Megrendelés

Emlékeztető a Legfelsőbb Bíróság Polgári Kollégiumának 2006. január 11. napján megtartott tanácselnöki értekezletéről a felülvizsgálat új szabályaival kapcsolatos egyes kérdések (BH, 2006/4., 319. o.)

A tanácselnöki értekezlet megvitatta a Pp. 2006. január 1. napjától hatályos új - a 2005. évi CXXX törvénnyel beiktatott - felülvizsgálati szabályait és azok gyakorlati alkalmazásával kapcsolatban az alábbi álláspontokat alakította ki:

1. A felülvizsgálati kérelemnek egyrészt határozott kérelmet kell tartalmaznia arra nézve, hogy a jogerős határozat megváltoztatását mennyiben és milyen módon kérik, másrészt meg kell jelölni a kérelemben a jogszabálysértést, amely történhet §-számra utalással vagy e nélkül is, olyan tartalmi okfejtéssel, amelyből a számszerű megjelölésre következtetni lehet, és amelyből kitűnik, hogy mit és miért tart jogszabálysértőnek a felülvizsgálati kérelmet benyújtó fél.

2. A felülvizsgálati kérelem hivatalbóli elutasítása tárgyában is tanácsban dönt a Legfelsőbb Bíróság.

3. Az ügyben eljáró tanács jogosult eldönteni azt, hogy a Pp. 11. § (5) bekezdés alkalmazásával öttagú tanácsban indokolt-e elbírálni az ügyet. A tanács elnöke ezt jelzi a kollégiumvezetőnek, aki intézkedik további két bíró kijelöléséről.

4. A végrehajtás felfüggesztése iránti kérelem tárgyában minden esetben rendelkezni kell. A végzést tanácsban kell meghozni, a végzésnek azonban nem kell indokolást tartalmaznia.

5. Csak az a fél élhet csatlakozó felülvizsgálati kérelemmel, aki egyébként önállóan is jogosult lett volna felülvizsgálati kérelmet előterjeszteni.

6. A keresetlevelet idézés kibocsátása nélkül elutasító és a pert megszüntető végzés ellen a Pp. 270. § (3) bekezdése szerinti körben a pertárgy értékétől függetlenül van helye felülvizsgálatnak.

7. A közbenső ítélet ellen a pertárgy értékétől függetlenül van helye felülvizsgálatnak. ■

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére