A gazdasági tevékenység fejlesztésének fontos eszköze az állami támogatás, ennek ellenére jogi szempontból csak az utóbbi időszakban keltett komolyabb érdeklődést.
A különböző állami támogatásokkal kapcsolatos jogviták a bírósági ügyek között évek óta megtalálhatók - mind a polgári, mind a közigazgatási szakterületen - azonban korábban csupán néhány egyedi ügyet jelentettek. Az utóbbi egy-két éves időszakban azonban a gazdasági helyzet elnehezülésével láthatóan megnövekedett az állami támogatást érintő jogviták száma, de jelentősége is. Ezek az ügyek számos, a bírósági hatáskört és eljárást érintő kérdést vetnek fel, s nemegyszer a közigazgatási és polgári jogi típusú igényérvényesítések hiányosságaira és zavaraira hívják fel a figyelmet.
Az állami támogatás korábban jellemzően a közigazgatási ítélkezéshez tartozott, elsősorban arra tekintettel, hogy az adózás rendjét szabályozó törvények az állami támogatásra is kiterjesztették a tárgyi hatályt, ezáltal az eljárás szempontjából mintegy "egyenlőségjelet" téve az adó és az állami támogatás közé. Ezeknek az ügyeknek eredetileg két nagyobb csoportja volt. Az egyik az úgynevezett lakástámogatással (szocpol) kapcsolatos ügyek, a másik pedig a mezőgazdaság részére biztosított állami támogatás felhasználásával összefüggő perek. Jelenleg az adózás rendjét szabályozó 2003. évi XCII. tv. az adóhatóság hatáskörét e vonatkozásban erőteljesen szűkíti, amikor akként rendelkezik, hogy a törvény hatálya a költségvetési támogatásra akkor terjed ki, ha annak megállapítása, beszedése, végrehajtása, visszatérítése, kiutalása vagy ellenőrzése az adóhatóság hatáskörébe tartozik.
A polgári ítélkezés területén kisebb számban fordultak elő állami támogatást érintő ügyek, elsősorban a megkötött szerződésekkel összefüggő, kötelmi tárgyú jogviták jelentkeztek illetőleg találkozni lehetett a szerződéses biztosítékok érvényesítésére irányuló peres ügyekkel.
Az állami támogatásokkal kapcsolatos jogviták egyik alapvető kérdése jelenleg a bírósági hatáskör, mely elsősorban a szabályozás hiányosságaiból és az eltérő jogviszonyokra tartozó jogi eszközök keveredéséből adódik. Általánosságban a polgári jog és a közigazgatási jog egymással érintkező, bizonyos szempontból átfedő területét jelenti az állami támogatás, így el kell végezni az egyes jogintézmények tartalmának meghatározását és elkülönítését.
Az állami támogatások rendszere meglehetősen bonyolult képet mutat, s ehhez igazodóan a jogellenesen igénybe vett vagy felhasznált támogatások visszakövetelése, tehát az állami igény érvényesítése is számos kérdést vet fel. Ezen kérdések nagy része olyan, amely a bírósági eljárás egészét meghatározza, mivel alapvető hatásköri kérdéseket érint. A polgári, közigazgatási illetőleg gazdasági ügyek között megjelenő állami támogatással összefüggő jogviták tartalma általában az, hogy valamely szervezet a már folyósított és felhasznált állami támogatás visszakövetelése iránt igényt érvényesít, de előfordul a megkötött támogatási szerződéssel összefüggő "szerződéses" jogvita is.
Az állami támogatások széles kategóriát jelentenek, s a rájuk vonatkozó anyagi jogi szabályozás is sokrétű.
Az állami támogatáshoz kapcsolódó alapvető költségvetési fogalmakat az Államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény határozza meg, összhangot teremtve az Európai Közösség szabályozásával.
Az állami támogatás keretszabályait az államháztartási törvény mellett az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. tv. (Art.) is tartalmazza, mely a "költségvetési támogatás" kifejezést használja, egyidejűleg meghatározva az adóhatóság ezzel kapcsolatos hatáskörének terjedelmét.
Ezen törvényi rendelkezésekhez kapcsolódóan az anyagi jogi szabályozást valamennyi érintett területen - általában - kormányrendelet vagy miniszteri rendelet teremti meg. Ennek lehetőségét az Adózás rendjéről szóló törvény 4. § (1) bekezdés b) pontja maga is ismeri, mivel akként rendelkezik, hogy a törvény hatálya kiterjed a központi költségvetés, az elkülönített állami pénzalap terhére törvényben, kormányrendeletben vagy miniszteri rendeletben meghatározott feltételek alapján juttatott támogatásra (továbbiakban együtt: költségvetési támogatás).
Az "állami támogatás" és "költségvetési támogatás" megnevezések - anélkül hogy a fogalmak mélyebb elemzését érintenénk - nem jelentenek teljesen azonos kategóriát, mivel az utóbbihoz sorolják az önkormányzati szféra által biztosított támogatásokat is. Jelen helyen, mivel az érintett jogi probléma azonos a két fogalmat szinonimként tekinthetjük.
A kérdéskör szakmailag legvitatottabb eleme az, hogy az állami támogatás az érintettek között milyen tartalmú jogviszonyt hoz létre, mivel ez döntően meghatározza az igényérvényesítés rendjét, s ezáltal magát a bírósági eljárást is.
Ennek megítéléséhez szükséges a jogviszonyban szereplők helyzetének áttekintése. Az esetek nagy számában olyan többszereplős jogviszonyról van szó, ahol az egyes résztvevőkre az eltérő helyzetük miatt eltérő tartalmú szabályok vonatkoznak.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás