Megrendelés
Sportjog

Fizessen elő a Sportjogra!

Előfizetés

Fejes Péter - Fejes Fruzsina - Popgyákunik Balázs: Ki védi meg a játékvezetőt?[1] (SPO, 2022/4., 10-25. o.)

Who protects the referee?

Wer schützt den Schiedsrichter?

Néhány kiragadott szalagcím, "Leköpte a focibírót", "Bíróra támadt", "Behúzott a játékvezetőnek", "Megverte a játékvezetőt", "Ököllel ütötte a játékvezetőt", "Ököllel esett a játékvezetőnek", "Könyökkel és ököllel vett elégtételt a játékvezetőn", "Megrúgta a bírót", "Brutálisan megverték a bírót", "Pisztolyt fogott a bíróra", "Lelőtte a bírót", amelyek mintha azt kiáltanák világgá, meg nem támadott játékvezető nincs is. Ha viszont ennyire sok a játékvezetőt ért incidens, inzultus, iniuria (jogtalanság, sérelem), ha a játékvezető ennyire nincs in salvo (biztonságban), akkor minden bizonnyal meg kell védeni.

Some of the headlines are: "He spat on the referee", "He attacked the referee", "He punched the referee", "He beat the referee", "He hit the referee with his fist", "He hit the referee with his fist", "Kicked the referee", "Kicked the referee", "Brutally beat the referee", "Pointed a gun at the referee", "Shot the referee", which seem to say that there is no such thing as an unchallenged referee. However, if there are so many incidents, insults, iniuria (unlawfulness, offence) against referees, if referees are so far from in salvo (safe), then they should certainly be protected.

Einige der Schlagzeilen lauten: "Er bespuckte den Schiedsrichter", "Er griff den Schiedsrichter an", "Er schlug den Schiedsrichter", "Er schlug den Schiedsrichter", "Er schlug den Schiedsrichter mit der Faust", "Er schlug den Schiedsrichter mit seiner Faust", Wenn es jedoch so viele Vorfälle, Beleidigungen, Iniurien (Rechtswidrigkeit, Beleidigung) gegen Schiedsrichter gibt, wenn Schiedsrichter so weit davon entfernt sind, in Sicherheit zu sein (in salvo), dann sollten sie sicherlich geschützt werden.

1. Bevezetés

Játékvezető: Mérkőzések vezetésére képesített sportember.[2] Mérkőzésen a játékszabályok megtartására ügyelő, az eredmény megállapítására kijelölt, a mérkőzést vezető, megfelelően képesített sportember; bíró.[3] Sportmérkőzés irányítója; megfelelően képesített független sportember, aki egy sportmérkőzésen a sportág játékszabályainak betartásáról gondoskodik, a mérkőzés állását, eredményét megállapítja, és a mérkőzést egészében vezeti.[4] A sportfolklór szerint a pálya tartozéka. A sportmindennapokban állandó kritika tárgya. Ez a kritika pedig lehet megengedett vagy meg nem engedett. A meg nem engedett verbális és tettleges támadásokkal szemben ki és mi védi meg a játékvezetőt? Ez az írás erre keresi választ.

2. A játékvezető általában

A sportról szóló 2004. évi I. törvény (Stv.) a játékvezetőt kizárólag A sportrendezvények szervezése fejezeten belül A szervező felelőssége cím alatt említi, mint aki a sportrendezvény megszakítása kapcsán a rendőrség egyik konzultációs partnere, majd a rendőrség mérkőzés befejezetté nyilvánítása kezdeményezésének végrehajtója.[5] A törvény a sportszakember definiálása során nem nevesíti a játékvezetőt, hanem (e körben) a mérkőzésvezető, versenybíró kifejezést példálózza.[6] Az értelmező rendelkezésben megjelölt Foglalkozások Egységes Osztályozási Rendszeréről (FEOR) szóló 7/2010. (IV. 23.) KSH közlemény sem különbözteti meg a sportszakemberek között a játékvezetőt (például a sportolót és az edzőt igen). A jogalkotó a továbbiakban rábízza a sportszövetségekre, hogy szabályzatukban határozzák meg, sportágukban kik minősülnek még sportszakembernek.

A játékvezető tehát kevésbé jogi fogalom, inkább köznapi (pongyola) gyűjtőfogalomként használatos, miután az egyes sportágakban más-más a mérkőzés vezetője, irányítója, a verseny bírája stb. megnevezése. Ugyan a játékvezető szinonimája - korrekten: nem hi-

- 10/11 -

vatalos nyelvi szóként[7] - a bíró is,[8] de a sportban a "bíró" kifejezés csak jelzős szerkezetben vagy összetett szóként állhatja meg a helyét, miután (önmagában) a bíró, az, aki az igazságszolgáltatást gyakorolja.[9]

A labdarúgásban a mérkőzés vezetőjét, a kosárlabdában a mérkőzés vezetőit azonban kétségtelenül játékvezetőnek hívják, ezért - s mert népszerűek - e sportágak, és az ezek kapcsán vett példák képezik (kevés kivétellel) dolgozatunk törzsének anyagát.

2.1. A játékvezető a labdarúgás és a kosárlabda sportágakban

2.1.1. Labdarúgó-játékvezető

Az Stv. előírásának megfelelően labdarúgás sportágban a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) a Szervezeti és Működési Szabályzatának 3. számú - Sportfoglalkozás meghatározása elnevezésű - mellékletében határozza meg a sportszakembernek minősülő természetes személyek körét, köztük az 1.b) pontban azt, aki az MLSZ, és/vagy UEFA,[10] és/vagy FIFA[11] által elfogadott szabályzatban meghatározott feladatot lát el, a 2. pont exemplifikatív felsorolásában a mérkőzésvezetőn belül a játékvezetőt és asszisztenseit.

2.1.2. Kosárlabda-játékvezető

Az Stv. előírásának megfelelően kosárlabda sportágban a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetsége (MKOSZ) a Magyar Kosárlabda Versenyszabályok (MKVSZ) 2022 szabályzatának[12] I. Általános rendelkezések 2. Alapfogalmak b) pontjában határozza meg a sportszakember fogalmát, taxatív felsorolásban a játékvezetői tevékenységet folytatókat is, míg III. A mérkőzések résztvevői 25. Játékvezetők 1. pontja szerint kosárlabda-játékvezető az a személy, aki kosárlabda-mérkőzések levezetésére képesítést szerzett és az MKOSZ által kiadott, érvényes játékvezetői engedéllyel rendelkezik.

3. Ki ellen kell megvédeni a játékvezetőt?

A játékvezetőt leginkább a sportolók és a nézők, aztán a sportszakemberek, különösen az edzők és vezetők, de egyéb sportszakemberek és személyek ellen kell megvédeni. Precedenseikben inkább csak a játékosok általi támadásokra koncentrálunk, de lesz példa nézők, edző, klubelnök általi erőszakra is, belföldről és külföldről is, a labdarúgás és kosárlabda sportágakon kívül alkalomadtán kézilabda és baseball sportágakból is, felnőtt és korosztályos bajnokságokból, kupákból, mérkőzésekről is.

4. Mi ellen kell megvédeni a játékvezetőt?

A játékvezetőt a személyiségi jogait sértő vagy veszélyeztető verbális támadások, mint a szóbeli becsületsértés, jó hírnév megsértése, fenyegetés, zaklatás; és tettleges támadások, mint a tettleges becsületsértés, egyes köznyugalom elleni bűncselekmények, egyes testi épség elleni bűncselekmények, élet elleni bűncselekmények ér(int)hetik. Mindezekre és következményeikre először jó néhány esettel szolgálunk.

4.1. Játékvezetők elleni támadások és azok szankciói

4.1.1. Jó hírnév megsértése: Kassai Viktor versus Lipták Zoltán

Kassai Viktor játékvezető azért perelte be jóhírnevének megsértése miatt 500 000 Ft sérelemdíjban történő marasztalása végett Lipták Zoltán labdarúgót, mert a Mezőkövesden, 2017. április 29-én lejátszott DVTK-Vasas NB I-es bajnoki labdarúgó-mérkőzésen az ütésért kiállított, majd öt mérkőzésre eltiltott játékos a fellebbviteli fegyelmi tárgyaláson azt állította, hogy a játékvezető színes bőrű csapattársukat, Patrick Mevoungou Mekoulou-t többször rasszista megjegyzéssel illette. (Konkrétan azt mondogatta neki: "Shut up negro, faszszopó geci vagy.")

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére