoz; milyen módon kaphatnak kielégítő egészségügyi ellátást - ideértve a fogamzásgátlást is -; továbbá köthetnek-e kiskorúságuk miatt házasságot, illetve rendelkezhetnek-e szülői felügyeleti joggal. Az elemzés során minden alkalommal arra is választ kell keresni, hogy mindezekkel kapcsolatosan szükséges-e a szülők bevonása, tájékoztatása, illetve esetlegesen beleegyezése; miként illeti meg a kiskorúakat a magánélet védelméhez fűződő jog; hogyan alakulnak szülői jogaik és kötelezettségeik, ha gyermekük születik; továbbá milyen jellegű állami támogatásban részesülhetnek a fiatal szülők.

A szerző felhívja a figyelmet az ezzel kapcsolatos demográfiai-társadalmi-jogi változásokra is: egészen az 1950-es évekig nem volt ritka a nők igen korai gyermekvállalása, ám ez házasság keretei között történt, s nem az anya életkorából adódhatott a megkülönböztetés, hanem abból a tényből, hogy a gyermek házasságon kívül született-e. Miután a jogszabályok felszámolták az egyedülálló anyák és a házasságon kívül született gyermekek megbélyegzését, napjainkban a kiskorúak gyermekvállalása főként azért jelent problémát, mert a gyermekek legtöbbször nem tudatos családtervezés eredményeként jönnek a világra, a kiskorú egyedülálló szülővé válik, s rendszerint szociálisan is hátrányos helyzetű. Ez utóbbi vonatkozásában, azaz, hogy mennyiben jár együtt az elszegényedés és a korai gyermekvállalás, több kutatást is végeztek, bár mindig felmerül kérdésként: a korai anyaság vezet a későbbi alacsony jövedelemhez és társadalmi hátrányokhoz vagy éppen fordítva, az anyagilag szegényebb családi háttér vezet a gyermekkorban vállalt gyermekhez?

Ami a szexuális felvilágosítást, oktatást illeti, ez a kérdéskör már az 1970-es években sok vitát váltott ki, született az Európai Emberi Jogi Bíróságnak is ilyen vonatkozású ítélete. A Német Szövetségi Alkotmánybíróság is ebben az időben hozott döntést, amelyben a szülői felügyeleti jogok ilyen irányú kiterjedése és a kötelező állami iskolai oktatás között kellett egyensúlyt teremteni. Az Alkotmánybíróság álláspontja szerint egyenlő súllyal kell figyelembe venni azt az állami érdeket, hogy az oktatási rendszer kiépítése során a szexuális felvilágosítás témáját a tananyagba beépítsék, a szülők ilyen tárgyú felvilágosításhoz, neveléshez fűződő jogát, továbbá magának a gyermeknek az önrendelkezési jogát, hiszen a gyermek nem tárgya, hanem alanya az oktatásnak és jogában áll szexuális magatartásáról döntést hozni.

A tanulmány felsorakoztatja azokat a kérdéscsoportokat, amelyek jelentőséghez jutnak az alapkérdés kapcsán. Ide tartozik az abortusz problémája, mellyel kapcsolatban a szerző megjegyzi, hogy többről van szó, mint arról, hogy a gyermek egészségügyi kérdésben történő személyes döntéshez való joga ütközik a szülőnek a szülői felügyeleti jog körébe tartozó döntési jogával. Egyéb, a gyermek egészségi állapotát érintő kérdésekhez képest a gyermekvállalás összetettebb probléma: nem csupán a terhességet és a szülést jelenti, hanem egy másik személy felé fennálló tartós és súlyos kötelezettségek egész sorát, amely messze nemcsak az anya egészségére van hatással. Természetesen a különböző nemzeti jogrendszerek abban is eltérő álláspontot foglalnak el, hogy az abortuszról való döntés kérdésében mennyiben érvényesül a kiskorú önrendelkezési joga: maga hozhat döntést vagy szükséges hozzá a szülői hozzájárulás is? Míg Hollandiában, illetve Svédországban nincs alsó korhatárhoz kötve az abortusz igénybevételének joga, s ehhez szülői beleegyezésre sincs szükség, addig például Finnországban korhatárt határoz meg a jogalkotó, 17 éves kor felett nincs szükség a szülő hozzájárulására. Németországban nagy hangsúlyt helyeznek mind a magzat védelmére - ennek következménye a terhesség mesterséges megszakítása előtti kötelező tanácsadáson való részvétel -, mind pedig a terhes nő tudatos és személyes döntéshozatali jogára, ez utóbbinak a következménye az is, hogy sem korhatárt, sem a szülői hozzájárulás szükségességét nem rögzíti kifejezetten a jogszabály.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére