Fizessen elő a Munkajogra!
ElőfizetésA foglalkoztatás során keletkező dokumentumok megőrzésére vonatkozó szabályok módosultak és ennek nyomán érdemes áttekinteni a társadalombiztosítási, adóügyi és munkaügyi iratokra vonatkozó előírásokat, és ezek jelentőségét.
1. Bevezetés
2. A módosítás rövid bemutatása
3. Megjegyzések a módosítással összefüggésben
4. A "munkaügyi dokumentáció" köre
4.1. A munkajogi dokumentumok köre
4.1.1. A munkaszerződés
4.1.2. A tájékoztatás
4.1.3. A jelenlét igazolása (munkaidő beosztása és nyilvántartása, szabadság)
4.1.4. A keresőképtelenség igazolása, egyéb orvosi igazolás
4.1.5. Tájékoztatás a kifizetett munkabér elszámolásáról
4.1.6. Igazoláskiadás a munkaviszony megszüntetése esetén
4.2. A társadalombiztosítási és adóigazgatási dokumentáció köre
4.2.1. Igazolás a biztosítotti bejelentésről
4.2.2. Igazolás a jogviszonyról
4.2.3. Igazolás a biztosítási jogviszonyról és a levont járulékról
4.2.4. Igazolvány a biztosítási jogviszonyról és az egészségbiztosítási ellátásokról ("TB-kiskönyv", Igazolvány)
4.2.5. Jövedelemigazolás
5. A munkaügyi dokumentáció megőrzésére vonatkozó hatályos jogszabályi környezet
5.1. Maradandó értékű iratnak minősülhet-e a munkajogi dokumentáció?
5.2. Iratmegőrzés az Mt. alapján
5.3. Iratmegőrzés a Tny. szerint
5.4. Iratmegőrzés az Flt. alapján
5.5. Az Art. előírásai a dokumentumok megőrzésére
5.6. Az egészségbiztosítás ellátásai kapcsán keletkező iratok megőrzése
6. Az iratmegőrzés jelentősége
A foglalkoztatás során számos dokumentum keletkezik, amelyek jelentőségével nem feltétlenül számolnak a munkáltatók és a munkavállalók.
A tanulmány aktualitását adja, hogy egy a 2023-as év során elfogadott törvénycsomag[1] adminisztrációcsökkentési céllal megszünteti a 2025. január 1-jétől keletkező "munkaügyi iratok" esetében az eddig ismert[2] iratmegőrzési kötelezettséget. E módosítás egyben alapját képezi annak, hogy áttekintsük, miként is alakulnak a munkaügyi dokumentációra vonatkozó megőrzési szabályok.
A munkaügyi iratok igen szerteágazóak, tekintve, hogy nem kizárólag a munkajogi szabályok szerinti dokumentáció tartozik e körbe, hanem számos más, társadalombiztosítási, adóigazgatási jogszabály alapján kiállított dokumentum és igazolás is. A versenyszféra területén a munkaügyi iratok megőrzésére vonatkozóan a munka törvénykönyvéről szóló a 2012. évi I. törvény (továbbiakban: Mt.), és a különböző társadalombiztosítási, adóigazgatási jogszabályok rendelkezéseit szükséges figyelembe venni.
A Módtv1. értelmében a Tny. 99/A. §-a úgy módosul 2025. január 1-jétől, hogy a társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről szóló 2019. évi CXXII. törvény (a továbbiakban: Tbj.) szerinti nyilvántartásra kötelezett (úgymint a foglalkoztató) a biztosított, volt biztosított biztosítási jogviszonyával összefüggő, a szolgálati időről vagy a nyugellátás megállapítása során figyelembevételre kerülő keresetről, jövedelemről adatot tartalmazó, 2024. december 31-éig keletkezett munkaügyi iratokat, adatokat és foglalkoztatási igazolásokat a biztosítottra, volt biztosítottra irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltését követő öt évig köteles megőrizni.
A módosítás indokolása szerint "jelentős adminisztratív terhet jelent a vállalkozások számára a biztosítottakra vonatkozó munkaügyi iratok megőrzési kötelezettsége, amelyet a biztosítottnak a reá irányadó nyugdíjkorhatár betöltését követő öt évig kötelesek megőrizni. Ennek indoka eddig az volt, hogy a különböző munkaügyi és társadalombiztosítási iratok
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás