Megrendelés

A bíróságok gyakorlatából (CH, 2015/10., 5-6. o.)

A törvényességi felügyeleti eljárásra irányadó szabályok

A G. Energetikai Kereskedelmi Szolgáltató és Kivitelező Zártkörűen Működő Részvénytársaságot az F.-i Törvényszék Cégbírósága (a továbbiakban: elsőfokú bíróság) tartja nyilván a cégjegyzékben.

Az ügyész 2014. március 5-én a Ctv. 74. § (1) bekezdés d) pontja alapján a társaság ellen törvényességi felügyeleti eljárás lefolytatását kezdeményezte, mert egyrészt N. Zsolt vezérigazgató vezető tisztségviselői megbízatásának időtartama 2013. május 15-én lejárt és a társaság nem intézkedett vezető tisztségviselő választásáról, másrészt a társaság nem tett eleget a Ctv. 129. § (2) bekezdésében foglalt rendelkezésnek, nem nyújtotta be a székhelyhasználat jogszerűségéről szóló nyilatkozatot.

Az elsőfokú bíróság 2014. április 16-án kelt 2. sorszámú végzésével nyilatkozattételre, illetőleg a törvénysértő állapot megszüntetésére hívta fel a társaságot. Előírta változásbejegyzési kérelem benyújtását a vezető tisztségviselő megválasztásához kapcsolódóan és a székhelyhasználat jogszerűségének igazolását.

A végzés 2014. május 9-én a társaság részére szabályszerűen kézbesítésre került.

A társaság az eljárásban nyilatkozatot nem tett, okiratokat nem nyújtott be.

Az elsőfokú bíróság 2014. augusztus 27-én kelt 3. számú végzésével felhívta a társaságot törvényes működése 30 napon belüli helyreállítására, jogi képviselő útján a vezető tisztségviselő bejegyzésére vonatkozó változásbejegyzési kérelem benyújtására, a székhelyhasználat jogszerűségének igazolására. Kötelezte a társaságot 100 000 forint felügyeleti illeték államnak megfizetésére. A végzés indokolása szerint a társaság felhívás ellenére sem állította helyre törvényes működését, ezért a 2006. évi V. törvény (Ctv.) 81. § (1) bekezdés a) pontjában foglalt intézkedés alkalmazásának volt helye.

A végzéssel szemben az ügyész fellebbezett. A fellebbezés szerint az ügyész a Ctv. 72. § (2) bekezdése szerint alkalmazandó Pp. 258. § (1) bekezdés alapján a végzés hatályon kívül helyezését, az elsőfokú bíróság új határozat hozatalára felhívását kérte. Előadta, hogy a Ctv. 81. § (1) bekezdése tételes felsorolást tartalmaz a cégbíróság törvényességi felügyeleti eljárásban hozható intézkedései tekintetében. E körben került az a) pontban szabályozásra a cég felhívása a törvényes működés helyreállítására. Az egyes törvényeknek az új Polgári Törvénykönyv hatálybalépésével összefüggő módosításáról szóló 2013. évi CCLII. törvény 112. § (55) bekezdése ugyanakkor a Ctv. 81. § (1) bekezdését 2014. március 15-i hatállyal hatályon

- 5/6 -

kívül helyezte. Az elsőfokú bíróság érdemi határozatát egy már korábban hatályon kívül helyezett jogszabályi rendelkezésre alapította.

A társaság a fellebbezésre észrevételt nem tett.

A fellebbezés az alábbiakra tekintettel megalapozatlan.

A cégek feletti törvényességi felügyeleti eljárásra nézve a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény (Ctv.) tartalmaz rendelkezést.

A 72. § (1) bekezdése értelmében a törvényességi felügyeleti eljárás célja a cégnyilvántartás közhitelességének biztosítása érdekében a cégbíróság intézkedéseivel a cég törvényes működésének kikényszerítése.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére