Megrendelés

A bíróságok gyakorlatából (CH, 2015/3., 10-12. o.)

Adószám törlése miatt hozott, céget megszűntnek nyilvánító határozat kézbesítése

Az elsőfokú bíróság a 2014. május 5-én kelt Cgt. 01-14-008490/2. számú végzésével a céget eltiltotta a további működéstől, egyben megszűntnek nyilvánította. A végzés indokolása szerint az állami adóhatóság 2014. április 25-én érkezett átiratával értesítette a cégbíróságot, hogy az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 24/B. § (1) bekezdésében foglaltak szerint törölte a cég adószámát, és egyidejűleg a (2) bekezdésben foglaltak szerint kezdeményezte a cég megszüntetésére irányuló eljárás lefolytatását. Az elsőfokú bíróság a határozatát a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény (Ctv.) 91. § (1) bekezdésére alapította. Tájékoztatta a céget, hogy a Ctv. 91. § (3) bekezdése értelmében a megszűntnek nyilvánításra irányuló eljárást megszünteti, ha tudomására jut, hogy az állami adóhatóság az adószám törléséről szóló határozatát visszavonta, megsemmisítette vagy azt a bíróság hatályon kívül helyezte, továbbá a végzés jogerőre emelkedését követően a Ctv. 116. § (1) bekezdésének a) pontja alapján elrendeli a cég kényszertörlési eljárásának megindítását.

A 2. sorszámú végzés ellen a cég fellebbezett (9. sorszám), kérte annak hatályon kívül helyezését és a továbbműködésének engedélyezését. Előadta, hogy részére a 2. sorszámú végzést a cégbíróság szabályszerűen nem kézbesítette, ezért nem tudott intézkedni a törvényes működés helyreállításáról.

Az elsőfokú bíróság 11. számú végzésével a cég fellebbezését hivatalból elutasította. Határozatát a Pp. 237. §-ára és a Ctv. 91. § (2) bekezdésére alapította, és azzal indokolta, hogy a 2. sorszámú végzés kézbesítése nem postai úton történik, hanem közzététellel, és az 2014. május 22-én jelent meg a Cégközlönyben. E határidőtől számítottan a fellebbezési határidő letelt, a 2. sorszámú végzés 2014. június 7-én jogerőre emelkedett, amelyre figyelemmel a kényszertörlési eljárást már megindította.

A 11. sorszámú végzés ellen a cég fellebbezett, amelyben kérte annak hatályon kívül helyezését, a kényszertörlési eljárás megszüntetését. Álláspontja szerint a kényszertörlési eljárás megindítása jogellenesen történt, mivel a törvényességi felügyeleti eljárás megindításáról nem szerzett tudomást, részére a 2. sorszámú végzést a cégbíróság nem kézbesítette, ezért módja sem volt arra, hogy a jogszerű működést helyreállítsa, és annak feltételeit biztosítsa.

A fellebbezések az alábbiak szerint megalapozottak.

A Ctv. 72. § (2) bekezdése értelmében a törvényességi felügyeleti eljárás nemperes eljárás, amelyre a Pp. szabályait - ha törvény másként nem rendelkezik - megfelelően alkalmazni kell.

A Pp. 218. §-a értelmében a bíróság határozatainak tartalmát köteles ismertetni a felekkel és az eljárásban részt vevő egyéb személyekkel. Az ismertetés közlés útján történik. A bíróság a tárgyalás során hozott végzést és - főszabály szerint - az ítéletet a határozat szóbeli közlésével, kihirdetésével, az egyéb végzéseket kézbesítéssel, vagyis annak írásbeli közlésével adja az érintettek tudtára. A Pp. 219. § (1) bekezdésének d) pontja értelmében a tárgyaláson kívül hozott végzést kézbesítés útján kell közölni az érdekelt féllel. A kézbesítés a bírósági iratnak a címzett részére való megküldése, dokumentált átadása (Pp. 99. §), amelynek jelentősége abban áll, hogy abban a jogairól és a kötelezettségeiről, a határozatban írt jogkövetkezményekről pontos tájékoztatást kap. A kézbesítéshez csak akkor fűződnek jogkövetkezmények, ha az szabályszerűen ment végbe.

A Ctv. 91. §-ában szabályozott, az adószám törlésével érintett cégek megszüntetésére irányuló speciális eljárásban, mint minden törvényességi felügyeleti el-

- 10/11 -

járásban, a Pp. szabályait kell megfelelően alkalmazni, ha a Ctv. másként nem rendelkezik.

A Ctv. 77. § (6) bekezdése alapján a törvényességi felügyeleti eljárásban hozott határozatokat meg kell küldeni a cég részére, és a cég az érdemi határozatokkal szemben jogorvoslattal élhet.

A Ctv. 72. § (6) bekezdése szerint, amennyiben a törvényességi felügyeleti eljárásban a cégbírósági iratok kézbesítése postai úton meghiúsul, a cégbíróság a kézbesítendő iratokat a Cégközlönyben történő közzététellel kézbesíti azzal, hogy a közzétételt követő 5. napon az irat kézbesítettnek tekintendő.

A Ctv. 91. § (1) bekezdése alapján a cégbíróság az állami adóhatóság elektronikus úton érkezett értesítéséből a cég adószámának törléséről való tudomásszerzése esetén - 15 munkanapon belül - a céget megszűntnek nyilvánítja, amely határozatot a (2) bekezdés szerint a Cégközlönyben kell közzétenni azzal a tájékoztatással, hogy ellene a megjelenéstől számított 15 napon belül fellebbezésnek van helye.

A Ctv. 91. § (2) bekezdésében foglalt rendelkezés a Cégközlönyben történő kézbesítést helyezi előtérbe, ugyanis a jogalkotó abból a feltételezésből indult ki, hogy az adószám törlésére jellemzően az ismeretlen székhelyű cégek esetében kerül sor, így nem vette figyelembe azt a tényt, hogy az adószám törlése olyan cégek esetében is megtörténhet, amely cégek a Ctv. 7. § (1) bekezdésének megfelelően folyamatosan biztosítják a székhelyükön az elérhetőségüket. (Ilyen esetben is van jelentősége a hirdetményi közzétételnek, nevezetesen a piaci szereplők értesítése a rendellenes állapotról és a közelgő törlésről.)

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére